JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE JUŻ DOSTĘPNY!

Przerwa zimowa powolutku zmierza ku końcowi, więc przyszła pora na zrobienie małego rozeznania w kwestii tego, co nas czeka w zjazdowo-endurowym sezonie rowerowym w 2018 roku. Na chwilę obecną znamy już praktycznie wszystkie daty i miejsca najważniejszych serii, więc zobaczmy co, gdzie i kiedy!

Polskie zawody rowerowe w 2018 roku
Artur Miśkiewicz, Puchar Polski DH 2017 – Kasina Wielka / fot. Jacek Kaczmarczyk

Downhill

Tegoroczny sezon zjazdowy rozpocznie się od miejskiego ścigania w ramach Downhill City Tour, które będzie miało miejsce 4-go kwietnia w Cieszynie. Co prawda nie będzie to klasyczny zjazd, lecz zawody w formule Dual Slalom, ale ekipa z pewnością zadba o odpowiedni charakter trasy dla każdego fana zjazdu. Ledwie tydzień później przewidziana jest pierwsza runda Local Series of Downhill. Jednak organizatorzy poza ujawnieniem terminów całej serii, nie podali miejsc, w których odbędzie się „rowerowe ćpanko”.

Początek maja to aż dwie zjazdowe imprezy i ciężki wybór dla zawodników. W weekend 5-6 maja odbędą się Bike Town w Przemyślu. Do tego dochodzi pierwsza runda tegorocznego Pucharu Polski DH, czyli Diverse Downhill Contest w Wiśle. Czy tym razem pogoda będzie łaskawa? Zobaczymy! 19-go maja odbędą się z kolei lokalne zawody Storm Downhill Contest w Koronowie. Tydzień później zaprosimy wszystkich na prawdziwe święto rowerowe, czyli JoyRide BIKE Festival w Kluszkowcach (druga runda Pucharu Polski DH!).

Polskie zawody rowerowe w 2018 roku
Local Series of Downhill 2017 – Gruniky / fot. Ewa Kania

W czerwcu czekają nas tylko dwie imprezy, ale za to jakie! Wpierw góra Stożek w Wiśle przywita kolegów zza południowej granicy, by rozegrali trzecią rundę Moravsko-Slovensky DH Cup. Chwilę później przeniesiemy się do Szczyrku na trzecią rundę Pucharu Polski DH. Będzie to zarazem impreza spod znaku Hard Downhill League (wciąż czekamy na terminy i miejsca). W dniach 21-22 lipca spotykamy się z kolei na kolejnej imprezie Diverse DH Contest. Będą to zarazem tegoroczne Mistrzostwama Polski DH. Miejsce – Kasina Wielka.

Początek sierpnia, to druga runda Local Series of Downhill (11-12.08, ale nie wiadomo jeszcze gdzie) i w tym miesiącu to by było na tyle. Do kolejnych zawodów przyjdzie nam poczekać aż do nowego roku szkolnego. W dniach 15-16 września przeniesiemy się na górę Żar do Międzybrodzia Żywieckiego na piątą rundę Pucharu Polski DH. Wrzesień w ogóle będzie naszpikowany zawodami zjazdowymi. Tydzień później rozegrana zostanie ostatnia, szósta runda Pucharu Polski DH, by tuż po niej zakończyć cykl Local Series of Downhill (28-30.09).

Polskie zawody rowerowe w 2018 roku
Enduro MTB Series 2018 – Mieroszów

Enduro

Sezon enduro rozpocznie się imprezą spod znaku Enduro MTB Series. Niestety nie znamy jeszcze miejsca, ale wstępna data to 21-22 kwietnia. Kolejna impreza to spotkanie podczas Joy Ride BIKE Festival w Kluszkowcach, by rozegrać zawody enduro w towarzystwie zmagań Pucharu Polski DH (i nie tylko!). Początek czerwca przyniesie z kolei imprezę rangi Enduro World Series Qualifier, która odbędzie się 1-2 czerwca w Bielsku-Białej. Będzie to runda Central European Enduro i umożliwi zawodnikom zdobycie punktów wymaganych do startu w światowej serii Enduro World Series.

Na początku lipca w Szklarskiej Porębie odbędzie się Festival Bike Week, a wraz z nim kolejna edycja Enduro MTB Series i będzie to ostatnia próba generalna przed sierpniowymi Mistrzostwami Polski Enduro. Za ich organizację odpowiadać będzie ta sama ekipa, czyli organizatorzy Enduro MTB Series, a o medale powalczymy na trasach w Srebrnej Górze. Koniec sezonu na chwilę obecną przewidziany jest na sam koniec września. Spotkamy się w Mieroszowie na ostatniej rundzie znanej z formuły on-sight serii Enduro MTB Series.

Polskie zawody rowerowe w 2018 roku
4X Pro Tour 2015 – Szczawno Zdrój

Four Cross

Po zeszłorocznym entuzjazmie i powrocie Mistrzostw Polski 4X, w tym roku ponownie możemy spodziewać się powrotu wyścigu czwórkami. Wpierw 19-go maja na słynnej Słonecznej Polanie w Szczawnie Zdroju zagości europejska seria 4X Pro Tour, a 28-go lipca w tym samym miejscu zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski 4X. Chodzą słuchy również o lokalnych zawodach w innych miejscach, ale póki co nic nie jest pewne i oficjalne.

I to by było na tyle, na dzień dzisiejszy. Zapowiada się kolejny bardzo ciekawy sezon dla zawodników i co najważniejsze, nie jest to ostatnie słowo organizatorów imprez. W końcu czekamy jeszcze na ujawnienie kilku miejsc i dat. Jednak i bez tego z całą pewnością będzie gdzie startować, a ja z tego miejsca zapraszam do śledzenia naszego kalendarza imprez rowerowych w 2018 roku (z kraju i świata), gdzie znajdziecie na bieżąco aktualizowane terminy i miejsca najważniejszych serii, a także odnośniki do relacji z tych imprez. Z kolei dla tych, którzy chcieliby poprzeglądać trochę archiwalnych wyników z naszych rodzimych serii, zapraszamy do zapoznania się z archiwum wyników zawodów.

Na koniec dodam tylko, że jeżeli jakiejś imprezy brakuje, jest błąd lub po prostu chcielibyście się czegoś dowiedzieć, to śmiało piszcie na adres tomasz@43ride.com.