To był ważny dzień dla fanów kolarstwa górskiego z całego świata, a to dlatego, że podczas pierwszego tygodnia CLIF Crankworx Summer Series jednego dnia odbyły się aż dwa wyścigi zjazdowe.

Maxxis SilverStar DH

Jako pierwsze odbyły się zawody zjazdowe Maxxis SilverStar DH, w których wzięło udział 25 zawodników i zawodników reprezentujących przeróżne dyscypliny: od zjazdu, przez enduro, aż po slopestyle. To były pierwsze zawody zjazdowe w serii Crankworx od czasu rozegrania imprezy zjazdowej podczas Crankworx Rotorua.

Finn Iles / zdjęcie: Chris Pilling

„Wstałem rano i pomyślałem 'dziś jest dzień zjazdu, to Twoja dyscyplina i musisz być szybki'”, powiedział Finn Iles, który potwierdził swoją dobrą formę i pewnie zwyciężył w kategorii mężczyzn z czasem 2:12.262.

Nie ścigałem się na rowerze ponad 10 miesięcy i bardzo mi tego brakowało. Nie mogłem marzyć o lepszych wynikach po powrocie między taśmy. Trasa była bardzo szybka i trudna, ale rower prowadził się świetnie, więc mogłem jechać na moim limicie. Celem na dziś było nie zaliczyć upadku, ponieważ ostatnio dość często się rozwalałem.

– Finn Iles

Z kolei najszybsza z pań, Vaea Verbeeck, dzisiejszego dnia walczyła z kontuzją, której doznała w poprzedniej imprezie, gdzie wyłożyła się na trasie Dual Slalomu. Kontuzja ręki nie przeszkodziła jej w odniesieniu zwycięstwa zarówno wczoraj jak i dzisiaj.

Vaea Verbeeck / zdjęcie: Chris Pilling

Rano czułam się okropnie, a rower zjazdowy tylko pogarszał mój stan. Bardzo się cieszę ze zwycięstwa, ponieważ nie miałam przed tym wyścigiem żadnych oczekiwań. Jak tylko uszkodziłam rękę to przestałam skupiać się na wynikach. Cieszę się, że mogę dalej jeździć i odnosić zwyciestwa.

– Vaea Verbeeck

Zwycięski czas Verbeeck to 2:35.885.

Andreane Lanthier Nadeau / zdjęcie: Clint Trahan

Zaledwie trzy sekundy za nią uplasowała się Andreane Lanthier Nadeau, która była najszybszą zawodniczką enduro w tym tygodniu.

To mój powrót do ścigania się w serii Crankworx. Powoli wracam do formy, mam nowy rower i rzadko kiedy biorę udział w zawodach zjazdowych. Wydaje mi się, że niektóre odcinki enduro są jak zawody zjazdowe, ale tutaj po prostu świetnie się bawiłam na trasie.

Trasa była bardzo wyboista na górze, sporo było kamieni i stromizn. Myślałam nad wystartowaniem na mniejszym rowerze, który mam lepiej opanowany, ale jednak cieszę się, że zostałam przy zjazdówce. Dzięki temu mogłam pojechać bardziej agresywnie i zaatakować inne linie. To była fajna trasa, szkoda że tak krótka, ale i tak się świetnie bawiłam.

– Andreane Lanthier Nadeau
Miranda Miller / zdjęcie: Chris Pilling

Podium uzupełniła Miranda Miller, która w przeciągu całego tygodnia zaliczyła każde podium podczas CLIF Crankworx Summer Series.

Czuję się dobrze, choć trochę nerwowo. To dobra oznaka, żeby wszystko sprawdzać i być czujnym. Nawet, gdy jesteś pewna siebie, to sprawy mogą się zmienić bardzo szybko. Mogliśmy się przekonać o tym wczoraj jak kilka osób zaliczyło fatalne upadki. Trzeba po prostu ciągle się pilnować i robić swoje. To będą ciężkie trzy tygodnie.

