Ochrona ciała to podstawa podczas pokonywania górskich szlaków lub kręcenia kolejnych kółek w bike parkach. O ile kask czy ochraniacze na kolana należą do absolutnego „must have”, to ochrona łokci czy tułowia jest już rzadziej spotykana. Również i ja nigdy nie byłem fanem typowej zbroi czy żółwia, ale w miarę pokonywania co raz to trudniejszych tras w końcu przychodzi ten moment, że trzeba się lepiej zabezpieczyć.

Zbroja Alpinestars Paragon Lite LS.

Zbroja Alpinestars Paragon Lite

Testowany przeze mnie produkt włoskiej marki Alpinestars to model Paragon Lite Protection Jacket LS. Jest to lżejsza wersja modelu Vector Tech, a więc pełnoprawnej zbroi, która oferuje najwyższy stopień ochrony w ofercie producenta.

Zbroja Alpinestars Paragon Lite dobrze komponuje się z zestawem ubrań Drop Pro oraz ochraniaczami kolan Vector Pro.

Konstrukcja

Wg metki producenta na zbroję składają się następujące materiały: 40% poliamid, 30% termoplastyczny elastomer, 12% poliuretan, 10% poliester, 5% polietylen, 3% inne materiały. W praktyce oznacza to cienką zapinaną koszulkę, do której przymocowane są panele ochronne.

Przedni panel ochronny wykonany jest z pianki PU.

Na plecach znajduje się twardy ochraniacz kręgosłupa, którego konstrukcja podzielona jest na kilka części, aby zapewnić maksimum ochrony oraz wygody użytkowania. Podobnej konstrukcji ochronę znajdziemy również z przodu na klatce piersiowej. Z kolei na barkach oraz łokciach producent zastosował miękkie ochraniacze, które utwardzają się podczas uderzenia.

Zbroja zakładana jest jak typowa kurtka/bluza z zamkiem po środku. Dolna część od wewnętrznej strony posiada specjalny silikonowy pasek, który ma zapobiegać podwijaniu się zbroi do góry podczas jazdy.

Ochrona barków? Na miejscu!

Kluczowe cechy

  • Ergonomiczny ochraniacz kręgosłupa, który dopasowany jest do naturalnego zakrzywienia kręgosłupa.
  • Poziome rowki zginające zapewniają odpowiednie dopasowanie do pozycji podczas jazdy.
  • Miękka i cienka koszulka zapewnia maksimum przewiewności oraz komfortu użytkowania.
  • Protektor z pianki PU na klatce piersiowej dla zwiększenia ochrony tej części ciała.
Panel ochronny łokci jest miękki i utwardza się podczas uderzenia.

Ochrona

  • Ochraniacz kręgosłupa – certyfikat EN 1621-2:2014 Level 1
  • Ochraniacze łokci – certyfikat EN 1621-1:2012 Level 1
  • Ochraniacze barków – certyfikat EN 1621-1:2012 Level 1
Redaktor Tomasz w Czarnej Górze.

Pierwsze wrażenie

Nigdy nie byłem fanem tego typu ochrony, zawsze jazda w zbroi była dla mnie mało komfortowa, zwłaszcza w lato. Jednak przyszedł w końcu czas by postawić bezpieczeństwo nad wygodę i zacząć używać tego typu zabezpieczeń w górach. Zbroja Alpinestars Paragon Lite jest dość lekka jak na tego typu konstrukcję oraz oferuje spory zakres ochrony. Moja wersja jest z długim rękawem, ale w ofercie znajdziemy także opcję z krótkim, bez ochraniaczy na łokcie. Zakres ochrony zdążyłem już sprawdzić podczas ostatniego wypadu do Czarnej Góry, gdzie przydały mi się zwłaszcza ochraniacze łokci oraz barków. Dzięki lżejszej konstrukcji komfort cieplny jest w miarę zachowany i nie mogę narzekać na totalny brak przewiewności. Wkrótce wyruszamy w Alpy, więc zobaczymy jak zbroja Paragon Lite będzie się sprawdzała w dużo trudniejszym terenie w środku lata.

– Tomasz Profic, 43RIDE

Zbroję Alpinestars Paragon Lite LS można kupić w naszym sklepie shop.43ride.com – 669zł

O marce Alpinestars

Marka Alpinestars została założona w 1963 roku przez Santego Mazzarolo we włoskim mieście Asolo. Z początku produkowali buty narciarskie i odzież do wspinaczki, ale szybko weszli również w produkcję butów do motocrossu. Od lat 90-tych w ofercie marki znaleźć można pełne kolekcje ubrań oraz ochrony używanych w motocrossie czy kolarstwie górskim. Główne biura badawcze czy rozwoju po dziś dzień znajdują się we Włoszech, a obecnie firmą zarządza syn założyciela Gabriele.

Oficjalna strona:
alpinestars.com
Dystrybucja: intercars.com.pl
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube