O MTB Trail Center Kočevje słyszałem wcześniej dużo bardzo pozytywnych opinii. Kilka osób twierdziło nawet, że jest to zdecydowanie najlepsza miejscówka w Słowenii. Czy rzeczywiście centrum ścieżek przy Kočevje przebija trasy takich miejsc jak bike park w Mariborze i Krvavecu, czy Single Trail Park Jamnica? Podczas wrześniowego wyjazdu do Słowenii w końcu mogłem osobiście sprawdzić to miejsce.

MTB Trail Center Kočevje – Co? Gdzie? Jak?

Kočevje to miasto położone na południu Słowenii, niedaleko granicy z Chorwacją. Nie jest to najbardziej górzysty region w kraju, ale i tak okoliczne góry porośnięte gęstymi lasami osiągają tu prawie 1000 m n.p.m. Centrum ścieżek znajduje się na obrzeżach miasta, w miejscu gdzie kiedyś były wyciągi narciarskie. Obecnie, po dawnych orczykach nie ma już śladu, a transport rowerzystów do góry odbywa się trasą podjazdową lub shuttle busami. W sumie znajduje się tu 10 przygotowanych tras o łącznej długości 13 km. Poza głównymi trasami jest tu jeszcze świetnie dopracowany Skills Park, który składa się z kilku oddzielnych części. Tuż obok duże parkingi, plac przystosowany do postoju camperów, bar z jedzeniem i piciem, oraz pełne zaplecze. Jednym słowem, jak już przyjedziecie to jest tu do dyspozycji wszystko, co potrzeba. MTB Trail Center Kočevje położone jest nieco w bok od miejscowości i na skraju lasu, dzięki czemu szybko można się wczuć w panującą tu spokojną atmosferę.

MTB Trail Center Kočevje – Trasy

Oficjalnie obecnie znajduje się tu 10 tras. Jedna z nich to podjazdówka, którą możemy wygodnie dostać się do połowy góry. Reszta wariantów to opcje zjazdowe. Pośród nich jest łagodny Flow Trail. Są tu też warianty bardziej naturalne dla średnio zaawansowanych, oraz strome, techniczne i trudne opcje. Dwie z tras to linie hop z czego jedna jest duża, a druga oferuje największe loty w tej części Europy i otwierana jest tylko dla zaproszonych zawodników. Ci, którzy chcą zacząć od latania nieco mniejszych rzeczy, mają do dyspozycji świetnie rozwinięty Skills park.

Skills park

Jest to chyba największy i najbardziej rozwinięty Skills Park jaki do tej pory widziałem. Nie jest skoncentrowany w jednym punkcie, ale podzielony na kilka części. Jedną z nich jest sekcja z kładkami typu northshore do ćwiczenia równowagi. Sieć różnych przeszkód drewnianych uzupełniona jest o dropy treningowe o różnych wysokościach. Tuż obok są też wyznaczone linie do trenowania jazdy po skałach. Dookoła całości biegnie krótki flow line z miłymi wallride’ami, kolejnym dropem oraz kładkami. W centralnym miejscu znajduje się asfaltowy pumptrack. Obok niego na dawnym stoku znajdziecie końcówkę trasy flow z kilkoma różnymi wariantami. Są tu różnego rodzaju muldy oraz stoliki w kilku rozmiarach. W lesie po drugiej stronie stoku znajdują się linie dirtowo-trailsowe. Jedna z nich to szereg stolików dla początkujących, a druga to niewielkie ale bardzo przyjemne podwójne hopy. Uzupełnieniem jest jeszcze hopa dirtowa do nauki trików z miękkim lądowaniem wysypanym korą. Jak już wspominałem jest tu praktycznie wszystko. Praktycznie wszystkie przeszkody były w dobrym stanie. Fajnie było widzieć, że każda z nich jest wykorzystywana i realnie przykłada się do szkoleń młodzieży i nie tylko.

Friderik Climb

Trasa podjazdowa, która prowadzi przez pierwszą połowę góry. Mając do dyspozycji Speca Levo SL korzystałem z niej przy prawie każdym podjeździe. Ścieżka jest przyjemnie zakręcona, oferuje momenty do odpoczynku. Spokojnie można ją pokonać również na rowerach bez wspomagania. Nie zawsze trzeba jechać do jej końca bo kilka wariantów tras odbija już w połowie podjazdu.

Veronika Flow

Veronika to bardzo przyjemny flow trail. Oferuje łagodny spadek i szeroką wygładzoną ścieżkę, więc sprzyja początkującym. Z drugiej strony łatwo można się na niej bardziej rozpędzić, a łagodne muldy przy większej prędkości łączą się w miłe hopy. Bandy są dobrze wyprofilowane i całość oferuje przyjemną płynną jazdę. jest to idealna trasa na rozgrzewkę.

Spet Doma

Trasa dla średnio zaawansowanych. Jest dość krótka i zaczyna się w niższej części centrum ścieżek. Jest to bardzo przyjemne połączenie flow traila z naturalnymi elementami. Świetnie wykorzystany potencjał terenu, dzięki któremu jest tu kilka przyjemnych lotów.

Kanal

Trasa dla średnio zaawansowanych o charakterze enduro, która zaczyna się w połowie góry. Oferuje trochę technicznej jazdy pośród skał i korzeni. W górnej części miejscami jest stromo, dalej teren nieco się wypłaszcza i pozwala dość konkretnie rozpędzić. Z naturalnych zagłębień powstaje przyjemny rytm. Do skoczenia jest też ciekawy gap nad kanałem. Niestety jechałem nią tylko raz i dość zachowawczo. Zdecydowanie można się tu bardziej rozpędzić i nieco więcej poszaleć.

Squamish

Trudna trasa enduro, która zaczyna się w połowie góry. Nazwa Squamish kojarzy się, nie bez przyczyny, z Kolumbią Brytyjską w Kanadzie. Jeden z głównych budowniczych tras Kočevje spędził tam kilka lat budując trasy. Domyślam się, że chciał przenieść nieco tamten klimat tras do Słowenii. Tym samym znajdziemy tu kilka drewnianych kładek wkomponowanych pomiędzy skały. Squamish to ciekawa trasa, która oferuje sporo technicznych przeszkód i pomimo tego zachowuje dobrą płynność jazdy. Bardzo fajnie wykorzystuje potencjał naturalnego terenu.

Livoldska

Trudna trasa enduro, która wiedzie przez górną część centrum ścieżek. Zaczyna się w okolicy szczytu Livoldski Vrh. Na samym wjeździe na trasę znajdowała się informacja, że część z niej jest zamknięta i na jednej z sekcji obowiązuje objazd. Zdecydowałem się i tak spróbować. Początek trasy od razu pokazał pazur, ponieważ prowadził przez gołe skały na dość mocnej stromiźnie. Całe szczęście było sucho i w miarę przyczepnie. Po chwili dojechałem do kładek, którymi można było jeszcze urozmaicić przejazd. Niestety kawałek za drugim dropem dotarłem do zamkniętej części. Objazd prowadził bardzo stromą ścieżką po kolejnych skałkach. Niżej dołączyłem znów do głównej ścieżki, gdzie czekało mnie kilka mocno technicznych zakrętów. Trasa ogólnie jest ciekawym naturalnym wyzwaniem nawet podczas suchych i przyczepnych warunków.