– Miranda Miller
Kasper Woolley / zdjęcie: Chris Pilling

W wyścigu panów na drugim miejscu uplasował się młody zawodnik enduro, który świetnie sobie radzi podczas całej imprezy. Kasper Woolley stracił do Iles’a zaledwie niecałą sekundę, a trzeba dodać, że jechał na rowerze enduro.

Najciekawsze jest jednak miejsce trzecie, na którym uplasował się znany z tras slopestyle, Brett Rheeder. Do zwycięzcy stracił 2.42s i udowodnił, że szybka jazda po trasach DH nie jest mu obca.

Brett Rheeder / zdjęcie: Chris Pilling

No więc… wystartowałem w wyścigu zjazdowym. Poszło mi bardzo dobrze, zwłaszcza, że na jednej sekcji wypiął mi się but. Wpinane pedały to ciągle duża nowość dla mnie, więc spędzam dużo czasu ucząc się jak się wpinać. Zjechałem na dół i spodziewałem się być gdzieś w ogonie, a tu ku mojemu zaskoczeniu znalazłem się na podium.

– Brett Rheeder

Pełne wyniki – Maxxis SilverStar DH: wkrótce

Air DH

Jako drugie zawody dnia rozegrany został wyścig Air DH. Ten format staje się co raz popularniejszy w ostatnich latach, więc nie mogło go zabraknąć również podczas CLIF Crankworx Summer Series.

Na najwyższym stopniu podium ponownie spotkali się Vaea Verbeeck i Bas van Steenbergen, którzy prywatnie są parą. Poprzednio wygrali zawody w Dual Slalomie dzień wcześniej.

Drugie miejsce wśród pań zajęła Casey Brown, a trzecia ponownie była Miranda Miller. Wśród panów podium uzupełnili Finn Iles oraz Kasper Woolley.

Pełne wyniki – SilverStar Air DH: wkrótce

CLIF Crankworx Summer Series

Pierwszy tydzień rywalizacji podczas CLIF Crankworx Summer Series zakończył się, a klasyfikacja generalna wygląda tak:

Elita mężczyzn:

 1. ILES: 370
 2. VAN STEENBERGEN: 315
 3. WOOLLEY: 276
 4. GAUVIN: 204
 5. VEZINA: 188
 6. CRUZ: 186
 7. MCDOWALL: 183
 8. VERNER:175
 9. MELAMED: 174
 10. SHERLOCK: 165
 11. FITZGERALD: 152
 12. WALLACE: 144
 13. JAMIESON: 122
 14. COUSINIÉ: 122
 15. BURKE: 105
 16. RHEEDER: 70
 17. JEWETT: 56

Elita kobiet:

 1. VERBEECK: 385
 2. BROWN: 330
 3. MILLER: 280
 4. LANTHIER NADEAU: 245
 5. ASTLE: 205
 6. PICTON: 195
 7. SCHICK: 160
 8. IJURCO: 70

Tym samym cały obwoźny cyrk CLIF Crankworx Summer Series przenosi się do nowego miejsca, aby rozegrać drugi tydzień rywalizacji. Gdzie to będzie? Podamy już wkrótce!

Poprzednio na CLIF Crankworx Summer Series:

O zawodach CLIF Crankworx Summer Series

Letnia seria Crankworx to połączenie ścigania się z nowymi miejscami i najlepszymi miejscami na świecie. Kilka przystanków zostało zebranych razem, aby stworzyć małą serię, która może być doskonałym przykładem letniego rowerowego tripa. Crankworx Summer Series zabiera najlepszych zawodników w miejsca, gdzie główna seria Crankworx World Tour nie dociera, a wyścigi są szansą dla lokalnych zawodników, aby zmierzyć się z największymi gwiazdami na świecie.

Oficjalna strona: crankworx.com

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr