Milion drzew w kierunku ujemnej emisji dwutlenku węgla.

Endura posadziła ponad 1,3 miliona drzew w 2020 roku i planuje osiągnąć ujemny poziom emisji dwutlenku węgla do 2024 roku.

Miliona drzew rocznie przez następne 10 lat, aby ostatecznie wyeliminować ślad węglowy marki.

Kiedy Endura uruchomiła inicjatywę One MillionTrees (https://stories.endurasport.com/1-million-trees-every-year) na początku roku 2020, zobowiązała się do sadzenia miliona drzew rocznie przez następne 10 lat, aby ostatecznie wyeliminować ślad węglowy marki.

Z pomocą partnerów zajmujących się zalesianiem w Mozambiku, cel z pierwszego roku został przekroczony o 30% osiągając 1,3 miliona namorzynów zasadzonych na obszarze Zatoki Maputo, a wkrótce ma rozpocząć się sadzenie drzew w Szkocji.

Po osiągnięciu tego ważnego kamienia milowego Endura wyznaczyła sobie nowy, śmiały cel – osiągnięcie ujemnego wyniku emisji dwutlenku węgla do 2024 r.

Pamela Barclay, współzałożycielka i dyrektor marki Endura, która zainicjowała projekt One Million Trees i przewodzi wysiłkom zmierzającym do zmniejszenia wpływu marki na środowisko na wielu frontach jest oczywiście zachwycona poczynionym postępem.

Endura – One Million Trees

Wraz z tragedią Covid-19 i zakłóceniami dotykającymi społeczności na całym świecie, osiągnięcie naszego celu Miliona drzew w tym roku oznaczało o wiele więcej niż zakładaliśmy i jest to fenomenalny początek naszego programu, lecz to dopiero pierwszy rok. Dziesięcioletnie zobowiązanie do osiągania tego poziomu sadzenia przyniesie realne korzyści i umożliwi firmie Endura bardzo szybkie osiągnięcie ujemnego wyniku emisji dwutlenku węgla”. Pamela szybko dodaje również, że „zmniejszenie naszego wpływu na środowisko jest podstawą wszystkiego, co robimy w firmie Endura; kompensacja emisji dwutlenku węgla, usuwanie PFC, projektowanie z myślą o długowieczności, stosowanie tkanin i materiałów pochodzących z recyklingu oraz wewnętrzne usługi naprawcze są częścią podejścia obejmującego całą firmę, które prowadzi nas dalej w naszej podróży. Przed nami jeszcze długa droga, ale zmierzamy we właściwym kierunku ”.Natychmiastowe i straszne skutki pandemii Covid-19 dominowały na pierwszych stronach gazet w 2020 r., lecz kryzys klimatyczny nie zniknął i nadal stanowi bardzo realne zagrożenie dla naszej planety i wymaga pilnych działań. W projekcie prowadzonym przez założyciela i dyrektora zarządzającego Endury, Jima McFarlane’a, zbadano działania firmy od produkcji tkanin po wycofanie produktu z eksploatacji, aby obliczyć całkowitą emisję dwutlenku węgla w firmie w celu ilościowego określenia sekwestracji do zneutralizowania.

Głównym czynnikiem powodującym emisje dla Endury nadal pozostaje produkcja materiałów niezbędnych do produkcji odzieży i akcesoriów. Każdy etap procesu produkcyjnego powoduje emisję CO2 do środowiska. Współpraca z innymi markami z portfolio PentlandBrands oraz w całej branży będzie wymagana do tego, aby pomóc przestawić się dostawcom na energię odnawialną i dokonać znaczącej redukcji tego elementu łańcucha emisji. Prognozy zakładają, że ilość CO2 na wyprodukowaną jednostkę będzie się zmniejszać o 7% rocznie, co spowoduje 25% redukcję między 2020 a 2025 r. Oczekiwany jest dalszy spadek o 6% rok do roku, ponieważ chińskie projekty zielonej energii zaczną działać na szeroką skalę.

Transport towarów z centrów produkcyjnych na Dalekim Wschodzie stanowi kolejny największy segment emisji Endury wobec czego firma planuje zmniejszyć wykorzystanie frachtu lotniczego o 75% w ciągu najbliższych dwóch lat, częściowo poprzez przejście na transport koleją lądową w sytuacjach gdy transport wodny okazuje się zbyt wolny. Wysyłanie zamówień do sieci dealerów Endury i bezpośrednio do konsumentów również ma wpływ na emisję, lecz biorąc pod uwagę, że odległości względne są znacznie mniejsze, wpływ ten jest mniejszy niż w przypadku procesu transportu kontenerów z Azji Wschodniej na główne rynki w Wielkiej Brytanii, Europie i USA.

Baza produkcyjna, magazynowa i projektowa Endury w Szkocji również zostawia swój ślad – głównie za sprawą zużycia energii elektrycznej i gazu ziemnego, które są wykorzystywane do zasilania zakładu o powierzchni 5000 metrów kwadratowych w Livingston. Największe ograniczenie emisji na tym polu nastąpi głównie dzięki przejściu na odnawialne źródła energii, zwłaszcza w przypadku energii elektrycznej, nad czym firma obecnie pracuje.

W sumie działania, które są pod bezpośrednią kontrolą Endury stanowią około 74% całkowitego wpływuodzieży na emisję CO2. Praktyki konsumenckie – głównie pranie – przyczyniają się do około 20% wpływu odzieży na środowisko i tu także można dokonać znacznych redukcjiwpływając na zachowanie konsumentów podczas prania i wydłużając żywotność produktu.

Endura szacuje, że działalność detaliczna przyczynia się do 3% emisji produktu, a zarządzanie wycofaniem z eksploatacji dodaje podobną część. Endura postrzega zarządzanie końcem cyklu przydatności produktu jako swój obowiązek, ale z punktu widzenia emisji CO2 nie jest to największy problem. Jednak i na tym polu rozpoczęło się planowanie w kierunku odzyskania i pełnego recyklingu produktów wraz z opakowaniami, takimi jak torby LDPE, co już zostało wdrożone w ramach European Outdoor Group [Single Use Plastics project] https://www.europeanoutdoorgroup.com/singleuse/singleuseplastics-en].

Chociaż agresywna redukcja emisji CO2 pod pełną kontrolą jest kluczową częścią przyszłości Endury, inicjatywa One MillionTree może znacznie szybciej zmniejszyć ślad węglowy netto firmy. Wybrano projekt przywrócenia namorzynów w Mozambiku, ponieważ zapewnia on szczególnie wysoki poziom sekwestracji węgla na roślinę, a także dlatego, że projekt był gotowy do natychmiastowego wdrożenia. Endura planuje sadzić drzewa również bliżej domu, obok szlaków w swoim charytatywnym centrum edukacji [https://enduralifecycletrust.org/] w środkowej Szkocji, gdzie rozpoczęcie sadzenia drzew ma nastąpić w 2021 r. W ramach tego projektu powstanie las 85000 drzew liściastych, wychwytujących dwutlenek węgla i poprawiających bioróżnorodność na terenach nieużytecznych rolniczo.

Endura wyznaczyła sobie nowy, śmiały cel – osiągnięcie ujemnego wyniku emisji dwutlenku węgla do 2024 r.

Zobowiązując się do sadzenia miliona drzew rocznie w ciągu dziesięciu lat, efekt wychwytywania dwutlenku węgla pogłębia się, ponieważ coraz więcej drzew jest sadzonych, a następnie zaczyna się naturalnie rozmnażać. Dzięki temu Endura najpierw zrównoważy CO2 wytwarzany przez swoje działania, aby szybko wyjśćjeszcze dalej w celu usuwania znacznie większej ilości CO2 z atmosfery niż emituje. Endura prognozuje, że do 2030 roku ich ślad netto będzie co roku blokował ponad 100 000 ton atmosferycznego CO2.

O marce Endura

Marka Endura, założona w 1993 roku, jest synonimem pomysłowego, trwałego podejścia do odzieży technicznej, która pozwala cieszyć się każdym stylem jazdy. Od MTB, przez jazdę miejską, szosową, aż po triathlon – to #AllTribesOneClan, z filozofią Renegade Progress, która jest sprzeczna z konwencjami i obejmuje radykalność w tworzeniu produktów zmieniających zasady gry.

Od pierwszych prototypów wykonanych na stole kuchennym w Edynburgu, Endura przekształciła się w podziwianą globalną markę z asortymentem przełomowych i nagradzanych produktów. Endura wspiera także imponującą listę światowej klasy sportowców, w tym pioniera przełomu, Graeme’a Obree, sensację trialową Danny’ego MacAskilla i rodzeństwo zjazdowe Athertonów.

Oficjalna strona:
endurasport.com
Dystrybucja:
endurastore.pl
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube

Endura posadziła ponad 1,3 miliona drzew w 2020 roku i planuje osiągnąć ujemny poziom emisji dwutlenku węgla do 2024 roku.