Zachodnia część województwa warmińsko – mazurskiego to obowiązkowy punkt na mapie rowerzystów uwielbiających ekstremalną jazdę. Otwarcie w piątek 29 lipca 2022, tego dnia rowerzyści będą mogli kupić karnet całodniowy za 1 zł.

Na Kurzej Górze, w Kurzętniku, powstał pierwszy w północnej części kraju profesjonalny Bike Park. Nowa inwestycja całorocznego ośrodka to atrakcja rowerowa dla lubiących parki rowerowe. Jest tak samo przygotowana jak Bike Parki zlokalizowane na południu Polski.

Brakowało nam atrakcji typowo letniej, która będzie odpowiadała na potrzeby osób chcących spędzać czas aktywnie, uprawiając sport. Bike Park był więc naturalnym wyborem.

Grzegorz Błaszkowski, wiceprezes ośrodka Kurza Góra Ski & Bike Park

Do dyspozycji rowerzystów są trzy trasy: zielona, niebieska i czerwona. Zróżnicowanie poziomu trudności na poszczególnych trasach pozwoli korzystać z Bike Parku rowerzystom prezentującym różne umiejętności, od początkujących po zaawansowanych, dla których żadna z przeszkód nie będzie stanowiła trudności.

Najłatwiejsza i najłagodniejsza jest trasa zielona. Dla zawodników średniozaawansowanych odpowiednia będzie trasa niebieska, a najtrudniejsza jest oczywiście czerwona.

Grzegorz Błaszkowski, wiceprezes ośrodka Kurza Góra Ski & Bike Park

Trasa zielona, czyli łatwa, jest zlokalizowana po zachodniej stronie ośrodka i wije się obok drewnianej ścieżki prowadzącej na Wieżę widokową. W jej przebiegu mamy liczne bandy (profilowane zakręty) oraz muldy i niewielkie skocznie. Jej średni spadek to około 6%. Trasa zielona przeznaczona jest dla początkujących zawodników, którzy dopiero zaczynają przygodę z tą odmianą jazdy rowerem.

Kolejna pod kątem trudności jest trasa niebieska, która jest bardziej wymagająca niż zielona, a w jej przebiegu znajdziemy wysokie bandy oraz przeszkody do szlifowania techniki skakania oraz muldy. Jej średni spadek to około 8,5%.

Najtrudniejszą trasą w Bike Parku na Kurzej Górze jest trasa czerwona. Jest to jumpline, do którego dotrzemy dojazdówką wspólną z trasą niebieską. Na początku trasy znajdziemy przeszkodę „Shark Fin”, a następnie do dyspozycji mamy duży step downy oraz step upy z długimi, szerokimi lądowaniami, a także bardzo wysokie i długie bandy. Średni spadek na trasie czerwonej to około 10%.

Wszystkie trzy trasy są utwardzone. Aby bezpiecznie i komfortowo transportować rowerzystów na stację górną, skąd startują trasy Bike Parku, na Kurzej Górze zainstalowano szeroki na 120 cm wyciąg taśmowy.

To najdłuższa tego typu taśma w Europie. Latem będzie wykorzystywana do transportu rowerzystów, zimą będzie woziła narciarzy i snowboardzistów.

Grzegorz Błaszkowski, wiceprezes ośrodka Kurza Góra Ski & Bike Park

Bike Park na Kurzej Górze to nie jedyna atrakcja na terenie ośrodka, z której można skorzystać latem. Na przełomie zimy i wiosny oddano do użytku Wieżę widokową, która jest jedyną tego typu konstrukcją w północnej części kraju i jedną z największych budowli ciesielskich w Europie. Wieżę zbudowano z drewna robinii akacjowej, a prowadzi do niej niemal dwukilometrowa kładka. W jej przebiegu znajdują się instalacje edukacyjne nawiązujące do czasów średniowiecza.

Przypominamy historię bitwy, która w 1410 roku pierwotnie miała odbyć się w Kurzętniku, a nie pod Grunwaldem.

Grzegorz Błaszkowski, wiceprezes ośrodka Kurza Góra Ski & Bike Park

Kurza Góra to także największy w Europie kompleks zjeżdżalni tubingowych. Zjazdy na oponach odbywają się po specjalnie przygotowanych torach. Trzy tory są szybkie i proste, dwa kręte jak górskie serpentyny, a jeden jest z wyskocznią i miękkim lądowaniem na dużej pneumatycznej poduszce.

Kurza Góra należy do Grupy Pingwina skupiającej pięć ́całorocznych ośrodków narciarsko-rowerowych zlokalizowanych w Rzykach koło Andrychowa, Kasinie Wielkiej, Krynicy Zdroju, Wiśle i Kurzętniku na Warmii i Mazurach.

O Grupie Pingwina

Grupa Pingwina skupia pięć całorocznych ośrodków narciarsko-rowerowych w Beskidach (Słotwiny Arena Ski&Bike Park w Krynicy Zdrój, Skolnity Ski&Bike w Wiśle, Czarny Groń w Rzykach, Kasina Ski&Bike w Kasinie Wielkiej) oraz na Mazurach (Kurza Góra), tworzących serdeczną atmosferę zarówno dla pasjonatów białego szaleństwa jak i dla całych rodzin, dając im możliwość różnorodnego, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu: na nartach, na snowboardzie, na rowerze albo po prostu na spacerze wśród koron drzew i najpiękniejszych widoków w Polsce. Ośrodki Grupy Pingwina słyną z tego, że bardzo dbają o jakość obsługi i infrastruktury: narciarze twierdzą, że trzyma wręcz alpejski poziom. Jako jedyny operator w Polsce Grupa Pingwina oferuje unikalny całoroczny KARNET Pingwin Pass na narty i rower oraz miłe niespodzianki.

Oficjalna strona: grupapingwina.pl
Bike Parki: Kasina Wielka, Wisła Skolnity, Słotwiny, Kurza Góra
Media: facebook, instagram