Wszystko zaczęło się dwadzieścia lat temu od jednego wyciągu, dwóch szejperów, dwóch tras i mnóstwa motywacji. Pierwszy austriacki bike park otworzył się w 2001 roku w Saalfelden Leogang i pomimo, że był jednym z niewielu regionów, który w ogóle wiedział czym jest bike park, wiedział że będzie to prawdziwa zmiana dla kolarzy górskich w całej Europie. W krótkim czasie projekt okazał się sukcesem i nawet po 20 latach istnienia, Bike Park Leogang wciąż pisze swoją historię.

Bike Park Leogang / zdjęcie: Klemens König

20 lat Bike Park Leogang

Historia Bike Parku Leogang to prawdziwa historia o pasji i wierze w przyszłość kolarstwa górskiego. Ponad 20 lat temu, przy zmianie milleniów, właściciele kolejki Leoganger Bergbahnen wraz z 33 akcjonariuszami zainwestowali 450 tysięcy euro w ideę, która była krytykowana przez szerszą publiczność: bike park. Jednak pójście pod prąd opłaciło się i szybko zamieniło w kompletny sukces. Dziś, Bike Park Leogang to jeden z większych bike parków w całej Europie, który oferuje mnóstwo flow i radości dla tysięcy rowerzystów. Regularnie odbywają się tu imprezy rangi Mistrzostw Świata czy Pucharu Świata w zjeździe, cross country czy trialu, a także mnóstwo innych, mniejszych imprez.

Świętując 20-lecie bike parku, nasz wieloletni partner – marka Scott – zapewnił unikalny rower Scott Gambler 900, który został customow pomalowany i wystawiony do losowania, które odbyło się podczas festiwalu BIKE.

Hot Shots fired by GoPro / zdjęcie: Klemens König

Nowe trasy okazały się strzałem w dziesiątkę

To, co zaczęło się od dwóch tras, teraz rozrosło się do 11 linii o całkowitej długości ponad 30 kilometrów. Dodatkowo znajdziemy tu strefę dla początkujących o powierzchni ponad 10.000m2, a także asfaltowy pump track (5000m2), dirty czy skok na poduszkę. A to nie koniec! Region Saalfelden Leogang zadbał również o stworzenie i rozwój tras poza bike parkiem.

Schwarzleo Trail / zdjęcie: Klemens König

W tym roku nowe trasy cieszyły się ogromną popularnością. W samym bike parku powstały dwie linie: Vali’s Hölle oraz Knappentrail. Pierwsza ścieżka to hołd dla lokalnej Mistrzyni Świata DH Valentiny Höll i jest to bardzo stroma i wymagająca technicznie czarna trasa zjazdowa, która regularnie wykorzystywana jest podczas Mistrzostw czy Pucharów Świata DH. Istniejąca już wcześniej trasa dla lotników Hot Shots fired by GoPro została rozbudowana i teraz zaczyna się tuż przy górnej stacji kolejki Asitzbahn.

Knappentrail / zdjęcie: Klemens König

Wraz z otwarciem trasy Knappentrail, otwarte zostały linie poza bike parkiem. Są to średniej trudności naturalne trasy, które znajdują się tuż obok ścieżki Schwarzleo Trail i oferują mnóstwo płynnej zabawy, która przeplatana jest wymagającymi elementami takimi jak northshore’y.

Knappentrail / zdjęcie: Klemens König

Przegląd sezonu: podwójny Puchar Świata i BIKE Festival

Pomimo ogromnych trudności związanych ze światową pandemią koronawirusa, Saalfelden Leogang był w stanie zorganizować podwójną rundę Pucharu Świata XCO oraz DH, a także BIKE Festival, który odbywa się tu co roku. Rozpoczęcie sezonu zbiegło się z walką o punkty i byliśmy świadkami walki na trasie zjazdowej i cross country. W obecności nielicznych kibiców w DH triumfowali Camille Balanche i Troy Brosnan, a najlepsi w XC byli Loana Lecomte oraz Mathias Flückiger.

