Czy zastanawialiście się kiedyś jak być „dobrym” rowerzystą na rowerze jak i poza nim? Jeśli nie, to mamy dla Was kilka punktów od Davida Cachona. Decyzja należy tylko do Was czy będziecie się do nich stosować czy nie. Jednak w celu zachowania dobrych relacji z rodziną, dziewczyną, żoną czy rowerowymi towarzyszami, prawdopodobnie będziecie chcieli wpierw poćwiczyć w domu oraz w siodle. Jednak mamy dla Was dobrą radę, lepiej bądźcie przygotowani na konsekwencje, gdy nie będziecie „dobrym” rowerzystą..

David Cachon: jak być dobrym rowerzystą?

1. Punktualność jest wspaniałą cnotą

Nawet gdy jesteś spóźniony, to staraj się tego nie robić cały czas! Twoi przyjaciele będą Ci wdzięczni za to, że jesteś punktualny i pozwoli Wam to na jazdę cały dzień bez pośpiechu i ciśnienia.

2. Szanuj innych rowerzystów

Powiedz „cześć” innym rowerzystom, gdy spotykasz ich na trasie. Wiem, że nie tylko ja tęsknię za tymi czasami, gdy mijając innego rowerzystę na grubych oponach na trasie, zamieniło się to w nową znajomość, albo przynajmniej miłe spędzenie czasu na trasie.

David Cachon: jak być dobrym rowerzystą?

3. Dostosuj się do różnych warunków panujących na trasie

Umiejętność dostosowania się do każdych warunków na trasie oraz do każdego typu trasy sprawia, że rowerzysta jest kompletny. Pamiętaj by trenować w różnych warunkach pogodowych, na różnych trasach i w różnych warunkach. Po prostu jeździj zawsze i wszędzie.

4. Nigdy nie naciskaj czerwonego przycisku

Wiem, że to brzmi dobrze i kusi, ale nigdy nie naciskaj czerwonego przycisku!

David Cachon: jak być dobrym rowerzystą?

5. Umiejętność mocnego sprintu zawsze jest przydatna

Mocno złap kierownicę, zaciśnij zęby i ucieknij tym, którzy Cię gonią, albo wjedź na metę jako pierwszy. Dobry sprint to podstawa!

6. Zachowuj się fair

Zawsze traktuj spotkanych ludzi z lojalnością, szczerością i uprzejmością. To podstawy tego sportu. To wszystko sprawi, że będziesz lepszą osobą i częścią tego świata zwanego MTB. A dobra karma zawsze wraca.

David Cachon: jak być dobrym rowerzystą?

7. Bądź zawsze przygotowany do akcji

3,2,1, akcja! Zawsze bądź gotowy do jazdy jeśli tylko sytuacja tego wymaga lub na to pozwala.

8. Nigdy nie mów „jestem na to za stary”

Nigdy nie lubię, gdy ktoś narzeka na swój wiek lub mówi, że nie zrobi tego, bo czuje się staro. Wiek jest tylko liczbą w Twojej głowie. Trenuj, dobrze się odżywiaj oraz miej dobre zwyczaje w życiu, a będziesz się lepiej czuł i zarazem lepiej jeździł.

David Cachon: jak być dobrym rowerzystą?

9. Dziel się swoimi przygodami online

W obecnych czasach wydaje się, że jeśli nie jesteś online, to nie istniejesz. Więc zostaw swój ślad w sieci zawsze gdy tylko możesz. Bądź aktywny w mediach społecznościowych, twórz filmy, rób zdjęcia..

10. Zawsze jest dobry moment na srobienie selfie

Co za wspaniała chwila na fotkę! Nie wahaj się i po prostu wyjmij telefon i zrób zdjęcie, które pokażesz swoim przyjaciołom czy fanom. Pokaż co robisz na trasie i jak dobrze się bawisz.

David Cachon: jak być dobrym rowerzystą?

11. Zawsze miej plan B

Możesz nazywać to planem B lub asem w rękawie. Zawsze, gdy masz plan rezerwowy, to łatwo możesz wydostać siebie lub swoich znajomych z kłopotów. Zawsze sprawdzaj prognozy pogody, wrzuć dodatkowego batona do plecaka, weź multitoola, dętki czy odrobinę ekstra pieniędzy i zawsze będziesz miał gotowy plan B.

12. Pracuj nad sobą i zaimponuj znajomym

Nigdy nie mogę wytłumaczyć znajomym, że trial czy bmx są świetną podstawą rowerowej techniki. Naucz się kilku prostych trików, by poprawić swoje panowanie nad rowerem i dzięki temu sprawisz, że Twoja każda wycieczka będzie lepsza i bezpieczniejsza, a przy okazji może też zaimponujesz znajomym?

#MakeYourOwnShortcut
Strona www: davidcachon.com
Twitter: @davidcachon
Instagram: @david_cachon
Facebook: @davidcachon


Tekst i jazda: David Cachón
Zdjęcia i film: Fernando Marmolejo
#HowToBeAGoodMountainBiker