Mówienie, że każdy rower powinien być zbudowany specjalnie dla użytkownika brzmi trochę banalnie. Pomimo, że na pierwszy rzut oka tak może się wydawać, to ważniejsze jest to, co stoi za danym sprzętem. Taka idea przyświecała nam, gdy tworzyliśmy rowery z myślą o dzieciakach. Najważniejszą zasadą jaka powinna być stosowana w tym przypadku, to rower, a rozmiar jego kół zwiększać się będzie wraz z rozwojem młodego rowerzysty. Generalnie to dobra idea, ale diabeł tkwi w szczegółach.

Zdjęcie: Piotr Jurczak facebook.com/piotrjurczak.eu

Jak powstał NS Bikes Nerd Mini?

Do projektowania nowego modelu zaangażowaliśmy 9-letniego Maksa, który jest synem NS Bikes CEO Szymona. Kupiliśmy mu kilka 20″ rowerów wiodących producentów i użyliśmy ich jako testówek dla najnowszego projektu NS Bikes. Szczegółowo przyglądaliśmy się jak dzieciak używa roweru, jaką ma pozycję, które komponenty obrywają najmocniej i w końcu co jest najważniejsze w tych małych maszynach.

Zdjęcie: Piotr Jurczak facebook.com/piotrjurczak.eu

Jedną rzeczą, która przykuła naszą uwagę w trakcie testów był fakt, że dzieciaki najczęściej używają rowerów ze zbyt małymi kołami. Albo będąc bardziej dokładnym, koła były za małe dla rowerzysty, a nie dla konstrukcji roweru. Geometria roweru zmusza projektantów do użycia małych kół, które niekoniecznie są najlepszą opcją dla dzieci. Wszyscy znamy zalety dużych kół, prawda? Większa stabilność na zjazdach, większa przyczepność i łatwość pokonywania przeszkód itp.

Musieliśmy zwrócić uwagę na jedną małą rzecz – geometria dziecięcych rowerów z większymi kołami musi być projektowana w inny sposób. Wysokość suportu oraz kokpit muszą być najniżej jak się da. W innym wypadku młody rowerzysta będzie zbyt wysoko nad ziemią, ze zwisającymi w powietrzu nogami przy każdej próbie zatrzymania, oraz z wysokim kokpitem, który będzie utrudniał podjazdy. To właśnie zrobiliśmy z naszymi produktami, poszliśmy nisko.

W zeszłym roku zaprezentowaliśmy nasz pierwszy w pełni zawieszony rower dla dzieci i był to Nerd Jr. Jest to rower o skoku 120mm z przodu i z tyłu oraz kołami 24″ z możliwością upgrade’u do 26″. Aby zachować geometrię po zmianie kół na większe musieliśmy zastosować specjalne offsetowe tuleje tylnego amortyzatora, które obniżają środek suportu i zachowują świetne właściwości jezdne roweru.

Zdjęcia: Piotr Jurczak facebook.com/piotrjurczak.eu

Różnice w rozmiarach kół

Dobrym obrazkiem pokazującym różnice pomiędzy naszymi rowerami, a resztą producentów jest porównanie wielkości kół rowerów używanych przez Maksa i jego kolegów. Kiedy on miał koła w rozmiarze 24″, jego rówieśnicy jeździli na 20″. Gdy Maks zmienił koła na 26″ nasi przyjaciele zastanawiali się czy nie jest o za dużo, ponieważ ich dzieci jeździły na 24″. Jednak to nie było istotą zmiany, ale wejście z doznaniami z jazdy na wyższy poziom. Było to widać zwłaszcza na hopkach czy szybkich zjazdowych sekcjach, większe = lepsze. Jednak musimy pamiętać, że geometria wciąż była taka sama, zachowując odległość rowerzysty i środka ciężkości od podłoża bliżej ziemi.

Zdjęcie: Piotr Jurczak facebook.com/piotrjurczak.eu

Czas leci, dzieci rosną i koło 26″ w końcu przestało być wystarczające. Musieliśmy zapełnić lukę pomiędzy modelem Nerd Jr, a w pełni dorosłymi sprzętami. To było naturalne, że poszliśmy w stronę kół 27.5″ i tak powstał Nerd Mini.