Pro Jump Line

Jak sama nazwa wskazuje jest to linia lotna dla zaawansowanych. Znajduje się w dolnej części centrum i można dojechać do jej początku trasą Veronika lub Squamish. Zaczyna się przyjemnym 2-3 m dropem, który napędza na dużą ale łagodną hopę. Dalej czeka nas zakręcony podjazd na kolejnego dropa. Po nim znajduje się duży i pionowy hip/transfer w prawo. Po nim kilka mniejszych przeszkód, które napędzają na całą serię 6 dużych hop. Niestety z powodu zbliżającego się zmroku i braku sił, nie dałem rady oblatać wszystkich z nich i na następny raz zostały mi jeszcze 4 ostatnie największe loty. Cała trasa jest fajnie wkomponowana w teren i dopracowana. Widać że potrzeba było mnóstwo pracy, żeby stworzyć długą spójną i bardzo fajną lotną linię. Wybicia są wysokie, stosunkowo łagodne i oferują kawał dobrego lotu. Widziałem gościa który latał to na dirtówce, ja z kolei radziłem sobie na lekkim elektryku o skoku 150/150. W 2/3 trasy możliwa jest alternatywna linia, która sporymi transferami w stylu „shark fin” przechodzi płynnie w trasę Flat Out Line.

Flat Out Line

Jest to przedłużenie linii Pro Jump, która na co dzień jest zamknięte. Przyczyna jest prosta, są to zdecydowanie największe hopy w tej części Europy i nie ma tu mowy o stolikach. Jest to linia przygotowana na słoweńskie święto dużych lotów, oraz ciekawy festiwal rowerowy „Flat Out Days„. poniżej możecie zobaczyć podsumowanie imprezy z 2021 roku autorstwa ekipy Loose Riders.

V Zmajevem Gnezdu (W Gnieździe Żmiji), oraz Jezna Cebela (Zła Pszczoła)

Tych dwóch tras niestety nie dałem rady przetestować. Zaczynają się z samej góry, gdzie dojazd elektrykiem zajmował zbyt wiele czasu i baterii. Pierwsza z nich to raczej stosunkowo łatwy Flow Trail. Zła pszczoła natomiast jest przedłużeniem trasy Kanal, więc pewnie będzie miała charakter naturalnego enduro. Jeśli tylko będę miał okazję to bardzo chętnie wrócę aby je osobiście przetestować.

Trasy – Podsumowanie

Podsumowując, jako całość, jest to chyba najbardziej rozbudowana miejscówka w Słowenii. Moim zdaniem MTB Trail Center Kočevje jest w stanie zaoferować sporo zabawy praktycznie każdemu. Początkujący mają tu cały poligon do szkolenia konkretnych elementów, oraz przyjemne warianty flow. Średnio zaawansowani mają i gdzie się przyjemnie rozgrzać, ale też z czym się zmierzyć na trudniejszych wariantach. Najbardziej doświadczeni zawodnicy mogą skorzystać z dużych i fajnie pomyślanych lotów, oraz technicznych elementów. Biorąc pod uwagę fakt że odwiedziłem Kocevje we wrześniu, a więc bliżej końca sezonu, to trasy utrzymane były w bardzo dobrym stanie. O ich klasie może świadczyć fakt, że większość przejechałem sam, w trybie „On Sight” i od razu czułem się na tyle pewnie, żeby lecieć większość przeszkód. Bardzo dobrze zostało wykorzystane ukształtowanie naturalnego terenu.

Świetnej zabawy dostarczyły mi techniczne strome linie między skałami, uzupełnione o ciekawe kładki w stylu „North Shore”. Hopy które napotkałem na trasach, są dobrze przemyślane i pomimo że nie wszędzie jest do dyspozycji stolik, to wydają się być intuicyjne i bezpieczne. Większość tras położonych jest blisko siebie i można je ciekawie łączyć w różne konfiguracje. Jednocześnie zachowane zostało pełne bezpieczeństwo na skrzyżowaniach różnych wariantów. Podsumowując duże wyrazy uznania należą się ekipie planującej i rozbudowującej trasy MTB Trail Center Kočevje.