Puchar Świata DH / zdjęcie: Stefan Voitl

Drugą dużą imprezą sezonu był BIKE Festival Saalfelden Leogang, który ponownie okazał się wielkim sukcesem. Podczas festiwalu tysiące zwiedzających mogli zobaczyć najnowsze rowery i produkty, a także mieli możliwość ich przetestowania w bike parku. Dodatkowo odbyły się koncerty muzyczne oraz zawody kwalifikacyjne do Mistrzostw Świata UCI Red Bull Pumptrack.

Puchar Świata XCO / zdjęcie: Moritz Ablinger

20 lat bike parku to naprawdę coś. Jesteśmy dumni, że ekipa Leoganger Bergbahnen zbudowała tu miejsce dla kolarzy górskich, które stało się jednym z najlepszych w Europie. Dzięki bike parkowi do regionu ściąga mnóstwo turystów i możemy im pokazać nasze najlepsze i najpiękniejsze miejsca. Dodatkowo nie można zapomnieć o Vali Höll, która w tym roku zdobyła Puchar Świata DH i jest prawdziwą inspiracją dla lokalnych riderów i riderek.

– Kornel Grundner, Dyrektor Leoganger Bergbahnen
Hot Shots fired by GoPro / zdjęcie: Klemens König

Wiele się działo w bike parku i mam ogromny szacunek dla ludzi, którzy rozpoczęli ten projekt 20 lat temu. Po wielu wyzwaniach nie tylko bike park bardzo się rozrósł, ale i trasy wokół niego wciąż się rozwijają. Dzięki temu znajdziemy tu mnóstwo miejsc do aktywności sportowej dla turystów z całego świata. Z kolei dzięki kolejnym imprezom możemy ściągnąć tu nowych rowerzystów, którzy przekonują się dlaczego jesteśmy jednym z najlepszych miejsc do uprawiania MTB w całej Europie.

Ogromnym sukcesem świadczącym o naszej pracy jest podział 50:50 w kwestii wizyt podczas sezonu letniego i zimowego. Wciąż pracujemy nad nowymi projektami i rozszerzamy naszą ofertę dla wszystkich turystów, którzy odwiedzają lub planują odwiedzić region Saalfelden Leogang.

– Marco Pointner, Dyrektor Biura Turystycznego Saalfelden Leogang
Bike Festival / zdjęcie: Delius Klasing

Co w planach na sezon 2022?

W nadchodzącym sezonie planowana jest kolejna naturalna trasa w regionie Saalfelden Leogang, która znajdzie się tuż za granicami bike parku. Oprócz tego będzie mnóstwo mniejszych zmian w samym bike parku i ponownie trochę zwiększymy jego obszar.

Riders Playground / zdjęcie: Klemens König

W dniach 10-12 czerwca ponownie będziemy gościć najlepszych zawodników na świecie, którzy powalczą o punkty do Pucharu Świata DH i XC, a w połowie września (16-18.09) odbędzie się kolejny festiwal BIKE Festival Saalfelden Leogang.

Pumptrack / zdjęcie: Klemens König

O Bike Parku Leogang

Więcej informacji o Bike Parku Leogang można znaleźć na stronach: bikepark-leogang.com, instagram.com/BikeparkLeogang oraz facebook.com/BikeparkLeogang.

Wiadomości bieżące oraz informacje o regionie Saalfelden Leogang można znaleźć na stronach:
saalfelden-leogang.com, instagram.com/Saalfelden_Leogang oraz facebook.com/SaalfeldenLeogang.

Jeżeli jesteś zainteresowany wyjazdem do Bike Parku Leogang, to na miejscu znajdziesz sporo hoteli przyjaznych rowerzystom. Są to m.in. Salzburger Hof, Rupertus, Bacher, Riederalm, Ritzenhof, Puradies oraz Hotel Der Löwe. Na miejscu znajdziesz także sklepy i serwisy rowerowe takie jak Sport Mitterer i Sport 2000 Simon. Więcej informacji można znaleźć na stronie: 
saalfelden-leogang.com/en/region-experience/bike/bikehotels