Zdjęcie: Piotr Jurczak facebook.com/piotrjurczak.eu

NS Bikes Nerd Mini

Nowy rower plasuje się pomiędzy małymi rozmiarami Nerd Lite i Nerd Jr. To idealny allround’owy rower dla starszych dzieci, które chcą rozwijać swoje umiejętności we wszystkich kierunkach. Podobnie jak jego większy brat, Nerd Mini posiada nowoczesną agresywną geometrię, która daje pewność podczas skakania i zjazdów oraz nie ogranicza jazdy na trasach wymagających podjazdów. 130mm skoku z przodu i 120mm z tyłu to idealne wartości dla młodych rowerzystów, zapewniają odpowiednią ilość wsparcia przy pokonywaniu dropów i hopek, a także zapewnia przyczepność na nierównościach. W rowerze Nerd Mini znajdziemy również regulowaną sztycę, która zdecydowanie pomaga przy pokonywaniu stromych sekcji zarówno w górę jak i w dół. Odkryliśmy, że dzieciaki bardzo szybko uczą się jak i kiedy ją odpowiednio wykorzystywać. Zastosowane hamulce, to tarcze w rozmiarach 180mm z przodu i 160mm z tyłu. Niektórzy powiedzą, że to za dużo dla tak lekkich użytkowników, ale prawda jest taka, że większa tarcza daje więcej siły – coś co mały użytkownik z pewnością doceni.

Zdjęcie: Piotr Jurczak facebook.com/piotrjurczak.eu

Rozmiarówka

Dla jakiego wzrostu i wieku jest Nerd Mini? Nasi dwaj główni testerzy to Antek (13 lat, 153cm) i Maks (9 lat, 145cm). Pierwszy z nich był w połowie rozmiaru ramy, a drugi bliżej jego początku, tym samym zastosowanie nowego modelu jest dość szerokie. Nasze sugestie dotyczące doboru roweru i rozmiaru dla rodziców są następujące:

Specyfikacja

 • rama: NS Nerd Mini 120mm skoku, AL6061-T6, customowo formowane i cieniowane rury
 • dostępne rozmiary: jeden rozmiar
 • tylny amortyzator: Manitou Radium Expert 190×40
 • przedni amortyzator: Manitou Machete Comp, skok 130mm, 15x110mm Boost, rura sterowa 1.5 tapered
 • mostek: NS Tone 35, 45mm
 • kierownica: NS Bar 35, 720mm, wznios 20mm
 • chwyty: NS Hold Fast supersoft
 • siodełko: Octane One Rocker2
 • przedni hamulec: SRAM Level, 180mm
 • tylny hamulec: SRAM Level, 160mm
 • klamki hamulcowe: SRAM Level
 • obręcze: Octane One Solar Lite 27.5”, 32h, tubeless ready
 • piasty: NS 15 Boost 15×110 disc / NS Cassette 148x12mm Boost
 • opony: Maxxis Ardent 27.5×2.25
 • mechanizm korbowy: Truvativ SX Eagle PS 155mm 32t
 • przerzutka tylna: SRAM NX Eagle, długi wózek, 12spd
 • manetka: SRAM SX Eagle, 12spd
 • kaseta: SRAM PG-1210,12spd 11-50t
 • waga: 13,5kg

Rower NS Bikes Nerd Mini można kupić w naszym sklepie shop.43ride.com – 7999zł

O marce NS Bikes

Marka NS Bikes założona została w 2003 roku przez Szymona Kobylińskiego. Od samego początku cechuje się otwartym i bezkompromisowym podejściem do konstrukcji i designu, dbałością o detale oraz ciężką pracą o najwyższą jakość produktu. W ofercie marki znajdują się komponenty, ramy oraz kompletne rowery.

Oficjalna strona:
nsbikes.com
Dystrybucja:
7anna.pl
Media:
facebook, instagram, twitter, vimeo, youtube