MTB Trail Center Kočevje – Moje wrażenia

Mnie osobiście MTB Trail Center Kočevje bardzo przypadło do gustu. Największe wrażenie robi ilość treningowych linii i przeszkód treningowych w dolnej części. Widać, że został włożony ogrom pracy oraz, że nie idzie ona na marne, bo w pogodny dzień jeździło tu mnóstwo ludzi. Z drugiej strony, miejsce ma na tyle dużo do zaoferowania, że nie było żadnych kolejek, albo tłoku na samych trasach. Mając do dyspozycji E-bike’a głównie trzymałem się dolnej połowy góry, gdzie dzięki ścieżce podjazdowej mogłem szybko dostać się do wielu różnych ciekawych wariantów. Wycieczka e-bikiem w wersji Super Light na samą górę trwała długo. Gdybym wiedział o tym wcześniej, to pewnie wykupiłbym z 2-3 wjazdy shuttle busem, który wywozi w okolice szczytu. Mój dość krótki pobyt dobrze pokazał, że aby dobrze poznać trasy MTB Trail Center Kočevje, potrzebne są minimum 2 dni. Przyjeżdżając tu na weekend, z pewnością nie będziesz się nudzić. A w przyszłym roku planowana jest kolejna nowa trasa!

MTB Trail Center Kočevje – Ceny

Jazda po trasach i skills parku MTB Trail Center Kočevje jest płatna. W 2021 roku ceny prezentowały się następująco. Obowiązuje tu tzw. „Winieta” rowerowa, która kosztuje 8 EUR za dzień jazdy, od osoby dorosłej. Dla młodzieży 10-18 lat dostępne są zniżki, a dzieci poniżej 10 lat, korzystają z tras za darmo. Przebywający w tej okolicy dłużej mogą wykupić winietę całoroczną w cenie 50 EUR. Pojedynczy wyjazd Shuttle Busem na samą górę to koszt 6 EUR. Przyjeżdżając na cały dzień, możemy skorzystać z pakietu: całodniowa winieta + 5 wyjazdów shuttle busem za 35 EUR. Dodatkowo płatny jest parking. Samochód osobowy 4 EUR/dzień, Van 7EUR/dzień. Górny parking został przygotowany do wygodnego nocowania w kamperach, lub busach. Nocleg kosztuje wtedy 8,80 EUR od osoby za noc. Do dyspozycji gości przygotowane są działające całą dobę sanitariaty. Na miejscu działa też restauracja i bar z cenami nie odbiegającymi od innych zakątków Słowenii. Sumując wszystkie opłaty, wycieczka do MTB Trail Center Kočevje może nas trochę kosztować, ale z drugiej strony miejsce jest świetnie przygotowane i dobrze widać tu za co konkretnie płacimy.

MTB Trail Center Kočevje – Podsumowanie

Podsumowując, cieszę się że w końcu udało mi się tu dotrzeć i sprawdzić osobiście trasy MTB Trail Center Kočevje. Fakt moja wizyta była krótka i nie pozwoliła zobaczyć mi wszystkich tras. Dalej jednak na wariantach, których spróbowałem bawiłem się świetnie. Dobrze przygotowane i bardzo zróżnicowane trasy, będą ciekawą opcją dla praktycznie każdego rowerzysty z zacięciem enduro. Ilość pracy włożona w budowę, oraz utrzymanie miejscówki imponuje. O klasie tras świadczy regularnie odbywający się tu Puchar Słowenii Enduro. Innym ciekawym wydarzeniem jest festiwal rowerowy „Flat Out Days”, który ponownie odbędzie się tu w dniach 11-17.07.2022. Ja osobiście bardzo chętnie wrócę tu kiedyś na dłużej. Jeśli wybieracie się do Słowenii i poszukujecie fajnego bike parku, to zdecydowanie rozważcie odwiedziny w Kočevje.

O MTB Trail Center Kočevje

MTB Trail Center Kočevje to centrum ścieżek o charakterze enduro, położone na południu Słowenii. W sumie znajduje się tu 10 tras o łącznej długości 13 km, oraz świetnie rozbudowany Skills Park. W transporcie do góry pomagają kursujące Shuttle Busy. Różnorodność, oraz jakość tras sprawiają, że miejsce jest świetne dla początkujących, oraz tych zaawansowanych i może śmiało konkurować z najbardziej znanymi bike parkami Słowenii.

Oficjalna strona: mtbtrailcenterkocevje.com

Oficjalna strona festiwalu: flatouddays.com
Media: facebook, instagram