Kluczowy szczyt klimatyczny COP26 odbywa się w tym tygodniu w Glasgow, w odległości krótkiego spaceru od siedziby Endury w środkowej Szkocji. Jak wszyscy, my również mamy nadzieję, że zgromadzeni światowi przywódcy zgodzą się podjąć skoordynowane działania, które są potrzebne, aby pomóc złagodzić stale pogarszającą się sytuację klimatyczną. Decyzje podjęte w skutek ustaleń podczas COP26 muszą sprawić, że porozumienia z Paryża – ograniczające globalne ocieplenie do wartości znacznie poniżej 2 stopni, dążąc do 1,5 stopnia – staną się rzeczywistością. Przyszłość planety zależy nie tylko od działań głów państw, polityków i urzędników, którzy spotykają się w Glasgow, ale także od działań nas wszystkich. Marki, rządy, organizacje i osoby prywatne. Wspólnie musimy wprowadzić zmiany w celu zmniejszenia naszej emisji CO2, aby uruchomić hamulce w nagrzewającej się atmosferze.

Na początku 2020 r. Endura uruchomiła projekt Milion Drzew i podzieliła się swoimi celami, aby stać się marką z ujemnym wskaźnikiem pod względem emisji dwutlenku węgla do 2024 r. wprowadzając zmiany w sposobie, w jaki działa cała firma, jednocześnie zobowiązując się do sadzenia drzew na dużą skalę w celu zrównoważenia CO2 wytwarzanego przez swoją działalność. Kompensacja emisji dwutlenku węgla, jak wiadomo, jest najszybszym, najbardziej opłacalnym i skutecznym sposobem, aby organizacja taka jak Endura zaczęła wywierać wpływ na środowisko.

Endura już teraz potwierdziła, że inicjatywa One Million Trees wyprzedza swój cel, a ich partnerzy w Afryce zasadzili już ponad dwa miliony drzew na obszarze zdegradowanego lasu namorzynowego w Maputo Bay w Mozambiku. Ten projekt jest kluczowym elementem zaangażowania firmy Endura w sadzenie miliona drzew rocznie w ciągu najbliższych dziesięciu lat, ponieważ daje on gwarancję powodzenia przynosząc jednocześnie korzyści lokalnym społecznościom, zapewniając stabilne zatrudnienie w jednym z najbiedniejszych krajów na świecie.

Bliżej swojego domu, Endura zasadziła obecnie 85 000 drzew w Szkocji, tworząc nowe tereny leśne w pobliżu Drymen w Stirlingshire na pastwiskach o niskiej jakości i minimalnej wartości rolniczej. Z pomocą ekspertów ds. zrównoważonego leśnictwa wybrali mieszankę rodzimych gatunków, takich jak brzoza, które są dostosowane do warunków gruntowych i klimatu terenu. Nowe tereny leśne będą starannie zagospodarowane w celu zwiększenia bioróżnorodności i będą chronione przed komercyjnym leśnictwem.

Sadząc drzewa i agresywnie zmniejszając emisje CO2, Endura najpierw zrekompensuje swój obecny ślad, zanim w 2024 r. będzie ujemna pod względem emisji CO2. Zobowiązując się do długoterminowej strategii, skumulowane efekty ich inicjatyw spowodują, że historyczne emisje CO2 Endury zostaną zablokowane do 2027 roku.

Chociaż jesteśmy oczywiście zadowoleni, że nasz projekt One Million Trees przekroczył nasze oczekiwania i osiągnęliśmy już dwa miliony przed terminem, zdajemy sobie sprawę, że znajdujemy się teraz w krytycznym punkcie naszej wspólnej reakcji na kryzys klimatyczny. Rządy muszą podjąć śmiałe kroki, organizacje muszą działać, a my, jako jednostki, również musimy wprowadzać zmiany. Jeśli tak się nie stanie, to przyszłość planety i jej mieszkańców będzie wyglądała coraz bardziej ponuro. Jako firma będziemy nadal wprowadzać zmiany w naszej działalności, aby zmniejszyć zarówno naszą emisję CO2, jak i ogólny ślad środowiskowy.

– Pamela Barclay, współzałożycielka oraz dyrektor marki Endura

Endura doskonale zdaje sobie sprawę, że żadna pojedyncza inicjatywa nie usunie wszystkich skutków działalności – to coś, co można by osiągnąć tylko poprzez zaprzestanie tego, co robią. Jednak mierząc się ze swoimi zobowiązaniami środowiskowymi na wielu frontach, mogą zmniejszyć swój ślad.

