Organizatorzy największych zawodów enduro na świecie, serii Enduro World Series, z dumą prezentują największy raport medyczny jaki kiedykolwiek miał miejsce w kolarstwie górskim.
Jest to efekt trzyletnich badań nad zdrowiem i kontuzjami kolarzy górskich, które sfinansowane zostały ze środków Enduro World Series. Badania zostały przeprowadzone w celu śledzenia stanu zdrowia oraz odnoszonych kontuzji wśród zawodników, którzy dzięki temu będą mogli się rozwijać i lepiej rozumieć swoje problemy, o wzroście bezpieczeństwa na trasach nie wspominając.
Całe opracowanie składa się z dwóch oddzielnych badań, które zostały przeprowadzone przez zespół naukowców sportowych z Uniwersytetu Napier w Edynburgu pod przewodnictwem ekspertki w dziedzinach kontuzji sportowych oraz epidemii chorób, dr Debbie Palmer. Dr Palmer wniosła do projektu bogate doświadczenie, które zdobyła pomagając m.in. organizacji UK Sport w tworzeniu programu zapobiegania urazom i chorobom, a także jest aktywnym członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego ds. Medycznych i Naukowych, w którym pracowała przy Igrzyskach w Londynie i Soczi.
Wstrząśnienia i sposób postępowania
Pierwsza część badań zawiera informacje o kontuzjach ponad 2000 zawodników, którzy wzięli udział w dziesięciu wyścigach Enduro World Series w latach 2017-2018. Co ciekawe, w trakcie tych dziesięciu imprez, zaledwie 8.9% odniosło kontuzję, co pokazuje, że enduro jest dużo bardziej bezpieczne niż powszechnie się uważa. Współczynnik kontuzji jest również niższy niż podczas wyścigów XC MTB w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku, gdzie wynosił on 23.8%.
Najbardziej typowymi urazami są kontuzje barku oraz obojczyka i to właśnie one zdarzają się najczęściej. Tego typu urazy są długo leczone (średnio 25 dni), a zawodnicy zmuszeni są do wzmocnienia stref mięśniowych wokół tych miejsc, aby zapobiec ich powtórzeniu w przyszłości.
Jednym z najciekawszych odkryć raportu był wskaźnik wstrząśnień mózgu, który był bardzo niski. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego urazu to zaledwie jeden na 263 wyścigi. Inaczej sprawa się ma wśród pań, u których liczba wstrząśnień była trzykrotnie większa i z całą pewnością jest to pole do przeprowadzenia większych i dokładniejszych badań.
Skupiając się na wstrząśnieniach odkryliśmy, że prawie 1/3 zawodników po odniesieniu tej kontuzji nie robi przerwy od roweru. Spowodowane jest to najprawdopodobniej małą wiedzą na temat urazów głowy. Tylko 74% przepytanych zawodników wie o istnieniu specjalnych protokołów postępowania przy wstrząśnieniach.
Z tego powodu Enduro World Series wypuściło specjalną darmową książeczkę (do pobrania w PDF), gdzie tłumaczy jak powinno się postępować przy urazach głowy. Dostępna jest ona w wersji zarówno dla zawodników jak i organizatorów. Można się z niej dowiedzieć jak rozpoznać wstrząśnienie, jak przeprowadzić wstępną pomoc oraz znaleźć szereg rad dotyczących powrotu do sportu po odniesieniu tego typu urazu.
Kontuzje i urazy
W drugiej części raportu skupiono się na przepytaniu ponad 2000 zawodników z 60 krajów o ich kontuzje i urazy jakie odnieśli podczas jazdy na rowerze. W tym gronie znajdują się zarówno profesjonalni zawodnicy jak i amatorzy czy niedzielni rowerzyści. Raport po raz kolejny pokazuje, że rowerzyści górscy są najbardziej ze wszystkich narażeni na urazy ramion, barków czy obojczyków. To tylko pokazuje jak ważne jest przygotowanie i trening tych partii mięśni w kolarstwie górskim.
Raport ujawnia również, że najczęściej kontuzje odnoszone są podczas treningów czy zwykłych przejażdżek, a nie w trakcie wyścigów. Warto nadmienić, że wszystkie wyścigi Enduro World Series posiadają w pełni profesjonalne zaplecze medyczne, które zadba o zawodnika, ale podczas zwykłego wyjścia na rower takiego wsparcia już nie mamy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie uświadomienie rowerzystów o działaniu ich ciała oraz jak powinni trenować i poruszać się poza zawodami.
W raporcie znalazły się również zalecenia jak lepiej obchodzić się z kontuzjowanymi zawodnikami podczas imprez oraz jak zapobiegać wielu urazom podczas zawodów. Większość z nich już dawno została wprowadzona w trakcie zawodów Enduro World Series, a wśród nich znalazły się m.in. edukacja o wstrząśnieniach dla organizatorów czy dodatkowe szkolenia z pierwszej pomocy.
Zdecydowanie polecamy zapoznanie się z tym raportem, który powstał dzięki współpracy Uniwersytetu Napier w Edynburgu oraz organizatorów Enduro World Series.
Wszystkie dokumenty dostępne są w języku angielskim:
O zawodach Enduro World Series
Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.
Oficjalna strona: enduroworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube