Tegoroczny sezon Pucharu Świata w zjeździe dobiegł końca. Siedem rund rozegranych na całym świecie przyniosło sporo emocji, a momentami także wielkich niespodzianek. Rywalizacja o tytuł najlepszego zawodnika była bardzo zacięta, ale ostatecznie najlepsi w klasyfikacji generalnej okazali się Josh Bryceland, Manon Carpenter i Loris Vergier. Do rozegrania zostały tylko Mistrzostwa Świata DH, które odbędą się już na początku września w norweskim Hafjell. Spójrzmy jak to wszystko wyglądało na przestrzeni kilku miesięcy.

Runda 1 – Pietermaritzburg, RPA

Start sezonu należy do Aarona Gwina, który pewnie zwycięża z ponad 2-sekundową przewagą nad Mickiem Hannah. Walka o trzecie miejsce jest bardzo zacięta, ale ostatecznie pojedynek między lokalesem Gregiem Minnaar’em i Francuzem Loic’em Bruni’m o ledwie 0.07s wygrywa ten pierwszy. Późniejszy triumfator klasyfikacji generalnej Josh Bryceland zaczyna sezon od 43 lokaty. Wśród pań wygrywa Manon Carpenter. Drugie miejsce ze stratą 4 sekund przypada Rachel Atherton, a trzecia na mecie melduje się Jill Kintner. Czwarta Nicole Myriam wygrywa z piątą Emmeline Ragot zaledwie o 0.01s. Wśród juniorów Luca Shaw i Loris Vergier nie dają żadnych szans konkurencji i wspólnie z Amaury Pierron’em rozdzielają podium między sobą.

Linki:

Runda 2 – Cairns, Australia

Druga runda to istna apokalipsa pogodowa. Australijskie Cairns nawiedziły naprawdę konkretne deszcze i większość zawodników walczyła tam o życie. Najlepsi w tych anormalnych warunkach okazali się Gee i Rachel Atherton oraz Loris Vergier. Gee wygrał zawody z przewagą ponad 4 sekund nad Joshem Bryceland’em i 7 sekund nad Neko Mullaly’m. Aaron Gwin kończy zawody na 4 pozycji. Z kolei Rachel deklasuje stawkę i wygrywa z ponad 11-sekundową przewagą nad drugą Manon Carpenter i aż 25-sekundami nad trzecią Nicole Myriam. Wśród juniorów popis daje ponownie Loris Vergier, drugie miejsce przypada Australijczykowi Aldenowi Varley’emu, a trzecie zajmuje Nell Stewart.

Linki:

Runda 3 – Fort William, Szkocja

Trzecia runda to znane i lubiane Fort William, a zarazem pierwsze zawody sezonu, które odbywają się w Europie. Walka o zwycięstwo jest bardzo zacięta, ale ostatecznie najszybszy jest Troy Brosnan. Różnica między pierwszym, a czwartym Aaronem Gwin’em to zaledwie 2.5 sekundy. Drugie miejsce zajmuje Sam Hill, a trzecie Danny Hart. Josh Bryceland ponownie jest poza pierwszą dziesiątką, ale tym razem spadł tylko na 13 lokatę. W rywalizacji pań wielkie zaskoczenie przynosi dyskwalifikacja Rachel Atherton, która wypadła poza trasę i rzekomo zyskała trochę sekund. W tej sytuacji zwycięstwo zgarnęła Emmeline Ragot, tuż za nią przyjechała Myriam Nicole, a trzecie miejsce zajęła Tracey Hannah. Manon Carpenter kończy zawody na odległym 15 miejscu. Wśród juniorów zwycięstwo zgarnął Martin Maes, drugi Loris Vergier, a trzeci Alex Marin Trillo. Najgroźniejszy konkurent Vergier’a, Luca Shaw, zajmuje dopiero 8 lokatę.

Linki:

Runda 4 – Leogang, Austria

Te zawody zapamiętamy przede wszystkim z powodu wspaniałej jazdy Aarona Gwina, który stracił oponę tuż po starcie. Nie przeszkodziło mu to za bardzo i cisnąc na maksa dojechał do mety już na samej obręczy. Ostatecznie ukończył zawody na 78 miejscu. Pierwsze zwycięstwo w sezonie z przewagą 1.2 sekundy odnosi Josh Bryceland. Dalej jest już bardzo ciasno, różnica między drugim Gregiem Minnaar’em, trzecim Troyem Brosnan’em i czwartym Brookiem MacDonald’em to zaledwie 0.03 sekundy! Podium wśród pań wygląda następująco: Manon Carpenter, Rachel Atherton, Myriam Nicole. Wśród juniorów triumfuje Amaury Pierron, drugi jest Taylor Vernon, a trzeci Luca Shaw. Loris Vergier dopiero 28.

W Leogangu wystartowali także polscy zawodnicy. Sławek Łukasik niestety zaliczył konkretną glebę i w finałach był dopiero 77. Wojtek Czermak i Łukasz Wojtas nie przebrnęli kwalifikacji (149 i 193 miejsce). Podobnie juniorzy Artur Hryszko i Kamil Gładysz – nie przeszli do finałów zajmując odpowiednio 47 i 48 miejsce.

Linki:

Runda 5 – Mt. Saint Anne, Kanada

Zawody na górze świętej Anny to pierwsze od ponad 5 lat zwycięstwo Sama Hilla. Drugie miejsce zajmuje Josh Bryceland, a trzecie Danny Hart. Wśród pań podium jest prawie identyczne jak podczas poprzedniej rundy, z tym, że na trzecim miejscu znalazła się Emmeline Ragot. Zawody wygrała Manon Carpenter, a druga była Rachel Atherton. Natomiast wśród juniorów wygrywa Luca Shaw, który o prawie 3 sekundy wyprzedza Jacka Iles’a i Lorisa Vergier’a.

Linki:

Runda 6 – Windham, USA

Szósta runda to trasa w Stanach Zjednoczonych w Windham. Drugie zwycięstwo w sezonie odnosi Josh Bryceland, który wyprzedza Aarona Gwina i Troya Brosnana. Przeżywający zwyżkę formy Sam Hill tym razem kończy zawody na 7 miejscu. W Windham na najwyższym stopniu podium wśród pań melduje się Emmeline Ragot, która pogodziła dwie najgroźniejsze rywalki: Manon Carpenter (4) i Rachel Atherton (2). Podium uzupełniła Tracey Hannah. Podium juniorów: Taylor Vernon, Luca Shaw, Loris Vergier.

Linki:

Runda 7 – Meribel, Francja

Ostatnie zawody sezonu odbyły się we francuskiej miejscowości Meribel. Niespodzianką zawodów okazał się Brytyjczyk Matthew Simmonds, który wpierw wygrał kwalifikacje, a następnie nastraszył zwycięzcę zawodów Sama Hilla. Tym samym Matthew zajął 2 miejsce i po raz pierwszy w swojej karierze stanął na podium Pucharu Świata DH. Trzecie miejsce zajął Troy Brosnan, który o włos przegrał z rewelacyjnym Brytyjczykiem. Najszybszą kobietą weekendu okazała się Rachel Atherton, druga była Emmeline Ragot, a trzecia Manon Carpenter. Wśród juniorów triumfował Loris Vergier, drugi był Laurie Greenland, a trzeci Taylor Vernon. Luca Shaw zakończył imprezę na 5 pozycji. W zawodach wystartował także Sławek Łukasik, który zajął 52 lokatę. Wojtek Czermak niestety odpadł w kwalifikacjach.

Linki:

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata DH 2014:

W klasyfikacji końcowej ostatecznie triumfuje Josh Bryceland, któremu nie przeszkodził słabszy początek sezonu i ostatecznie zgromadził 1187 pkt. Drugie miejsce przypadło Aaronowi Gwin’owi z 1038 pkt. Natomiast rywalizacja o trzecią pozycję była bardzo zacięta. Ostatecznie Troy Brosnan zgromadził tylko o 1 oczko więcej od Sama Hill’a i tym samym zajął trzecią lokatę na koniec sezonu.

Mężczyźni by 43RIDEbikemag

W rywalizacji pań końcowa klasyfikacja zapewne wyglądałaby troszkę inaczej gdyby nie dyskwalifikacja Rachel Atherton w jednym z wyścigów. Gdyby nie to pewnie cieszyłaby się najwyższym stopniem podium, a tak zwycięstwo przypadło Manon Carpenter, która zgromadziła 1360 pkt. Zwycięstwo w ostatniej rundzie nie pomogło natomiast Emmeline Ragot, która przegrała z Rachel o 10 pkt i tym samym zakończyła sezon na najniższym stopniu podium.

Kobiety by 43RIDEbikemag

W rywalizacji juniorów liczyły się dwa nazwiska: Luca Shaw i Loris Vergier. Niespodziewanie do tego grona dołączył Taylor Vernon, któremu jednak zabrakło kilku punktów, aby powalczyć o wyższą lokatę. Natomiast wymieniona trójka zdecydowanie zostawiła resztę stawki w klasyfikacji generalnej i rozdzieliła podium między sobą. Ostatecznie najlepszy okazał się Vergier (260pkt), drugi był Shaw (234pkt), a trzeci Vernon (211pkt).

Juniorzy by 43RIDEbikemag