Endura istnieje, aby produkować odzież i akcesoria rowerowe. Produkcja odzieży na dużą skalę może być na wiele sposobów szkodliwa zarówno dla środowiska, jak i ludzi, którzy ją wytwarzają. Substancje chemiczne używane do farbowania tkanin oraz niektóre materiały i obróbka tkanin mogą być szczególnie niebezpieczne. Endura jest wolna od PFC od 2018 roku i nie używa PTFE w swoich wodoodpornych membranach – substancji chemicznej, która jest często używana w wodoodpornych membranach i która utrzymuje się w środowisku przez długi czas.

Wiele produktów marki posiada teraz etykietę MADEKIND, która potwierdza, że zostały wyprodukowane w sposób eliminujący szkodliwe substancje z łańcucha dostaw oraz zapewnienia, że produkty są bezpieczne dla pracowników, środowiska i Ciebie jako użytkownika.

Siedziba Endury o powierzchni 5000 metrów kwadratowych wykorzystuje zarówno energię elektryczną, jak i gaz ziemny do zasilania i ogrzewania swoich biur, fabryk i magazynów, a ich obliczenia wykazały, że największe redukcje emisji wynikałyby głównie z przejścia na odnawialne źródła wytwarzania energii elektrycznej, więc zostały podjęte zmiany w umowach związanych dostawami energii aby to umożliwić.

Torebki foliowe jako opakowanie — fabryki dostarczają wiele produktów Endury w indywidualnych plastikowych torebkach, aby chronić odzież podczas transportu do sklepów, zapewniając, że nie zostaną one uszkodzone, jeśli zewnętrzny karton zostanie uszkodzony w drodze do sklepu. W pewnym stopniu pomaga to zmniejszyć ilość odpadów, ponieważ często zdarza się, że przedmioty z uszkodzonej dostawy nie nadają się do sprzedaży. Jednak Endura wie, że nie jest to idealne rozwiązanie, dlatego podjęli kroki w celu zmniejszenia marnotrawstwa zarówno produktów, jak i opakowań. Aby zapobiec wysyłaniu tych opakowań na wysypisko śmieci, Endura zachęca swoje partnerskie sklepy rowerowe do zwrotu toreb LDPE, aby marka mogła poddać się recyklingowi chemicznemu (i akceptują również opakowania inne niż te, dostarczone przez Endurę w ramach tego
procesu). Firma zbadała ogólny wpływ tego działania i potwierdziła, że emisje CO2 związane ze zwrotem opakowań do ich centrów dystrybucyjnych w Wielkiej Brytanii i Europie, a następnie przetworzeniem ich w celu stworzenia nowych opakowań LDPE są znacznie niższe niż produkcja nowych opakowań dla każdego kolejnego produktu.

99% opakowań, w których sklepy otrzymują produkty Endury nadaje się do recyklingu – od 2015 roku usunięto wszystkie laminowane i błyszczące wykończenia z opakowań i metek, aby zapewnić łatwiejszy recykling, a teraz aktywnie opracowywane są alternatywne rozwiązania dla toreb używanych do wysyłania produktów do sklepów oraz wieszaków służących do ich ekspozycji.

98% opakowań w punktach sprzedaży może zostać poddanych recyklingowi — Endura wykorzystuje produkty, które można łatwo poddać recyklingowi, takie jak karton czy stal, do tworzenia elementów ekspozycyjnych używanych do prezentacji swoich produktów i pracuje nad dalszym zmniejszeniem odsetka produktów nienadających się do recyklingu.

Możesz dowiedzieć się więcej o działaniach Endury nad kwestiami zrównoważonego rozwoju na stronie firmy. Jeśli masz
jakieś pytania dotyczące tego, co robimy, skontaktuj się z nami.

O marce Endura

Marka Endura, założona w 1993 roku, jest synonimem pomysłowego, trwałego podejścia do odzieży technicznej, która pozwala cieszyć się każdym stylem jazdy. Od MTB, przez jazdę miejską, szosową, aż po triathlon – to #AllTribesOneClan, z filozofią Renegade Progress, która jest sprzeczna z konwencjami i obejmuje radykalność w tworzeniu produktów zmieniających zasady gry.

Od pierwszych prototypów wykonanych na stole kuchennym w Edynburgu, Endura przekształciła się w podziwianą globalną markę z asortymentem przełomowych i nagradzanych produktów. Endura wspiera także imponującą listę światowej klasy sportowców, w tym pioniera przełomu, Graeme’a Obree, sensację trialową Danny’ego MacAskilla i rodzeństwo zjazdowe Athertonów.

Oficjalna strona:
endurasport.com
Dystrybucja:
endurastore.pl
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube