Jak tworzyć świat pod siebie? Jan Kiliński, założyciel ekipy Dirt it More i główny projektant Dartmoor Bikes opowiada o swojej pasji do tworzenia rowerów pod swoje życie. Zawsze, gdy Janek zmieniał dyscyplinę kolarstwa, zmieniały się też rowery Dartmoora. W nowym filmie ekipa testerów z Jankiem na czele sprawdza jak nowy Thunderbird CF sprawdzi się w klasycznym europejskim bikeparku Saalbach Hinterglemm. Od inspirowanych freeridem skoczni po długie odcinki Enduro – nowy Thunderbird ma nie lada zadanie przed sobą!

W kolarstwie górskim zawsze chodziło o przesuwanie granic. Im trudniejsza jest trasa, tym więcej masz radości z jazdy, jeśli jeździsz na odpowiednim sprzęcie.

Zdjęcie: Mateusz Szachowski

Dartmoor Thunderbird CF to kompletnie nowa karbonowa rama do enduro, które dedykowana jest do jazdy w ciężkich warunkach i terenie. Dzięki perfekcyjnej sztywności, jest to świetna maszyna do enduro, która toczy się na kołach w rozmiarze 29″, posiada agresywną geometrię i 160mm progresywnego skoku zawieszenia. Thunderbird CF świetnie będzie współpracować z nowoczesnymi widelcami jednopółkowymi o skoku 160-170mm. Pomimo dużych kół, Thunderbird CF wciąż posiada w sobie DNA marki i świetnie sprawdzi się na dużych dropach, hopach czy w bike parku.

Zdjęcie: Mateusz Szachowski

Aby rama nie sprawiała kłopotów w trakcie użytkowania, wszystkie punkty obrotu zawieszenia opierają się na sztywnych osiach z łożyskami Max. Progresywna charakterystyka zawieszenia Thunderbirda CF z kolei sprawia, że rama świetnie będzie współpracować zarówno z damperami sprężynowymi jak i powietrznymi.

Zdjęcie: Mateusz Szachowski

Konstrukcja zawieszenia została wykonana w taki sposób, aby zminimalizować wpływ hamowania na jego pracę, a przedni trójkąt oraz górne widełki wahacza wykonane zostały z wysokiej jakości karbonu ze zwiększoną grubością ścianki dla lepszej sztywności. Z kolei link zawieszenia jest jednoczęściowy i został wykonany z kutego aluminium. Również dolne widełki zawieszenia są aluminiowe.

Zdjęcie: Mateusz Szachowski

Zanim zdecydowaliśmy o dopuszczeniu Thunderbirda CF do masowej produkcji, wykonaliśmy nie tylko serię testów na maszynach, ale również na najtrudniejszych trasach w Europie. Nasz rider Marcin Motyka startował w najcięższych zawodach enduro, a projektant R&D Jan Kiliński sprawdzał wytrzymałość w bike parkach.

Zdjęcie: Mateusz Szachowski

Rama Dartmoor Thunderbird CF dostępna będzie w sprzedaży z powietrznym damperem Fox X2 Factory lub bez amortyzatora tylnego. W standardzie rama wyposażona jest także w Uniwersalny Hak Przerzutki SRAM UDH.

Zdjęcie: Mateusz Szachowski

Specyfikacja

 • Kolory: matt Space Blue, matt Black/Grey
 • Rozmiary: M-L
 • Tylny amortyzator: bez amortyzatora lub Fox X2 Factory Float
 • Skok ramy: 160mm
 • Rekomendowany skok widelca: 160-170mm
 • Rozmiar tylnego amortyzatora: 205x65mm; Trunnion/20x8mm
 • Maksymalny rozmiar opony: 29×2.6″
 • Maksymalny rozmiar zębatki: 36T
 • Standard piasty: 148x12mm
 • Średnica sztycy/zacisku: 30.9mm/34.9mm
 • Typ sterów: IS42/IS52
 • Hak przerzutki: SRAM UDH
 • Waga: 2.7kg (bez dampera)
Zdjęcie: Mateusz Szachowski

O marce Dartmoor

Dartmoor jest młodą, dynamicznie rozwijającą się marką. Rowery, ramy i części tworzone są przez riderów dla riderów, zgodnie z filozofią #rideyourway.

Oficjalna strona: dartmoor-bikes.com
Dystrybucja: velo.pl
Media: facebook, instagram, youtube