Po raz pierwszy organizatorzy Enduro World Series podzielili się swoimi badaniami dotyczącymi kontuzji w kolarstwie górskim w czerwcu 2019 roku. W tym roku nadeszła pora na podsumowanie dwóch lat badań, które opublikowane zostało w artykule International Journal of Sports Medicine.

Ciekawe do jakich wniosków można by dojść, gdyby zbadać obrażenia rowerów? / Noga Korem, Enduro World Series Zermatt 2019

Cały program badań zakłada aż trzyletni okres, podczas którego wszystkie oczy skupiają się na badaniu kontuzji i obrażeń odnoszonych przez kolarzy górskich w trakcie imprez organizowanych przez Enduro World Series. Cała akcja ma na celu zwiększenie świadomości oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

Badanie zostało podzielone na dwie główne części i prowadzone jest przy wsparciu naukowców sportowych z Uniwersytetu Napier w szkockim Edynburgu, którym przewodzi ekspertka ds. kontuzji sportowych dr Debbie Palmer. Doktor Palmer w przeszłości pomogła stworzyć brytyjski „Program przeciwdziałania i zapobiegania kontuzjom w sporcie”, a także jest aktywnym członkiem Olimpijskiego Komitetu Medycznego i Badań, w ramach którego współpracowała przy organizacji Igrzysk Olimpijskich w Londynie (2012) i Soczi (2014).

Kontuzje rąk i obojczyków to najczęściej spotykane obrażenia w kolarstwie górskim.

Pierwsza część badań skupiła się na zebraniu informacji o kontuzjach od ponad 2000 zawodników biorących udział w 10 wyścigach Enduro World Series w sezonach 2017-2018. W trakcie tych imprez zaledwie 8.9% zawodników odniosło jakiekolwiek obrażenia związane bezpośrednio z uprawianiem sportu, co sugeruje, że rowerowe enduro jest bezpieczniejsze niż ogół społeczeństwa myśli. Wskaźnik obrażeń jest dużo mniejszy niż np. podczas zawodów XC MTB podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku (23.8%) czy nawet rozgrywek rugby.

Żadnym zaskoczeniem nie było natomiast wytypowanie najczęściej odnoszonych kontuzji jakimi są obrażenia rąk i obojczyków, które występowały najczęściej. Tego typu kontuzje zwykle okupywane były długim okresem rehabilitacji, który średnio wynosił 25 dni, a zawodnicy dodatkowo musieli wzmocnić ramiona i partie górnych mięśni, aby zapobiegać tego typu kontuzjom w przyszłości.

Adrien Dailly, Enduro World Series Les Orres 2019

Jednym z bardziej zaskakujących wniosków jest dość niski wskaźnik wstrząśnień mózgu w trakcie rywalizacji. Statystycznie rzecz ujmując, zawodnik musiałby wystartować w 263 imprezach Enduro World Series, aby odnieść tego typu kontuzję. Ciekawostką jest natomiast fakt, że wskaźnik ten jest 3x wyższy wśród pań niż u mężczyzn.

Wypłynął również fakt, że ponad 1/3 zawodników nie robi żadnej przerwy po wstrząśnieniu mózgu, co może być wynikiem dość słabej edukacji w tym zakresie. Także zaledwie 74% jest w ogóle świadomych faktu, że istnieją specjalne medyczne protokoły dotyczących tego typu obrażeń. Tym samym organizatorzy Enduro World Series postanowili położyć większy nacisk na zwiększenie świadomości w tym zakresie i udostępnią wszystkim uczestnikom oraz pracownikom specjalną ulotkę Pocket Guide to Concussion.

Wszelkie informacje oraz raporty medyczne Enduro World Series można za darmo pobrać (i wydrukować) w tym miejscu:
enduroworldseries.com/ews-general/ews-medical-resources

Dimitri Tordo, Enduro World Series Madera 2019

Druga część badania to z kolei ankieta dotycząca zdrowia i odniesionych kontuzji, która została przeprowadzona na ponad 2000 zawodników z ponad 60 krajów. Odpowiedzi na pytania udzielali zarówno profesjonalni zawodnicy, amatorzy jak i niedzielni riderzy, którzy opowiadali o wszystkich swoich dużych i małych obrażeniach odniesionych podczas jazdy na rowerze górskim. Ponownie okazało się, że w świecie rowerowego enduro najczęściej odnoszonymi kontuzjami są obrażenia rąk oraz obojczyków.

Badanie pokazało również, że rowerzyści bardziej narażeni są na kontuzje podczas treningów lub luźnych przejażdżek niż na zawodach. Nie jest to zaskoczeniem, w końcu zawodnicy więcej trenują i jeżdżą dla przyjemności niż startują w zawodach. Warto w tym miejscu wspomnieć, że podczas zawodów Enduro World Series na każdym odcinku są odpowiednie służby medyczne gotowe nieść natychmiastową pomoc, a podczas sesji treningowych czy przejażdżek rekreacyjnych na taką szybką pomoc liczyć nie można.

Rhys Verner, Crankworx Summer Series Enduro 2020 / zdjęcie: Chris Pilling

Ogólnie raport zawiera rekomendacje dla zwiększenia świadomości oraz ulepszenia metod zapobiegania kontuzjom oraz radzeniom sobie z nimi. Większość z nich zostało natychmiastowo wprowadzonych w zawodach Enduro World Series.

Badanie przeprowadzone przed Uniwersytet Napier w Edynburgu zostało ufundowane przez Enduro World Series ze składek członkowskich. Dziękujemy!

Pełen raport medyczny Enduro World Series opublikowany w International Journal of Sports Medicine dostępny jest w linku poniżej:

D Palmer, G Florida-James, C Ball. Enduro World Series (EWS) Mountain biking injuries: A two-year prospective study of 2010 riders. International Journal of Sports Medicine.  DOI: 10.1055/a-1320-1116 

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube