Marka PRO wchodzi w skład koncernu Shimano, ale zajmuje się produkcją praktycznie wszystkiego czego nie znajdziemy w ofercie japońskiego giganta – od narzędzi i akcesoriów, przez siodełka, aż po kierownice i mostki. W przeszłości mieliśmy już okazję testować produkty PRO, takie jak regulowana sztyca Koryak ASP czy karbonową kierownicę Tharsis Trail. Tym razem przedstawiamy jeden z najnowszych produktów kokpit z serii 3FIVE.

Kokpit PRO Tharsis 3FIVE

Jak sama nazwa wskazuje, jest to kokpit z serii Tharsis, a 3FIVE oznacza nic innego jak średnicę mocowania kierownicy w mostku równą 35mm. Cały zestaw jest dedykowany do jazdy trail/enduro, ale równie dobrze sprawdzi się również w szeroko rozumianym freeride.

Wiewiór w tym sezonie korzystać będzie z kompletnego kokpitu PRO Tharsis 3FIVE.

Kierownica PRO Tharsis 3FIVE

Kierownica PRO Tharsis 3FIVE dostępna jest w dwóch wersjach – aluminiowej oraz karbonowej. Ja dostałem wersję wykonaną z aluminium 7050, ale z równie wielką chęcią położę swoje łapki na wersji karbonowej.

Wielkiego wyboru nie mamy natomiast w kwestii wersji, ponieważ jest tylko jedna – o szerokości 800mm (możliwość skrócenia aż do 720mm!), wzniosie 20mm oraz kącie wstecznym 9st. Standard mocowania to oczywiście 35mm, a waga całości to 264g.

Specyfikacja kierownicy:

  • wykonana z aluminium 7050, dostępna również wersja karbonowa
  • szerokość 800mm z możliwością skrócenia do 720mm
  • średnica mocowania: 35mm
  • wznios 20mm, kąt cofnięcia 9st
  • waga: 264g

Mostek PRO Tharsis 3FIVE

Wspornik kierownicy PRO Tharsis 3FIVE dostępny jest w trzech wersjach długości: 35 (wersja testowa), 45 oraz 55mm. Podobnie jak kierownica, mostek wykonany jest ze stopu aluminium 7050 i obrabiany jest metodą CNC. Wznios mostka to równe zero stopni, a podwyższenie wartości stack to 4mm. Średnica mocowania kierownicy to 35mm, a waga 143g.

Specyfikacja mostka:

  • wykonany z aluminium 7050, obrabiany metodą CNC
  • mocowanie kierownicy w standardzie 35mm
  • wznios: 0st, wzrost wartości stack o 4mm
  • dostępne długości: 35, 45, 55mm
  • waga: 143g

Od kilku sezonów korzystam tylko z karbonowych kierownic, więc powrót do aluminium jest małym szokiem dla rąk. Pierwsze co da się wyczuć, to zdecydowanie większą sztywność całego zestawu w porównaniu do włókna węglowego. Montaż przebiegł bezproblemowo, a kąty siadły mi idealnie. Strata wagowa w stosunku do mojego poprzedniego kokpitu (karbonowa kierownica Banana Bikes BBOne oraz mostek Banana Holder 50mm) to zaledwie 45g, więc jakoś przeżyję.

– Tomasz Profic, 43RIDE

O marce PRO

Marka PRO-Bikegear jest częścią koncernu Shimano oraz kieruje się prostą misją: pracować z najlepszymi, aby tworzyć najlepsze produkty na świecie. Dlatego właśnie skupiają wokół siebie najlepszych zawodników, projektantów oraz współpracują z Shimano Dynamics Lab.

Oficjalna strona: pro-bikegear.com
Media: facebook, instagram