Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH

Kontynuując udaną serię rowerów XQUARONE EX z zawieszeniem R3ACT 2Play, Polygon z dumą prezentuje swój najnowszy rower zjazdowy. Polygon XQUARONE DH to z pewnością jedna z najbardziej rozpoznawalnych maszyn startujących w cyklu Pucharu Świata DH. Wygląd oraz unikalny design sprawiają, że łatwo zapada w pamięć, a nim został udostępniony szerokiej rzeszy klientów, udowodnił swoją wartość w najważniejszej serii zjazdowej świata.

Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH
Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH
Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH

Jednak Polygon XQUARONE DH nie został stworzony tylko do ścigania się. Zaprojektowany został jako typowy rower grawitacyjny, a przygoda jest wpleciona w jego DNA. Rama wykorzystuje sprawdzone zawieszenie NAILD, dzięki czemu pedałowanie na tym rowerze jest porównywalne do maszyn typu all mountain.

Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH
Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH

Ekipa Polygon UR jeździła na trasach Pucharu Świata DH na prototypach już od dłuższego czasu. W trakcie sezonu można było zaobserwować lepsze czasy w stosunku do poprzedniej generacji zjazdówek. Jednak XQUARONE DH to nie tylko zjazdówka o skoku 218mm, ale także rower gotowy do szaleństw w bike parkach. Zaledwie rok po premierze niesamowitego modelu all mountain/enduro XQUARONE EX o skoku 180mm, podnosimy poprzeczkę i dajemy riderom to, o co prosili. Mich Hannah w międzyczasie stanął na drugim stopniu podium Mistrzostw Świata DH 2017 w australijskim Cairns, a Tracey Hannah świetnie radziła sobie w trakcie całego sezonu startów m.in. w Pucharze Świata DH czy Crankworx World Tour. Freeride’ową duszę godnie reprezentowali z kolei Sam Reynolds oraz Kurt Sorge, dla których XQUARONE DH był podstawowym wyborem.

Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH

Rama XQUARONE DH

Większość ludzi nie przejmuje się efektywnością pedałowania w swoich zjazdówkach, ale jedną z głównych rzeczy przyświecających projektantom, było właśnie zachowanie zawieszenia podczas pedałowania. Ekipa Polygon’a blisko współpracowała z zespołem NAILD, aby stworzyć system, który będzie idealny dla rowery zjazdowego, a zarazem będzie mógł dobrze pokonywać górskie single. Podczas jazdy z sugerowaną wartością SAG’u, XQUARONE DH oscyluje w granicach 98-110% wartości antisquat w całym zakresie skoku. Jednak celem firmy było sprawienie, aby ten rower był po prostu przyjemny w użytkowaniu i dlatego zbudowaliśmy go na kołach 27.5″. Świadomie zrezygnowaliśmy z podążania za obecnymi trendami i dzięki temu możemy zaoferować rower dla szerokiej gamy riderów, którzy chcą po prostu dobrze się bawić na swoich rowerach, kręcić kolejne kółka w bike parku czy wystartować w zawodach.

Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH

Unikalny kształt ramy sprawia, że jest ona bardzo charakterystyczna. Wykonana jest w pełni z karbonu, a waga ramy z damperem to niecałe cztery kilogramy. Kompletny rower w topowej seryjnej specyfikacji waży dokładnie 14.51kg. Tylny wahacz jest krótki i bardzo sztywny, jego długość to 440mm, a całość spina piasta Super Boost 157mm. Dodatkowo, aby zwiększyć sztywność tylnego koła, zaprojektowaliśmy specjalne 34mm korki po lewej stronie piasty, które mają zapewnić proste prowadzenie koła i zwiększyć sztywność konstrukcji.

Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH

Rama XQUARONE DH wykorzystuje najnowszy standard mocowania tylnego amortyzatora i w tym przypadku jest to damper metryczny 225x75mm z mocowaniem Trunnion. Podobnie jak XQUARONE EX, model zjazdowy wykorzystuje zawieszenie NAILD R3ACT 2Play, a seryjnie rama dostarczana jest z damperem Fox Shox X2, dopasowanym specjalnie pod ramę. Dzięki takiemu zestawieniu z pewnością doświadczycie nowych wspaniałych doznań podczas jazdy.

Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH
Sam Reynolds

Zawieszenie NAILD R3ACT

Wyjątkowe podejście ekipy NAILD do zawieszeń wywodzi się od założyciela firmy Darrella Vossa. Jego myślenie poza schematami było kluczowe podczas tworzenia systemu dla ram XQUARONE. Ekipa poprosiła nas, abyśmy cofnęli się o krok w tył i zobaczyli co dampery próbują nadrobić, oraz w co wierzyliśmy na temat zawieszenia.
NAILD’s unorthodox suspension theory comes from founder, Darrell Voss’ perspective regarding damping. This outside the box thinking was crucial in developing the suspension design on XQUARONE equipped bikes. NAILD asks us to step back, and look at what dampers do before trying to reexamine what you believe about suspension.

Darrell Voss:

Tylny amortyzator to ograniczenie. Ograniczenie to opór, a opór oznacza tarcie. Tym samym tarcie to strata energii.

Tym samym zamiast dodawać kolejne ograniczenia w amortyzatorze, aby zrekompensować działanie zawieszenia, Polygon i NAILD stworzyli rower, który potrzebuje minimalnej ingerencji dampera. Mniejsze tarcie oznacza szybciej poruszające się tylne koło.

Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH
Mick Hannah

Dostępne konfiguracje

Polygon XQUARONE DH będzie dostępny w dwóch specyfikacjach. DH8 wyceniony został na 4999USD i znajdziemy tu m.in. amortyzator przedni RockShox Boxxer RC Debonair, napęd SRAM GX, hamulce TRP Quadiem czy kokpit Race Face Chester. Z kolei DH9 to cena 6399USD i zawieszenie oparte o amortyzator Fox 40, napęd SRAM X01, hamulce Shimano Saint i kokpit Race Face Atlas. W obydwu zestawach znajdziemy natomiast komponenty e.13 (w tym koła) z oponami Schwalbe Magic Mary 27.5×2.5″. Dostępny będzie również frameset z przednim amortyzatorem lub bez – 2999USD lub 4399USD. Więcej informacji można znaleźć na stronie polygonbikes.com.

Polygon prezentuje nową zjazdówkę - XQUARONE DH

Geometria

 • Rozmiar ramy: S / M / L / XL
 • Długość rury podsiodłowej: 400mm
 • Kąt rury podsiodłowej: 58.5°
 • Efektywny kąt rury podsiodłowej: 73.4° (S/M) / 73.1° (L/XL)
 • Długość główki: 97.52mm (S/M) / 108.75mm (L/XL)
 • Kąt główki: 63°
 • Efektywna długość rury górnej: 577.38mm / 602.38mm / 633.51mm / 658.51mm
 • Wysokość suportu: 350.75mm
 • Offset suportu: -6.25mm
 • Długość tylnych widełek 440.46mm
 • Baza kół: 1198.76mm / 1223.75mm / 1253.85mm / 1278.85mm
 • Reach: 400mm / 425mm / 450mm / 475mm
 • Stack: 595mm (S/M) / 605 (L/XL)
 • Przekrok: 703.05mm


Oficjalna strona: polygonbikes.com