JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE JUŻ DOSTĘPNY!

Start sezonu 2019 w Enduro World Series już za chwilę i nie możemy się doczekać aż pierwsi zawodnicy zaczną walkę na trasach w Rotorua. Jednak zanim przejdziemy do ścigania, trzeba przejrzeć zasady, które co roku zmieniają się, by jeszcze lepiej dopasować się do oczekiwań zawodników biorących udział w serii. Jeżeli jesteś jedną z osób, która weźmie udział w jakichkolwiek zawodach EWS, to polecamy zapoznać się z pełnym regulaminem w tym miejscu.

Cecile Ravanel, Enduro World Series Finale 2018

Wyścigi EWS80 & EWS100

Główne zawody Enduro World Series są obecnie dostępne tylko poprzez pre-kwalifikacje. To oznacza, że tylko osoby, które uzbierały odpowiednią ilość punktów w zawodach kwalifikacyjnych, kontynentalnych lub głównych, mogą wziąć udział w głównej serii.

Wyścig EWS100 to pełen dystans i te same odcinki co główny wyścig, ale nie musisz być pre-kwalifikowany by wziąć udział. Wystarczy tylko licencja narodowej federacji i wybranie swojego czasu startu – to z kolei ma ułatwić zatory na trasach, które zdarzały się w kategoriach amatorów.

Z kolei wyścig EWS80 był wcześniej znany jako Challenger. Oferuje 80% trasy głównego wyścigu i ten sam format rywalizacji co EWS100. Obydwie imprezy odbywać się będą w trakcie weekendu z główną serią i pomyślane zostały tak, aby wszyscy wyciągnęli maksimum z rywalizacji.

Richie Rude, Enduro World Series Montagnes 2018

Puchar Narodów

Puchar Narodów powraca w 2019 roku i jest to największa rywalizacja zespołowa w kolarstwie górskim na świecie. Każdy zespół składa się z trzech osób reprezentujących swój kraj. Do rywalizacji mogą stanąć zarówno zawodnicy prywatni jak i zespoły fabryczne. Czy wyobrażacie sobie ściganie się z Finale podczas EWSa? To teraz wyobraźcie sobie to samo, ale z dwoma najlepszymi kumplami u boku. Świetna sprawa nie?

Isabeau Courdurier, Enduro World Series Manizales 2018

Globalny system punktów

Struktura punktowa została zaktualizowana i teraz najlepsza trójka kobiet i mężczyzn otrzymywać będzie tyle samo punktów. Zmiana ta wynika z żądań wysuniętych przez samych zawodników, aby wyrównać zdobycze punktowe wśród kobiet i mężczyzn. Nasze symulacje z poprzednich sezonów tylko utwierdziły nas w przekonaniu, że taka zmiana była potrzebna.

Kontrole antydopingowe

Organizatorzy Enduro World Series połączyli swoje siły z Międzynarodową Unią Kolarską (UCI) i od początku roku 2019 wszyscy zawodnicy i zespoły będą zobligowani przestrzegać zasad antydopingowych UCI (część XIV). Wszelkie informacje można znaleźć na stronie cadf.ch

Sam Hill, Enduro World Series Finale 2018

Królewski odcinek

Od tego roku jeden odcinek specjalny w każdej rundzie EWS będzie nominowany jako Królewski Odcinek. Zwycięzca takiego odcinka (w każdej kategorii) zyska ekstra punkty. Wśród elity kobiet i mężczyzn będzie to 50pkt, U21 mężczyzn i mężczyźni masters 30pkt, a U21 kobiet oraz kobiety masters +15pkt.

Celem wprowadzenia królewskiego odcinka jest stworzenie dodatkowego celu dla zawodników, którzy potrzebują ekstra punktów w klasyfikacji. Dodatkowo sprawi to, że zawodnicy będą dodatkowo zmotywowani na najdłuższy i najcięższy odcinek w każdej rundzie.

Mistrz odcinków

Kolejną nowością jest tytuł Mistrza Odcinków. Na koniec sezonu tym tytułem zostaną ukoronowani zawodnicy, którzy w trakcie całego roku zwyciężą w największej ilości odcinków specjalnych w swoich kategoriach.

Katy Winton, Enduro World Series Whistler 2018

Etos zawodnika

Organizatorzy Enduro World Series przykładają ogromną wagę do rywalizacji sportowej, fair play oraz promowania odpowiedniej postawy. Świeżo opublikowany etos zawodnika pokazuje jakie wartości są ważne dla każdego zawodnika enduro.

Licencje i federacje

W związku ze współpracą z UCI oraz wprowadzeniu procedur antydopingowych musieliśmy również wprowadzić wymóg licencji. Do tej pory takowe były wymagane tylko podczas zawodów w Finale, we Francji oraz Hiszpanii.

Ed Masters, Enduro World Series La Thuile 2018

Kolejność startu

Kolejność startowa w EWS 2019 będzie wyglądała następująco (najlepszy zawodnik startuje na końcu):

  • mężczyźni masters 40+ 
  • kobiety U21
  • elita kobiet (poza top 15) 
  • kobiety masters 35+ 
  • mężczyźni U21 
  • elita mężczyzn (poza top 30)
  • elita kobiet (top 15 + zespoły fabryczne)
  • elita mężczyzn (top 30) 
  • przedział czasowy pomiędzy kolejnymi zawodnikami musi wynosić minimum 30 sekund.
Damien Oton, Enduro World Series Manizales 2018

Gradacja imprez

Nowością na sezon 2019 dla zawodników, którzy chcą zapisać się na zawody jest wprowadzenie gradacji imprez enduro na całym świecie. Prosty system ikon to łatwa droga dla tych, którzy chcą wystartować, ale nie wiedzą jak wymagające będą dane zawody. Współpracujemy z organizatorami imprez enduro na całym świecie, aby wprowadzić spójny i łatwo czytelny system dla wszystkich. Więcej informacji można znaleźć w tym miejscu.

Zasady

Pełny zbiór zasad, regulaminów i formularzy można znaleźć na stronie enduroworldseries.com/ews-general/rules-and-resources/.