Po udanym konkursie Red Bull Rookie of the Year w 2019 roku, gdzie francuski zawodnik Timothe Bringer pojechał z dziką kartą na zawody Crankworx Rotorua i zajął tam miejsce w pierwszej dziesiątce, FMB World Tour postanowiło kontynuować ideę i wrócić do pomysłu w sezonie 2020. Jednak nie wszystko poszło tak jak planowano, a organizatorzy doszli do wniosku, że konkurs musi się odbyć, nawet pomimo wyjątkowo pustego kalendarza imprez w bieżącym sezonie.

Lucas Huppert, Red Bull Joyride 2019 / zdjęcie: Richard Bos

Red Bull Rookie of the Year 2020

Czasy się zmieniły i trzeba stawić czoło nowej rzeczywistości. Zmienione terminy lub w ogóle odwołane imprezy sprawiły, że tegoroczny konkurs Red Bull Rookie of the Year przechodzi na w pełni cyfrową wersję. Aby wziąć udział zawodnicy muszą mieć skończone 16 lat, ale nie więcej niż 22 (urodzeni pomiędzy 31.12.2003 – 01.01.1999), oraz posiadać licencję zawodnika FMB World Tour lub licencję amatorską FMB Free Amateur.

Sprawdźcie tegoroczny przejazd Tima Bringera na jego pierwszych zawodach z serii Mistrzostw Świata Crankworx FMBA Slopestyle:

Jako część nagrody ROTY w 2019 odbywał się również konkurs Red Bull Best Line, który był dodatkową motywacją dla zawodników startujących na srebrnym poziomie imprez z serii FMB World Tour. W tym roku najlepszy zawodnik zostanie wybrany poprzez specjalny panel sędziów, którzy będą oceniać nadesłane materiały wideo.

Zwycięzca ROTY 2020 uzyska dziką kartę na następne zawody Mistrzostw Świata Crankworx FMBA Slopestyle (z wyjątkiem Red Bull Joyride), pokrycie wszelkich kosztów związanych z udziałem, nagrodę pieniężną oraz licencję na sezon 2021 FMB World Tour.

Tim Bringer, Crankworx Rotorua 2020 / zdjęcie: Kike Abelleira

To co się zmieniło w tym roku to utworzenie dwóch dodatkowych nagród: nagroda publiczności oraz nagroda zawodników.

Nagroda publiczności zostanie przyznana poprzez głosowanie online, a nagroda zawodników zostanie przyznana przez grono profesjonalnych zawodników startujących w serii FMB World Tour.

Więcej szczegółów o konkursie, informacje o zgłoszeniach, harmonogramie oraz nagrodach, można znaleźć na stronie: fmbworldtour.com

Lucas Huppert, Red Bull Joyride 2019 / zdjęcie: Richard Bos

Struktura licencji

a) Licencja FMB World Tour

Zawodnicza licencja FMB World Tour License upoważnia zawodników do udziału we wszystkich imprezach, pod warunkiem zakwalifikowania się na odpowiednie zawody. Każdy zawodnik z tą licencją jest umieszczony na liście rankingowej FMB World Tour oraz posiada własny profil zawodnika na stronie fmbworldtour.com.

b) Amatorska licencja FMB Free Amateur

Dla zawodników, którzy chcą wziąć udział w zawodach rangi brązowej, FMB oferuje darmową licencję FMB Free Amateur. Zawodnik nie ponosi żadnych kosztów związanych z posiadaniem licencji oraz umieszczony będzie w globalnym rankingu amatorów. Najlepszy amator na koniec sezonu otrzyma licencję zawodniczą FMB World Tour i dzięki temu będzie mógł wykonać kolejny krok w karierze i awansować w drabince.

Aby uzyskać licencję należy zarejestrować się pod adresem: fmba.memberpro.net/main/body.cfm?menu=register

O organizacji Freeride Mountain Bike Association

Organizacja Freeride Mountain Bike Association (FMBA) to ciało zarządzające w świecie rowerowego freeride’u. Powstała w 2010 roku w Monachium i zarejestrowana jest jako organizacja non-profit. Zajmuje się promocją kolarstwa górskiego w takich dyscyplinach jak: dirt jump, park, slopestyle czy freeride. Głównym celem FMBA jest rozwijanie sportu, zawodników oraz imprez, m.in. poprzez organizację serii zawodów FMBA World Tour.

Oficjalna strona:
fmbworldtour.com
Media:
facebook, instagram, twitter