Okulary są niezbędnym elementem wyposażenia każdego kolarza, aby móc komfortowo jeździć na rowerze w terenie miejskim, leśnym czy górskim. Wraz z rozwojem technologii bardzo mocno rozpychają się okulary wyposażone w szkła fotochromowe. Takie szkła umożliwiają rowerzyście szybkie dostosowanie się wzroku do zmieniających się warunków oświetleniowych. Jednym z wiodących producentów wykorzystujących szkła fotochromowe w sporcie jest francuska firma Julbo.

Okulary Julbo EDGE Reactiv

Okulary Julbo EDGE Reactiv ważą jedyne 25g!

Najnowszy model okularów sportowych Julbo EDGE wyposażony w technologię Reactiv z wymienną szybką na magnes MagneFix waży tylko 25g! Waga robi wrażenie i bardzo przekłada się na komfort użytkowania.

Totalnie nowa ramka okularów modelu EDGE z systemem mocowania MagneFix z bezramkową soczewką pozwala wybrać dla siebie odpowiednie rozwiązanie przeciwsłoneczne z szerokiej palety szkieł. Przy okazji prezentacji Julbo RUSH wstawiłem tabelę dostępnych soczewek z serii Reactiv.

Tym razem z okularami Julbo EDGE otrzymujemy twarde etui, woreczek transportowy i to wszystko co było w moim egzemplarzu. Do wyboru otrzymałem okulary fotochromatyczne Reactiv 0-3 (po lewej) oraz Reactiv 1-3 (po prawej z lekkim lusterkowym odbiciem). Po weryfikacji moich potrzeb wybrałem model Reactiv 1-3 High. Wstępne przyciemnienie daje komfort widzenia w trudnych warunkach pogodowych, a nocnych jazd nie przewidywałem. Ten zakres działania idealnie pokrywa moje zapotrzebowanie na ochronę wzroku.

Szeroka gama szkieł Julbo zaspokoi najwybredniejszych kolarzy.

Duża, bezramkowa soczewka pozwala zachować bardzo szerokie pole widzenia, a dodatkowo dodaje okularom ostrej, dynamicznej stylistyki.

Wymiary okularów przeciw słonczenych Julbo EDGE Reactiv:

 • długość zauszników – 124mm
 • szerokość ramki – 131mm
 • wysokość soczewki – 64mm
 • szerokość noska – 15mm
 • waga – 25g

Full Venting – dzięki idealnemu dopasowaniu kształtu soczewek z ramką, okulary pozwalają na zachowanie maksymalnego poziomu wentylacji.

Tylko w kilku miejscach soczewka ma punkty podparcia z ramką, dzieki czemu wentylacja jest na najwyższym poziomie.

Sprawna cyrkulacja powietrza odpowiednio chroni soczewki przed zaparowaniem, co pozwola na znacznie bezpieczniejsze podejmowanie aktywności, które wymagają dużych prędkości oraz dokładnej obserwacji trasy w terenie.

MagneFix, czyli „technologia magnetyczna” umieszczona na pionowym mostku oprawek oferuje możliwość łatwej wymiany soczewki.

Soczewka wykonana w technologi NTS nie jest wrażliwa na temperaturę – szybkość adaptacji do światła jest niezależna od tego czy na zewnątrz jest zimno czy też gorąco. Materiał soczewki Trivex oferuje wysoką odporność na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne przy zachowaniu właściwości optycznych bez zniekształconego obrazu.

Nosek 3D Nose Fit jest w pełni regulowany oraz ma dodatkowe otwory umożliwiające montaż klipsa RX ze szkłami korekcyjnymi.

Okulary Julbo EDGE współgrają z większością kasków rowerowych (podobno wszystkimi). Na zdjęciu kask Bluegrass Rogue Mips.

Jako użytkownik okularów Julbo RUSH, które sprawdziły się pod względem optycznym, jakościowym i praktycznym byłem bardzo ciekawy nowego modelu Julbo EDGE. Po wyjęciu z opakowania pierwsze wrażenie to waga. Tylko 25g, aż postanowiłem zważyć poprzedni model RUSH (które nie wydawały się ciężkie). Waga modelu RUSH 38g vs EDGE 25g, czuć różnicę od pierwszego założenia. Niby niewielka różnica a jaki komfort.

Wykonanie okularów Julbo EDGE to TOP pod względem detali oraz użytych materiałów. Nic nie trzeszczy, nie skrzypi, jakby ich nie było. Minimalistyczna ramka, ładnie wbudowany system mocowania MagneFix, który w połączeniu z bezramkową soczewką Reactiv tworzy bardzo dobrze wentylowane okulary.
Wentylacja stoi na wysokim poziomie, używając okularów z wkładką korekcyjną nie zdarzyło mi się zaparowanie lub inny dyskomfort. Full Venting działa.

Zastosowany w Julbo EDGE fotochrom Reactiv odpowiada za bardzo naturalne dostosowanie soczewki do panujących warunków oświetleniowych. W otwartym terenie bardzo szybko i naturalnie ogranicza światło. Gdy zastanawiałem się jak przekazać informację na temat szybkości i jakości reakcji soczewki Reactiv na zmieniające się oświetlenie, jedyne co mi przychodzi na myśl to – naturalne. Naturalne, czyli wykorzystuje zakres pracy soczewki w sposób niezauważalny dla oka, utrzymując wzrok w wysokim komforcie. Cała panoramiczna szyba okularów EDGE wykonana jest z jednego kawałka z technologią NTS (Non Temperature Sensitive), czyli soczewka nie jest wrażliwa na temperaturę, a wyłącznie na światło. To działa!

Dopasowanie okularów to indywidualna sprawa. Dobór okularów zaczynamy od sprawdzenia czy dany model pasuje swoimi wymiarami i kształtami do budowy naszej głowy. Jeżeli ten etap przechodzisz i wybierasz Julbo EDGE to w idealnym dopasowaniu wykorzystasz regulowany 3D Nose Fit. Zauszniki, które wydawały mi się na początku dosć krótkie bardzo dobrze trzymają. Nie są w żaden sposób regulowane, ale pewnie trzymają okulary na głowie.

Jeżeli okulary Julbo EDGE pasują do twojego stylu, twojej twarzy i lubisz komfort oraz bezpieczeństwo dla wzroku to warto wpisać je na listę potrzebnych rzeczy. Nieistotny jest typ kolarstwa czy aktywności jaką uprawiasz, ważny jest komfort i bezpieczeństwo.

Zbigniew Nowicki, 43RIDE

Okulary Julbo EDGE przystosowane są do montażu wkladki korekcyjnej Julbo RX

Julbo w swojej ofercie posiada specjalny klips RX (w dwóch rozmiarach, M i L), który przystosowany jest do montażu w modelu EDGE. Super informacją jest to, że ten sam klips RX możesz użyć w innych modelach, np. Julbo RUSH. To miły ukłon w stronę osób z wadą wzroku, która teraz może także poznać i cieszyć się jakością okularów sportowych Julbo.

Na koniec najważniejsze cechy okularów Julbo EDGE:

 • 3D Nose Fit – regulowany w każdym kierunku nosek.
 • Anti-fog Coating – wewnętrzna powierzchnia soczewki posiada dodatkową powłokę anti-fog.
 • Comfort Fit with Helmet – dopasowanie z kaskiem.
 • Full Venting – system wentylacji okularów zapobiegający zaparowaniu.
 • Grip Tech Temples – miękki materiał na zausznikach z doskonałą przyczepnością i komfortem.
 • Panoramiczny widok : Szeroka powierzchnia soczewki z maksymalnym polem widzenia.
 • MagneFix – system magnetyczny umieszczony na mostku dla łatwej wymiany soczewki
 • Minimalistyczna ramka – bardzo cienka ramka zapewniająca szerokie pole widzenia.
 • Elastyczne, wąskie zauszniki – zapewniają optymalny komfort i dopasowanie.

O marce Julbo

Julbo to europejski lider wśród producentów branży optycznej, nowoczesnych rozwiązań dla aktywnych ludzi uprawiających sporty letnie oraz zimowe. Czerpiąc inspirację ze swojego dziedzictwa, które sięga 1888roku, francuska firma Julbo chce być wiodącą marką z najlepszymi produktami z branży optycznej.

Oficjalna strona: julbo.com
Dystrybucja: himalsport.pl
Media: facebook, instagram, youtube, twitter