REKLAMA

Manetka sztycy to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnego roweru enduro. Opuszczana sztyca to chyba najlepsza innowacja ostatniej dekady w świecie rowerów górskich, a ergonomia i komfort korzystania z niej jest równie ważny, co manetka zmiany biegów. Każdy producent regulowanych sztyc ma swoją wersję manetki, ale dla tych, którzy nie są z nich zadowoleni z pomocą przychodzi marka Shimano, która wypuściła właśnie na rynek swój produkt.

Główna oś obrotu dźwigni manetki jest na łożysku.

Manetka Shimano SL-MT800-IL

Manetka sztycy japońskiego producenta nosi oznaczenie SL-MT800-IL i jest wykonana z aluminium. Skok dźwigni prowadzony jest na łożysku, co zdecydowanie zwiększa żywotność i dokładność. Skok linki to tylko 7mm, a więc nie trzeba wykonywać dużego ruchu by zmienić położenie naszego siodełka.

Dzięki mocowaniu w standardzie I-Spec EV zakres regulacji to 14mm na boki oraz 60st kąta nachylenia.

Manetka Shimano na chwilę obecną jest dostępna tylko z mocowaniem w standardzie I-Spec EV, a to oznacza, że możemy ją zamontować tylko do najnowszych 12-rzędowych grup Shimano: XTR M9100, XT M8100 oraz SLX M7100. Plusem takiego rozwiązania jest zakres regulacji położenia manetki, który jest identyczny jak w przypadku manetki zmiany biegów: 14mm na boki oraz 60st kąt nachylenia. Ptaszki ćwierkają, że w dalszej części sezonu pojawi się również wersja na obejmę ;)

Manetka sztycy Shimano SL-MT800-IL.

Specyfikacja:

  • kompatybilna z większością opuszczanych sztyc
  • łożysko ułatwiające obsługę
  • skok linki: 7mm
  • sposób montażu: I-Spec EV
  • materiał: aluminium
  • waga: 37g
  • sugerowana cena detaliczna: 237zł
Mam wrażenie, że dzięki manetce Shimano praca sztycy stała się bardziej precyzyjna.

Manetka Shimano idealnie komponuje się z najnowszymi 12-rzędowymi grupami, a to dzięki zintegrowanemu mocowaniu w standardzie I-Spec EV. Całość wygląda minimalistycznie i schludnie, a sam design manetki również sprawia, że kokpit wygląda po prostu elegancko. W moim przypadku manetka współpracuje ze sztycą PRO Koryak ASP, ale będzie działać praktycznie z każdą regulowaną sztycą zwalnianą za pomocą linki. Montaż i regulacja jest banalnie prosta, a jak wygląda komfort użytkowania? Po zmianie z oryginalnej manetki PRO mam wrażenie, że cały proces zwalniania sztycy jest dużo bardziej precyzyjny oraz lżejszy. Czy tak będzie przez cały sezon? To się okaże :) Do zobaczenia na trasach!

– Tomasz Profic, 43RIDE

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube