Enduro World Series wybiera się tym razem na drugą stronę Atlantyku do Aspen-Snowmass, gdzie odbędą się zawody Yeti Cycles Big Mountain Enduro presented by Shimano. Pierwsze zawody serii w tym roku, które odbędą się w Ameryce Północnej, zlokalizowane zostały w najbardziej rozpoznawalnych i najwyższych górach Stanów Zjednoczonych, w Aspen-Snowmass w stanie Kolorado.

Zapowiedź piątej rundy Enduro World Series 2016

W zawodach weźmie udział 450 zawodników z całego świata, którzy zmierzą się na sześciu odcinkach specjalnych o łącznym przewyższeniu 3000m. Dzięki wyciągom zlokalizowanym w całym regionie, zawodnicy nie będą musieli zbyt wiele podjeżdżać, przygotowano zaledwie podjazdy o przewyższeniu 520m, ale ogromne różnice wysokości sprawią, że jakikolwiek podjazd, będzie bardzo męczący. Do pokonania będzie ponad 4.5km klasycznego singletracka, który zdecydowanie wynagrodzi wszystkie cierpienia.

W rywalizacji mężczyzn pada obecnie tylko jedno pytanie – czy ktokolwiek jest w stanie zatrzymać Richiego Rude? Zawodnik ekipy Yeti Fox Shox wygrał trzy z czterech rund i pewnie przewodzi stawce w tym sezonie. Podczas ostatniej rundy w La Thuile, zdeklasował resztę stawki, wygrywając z przewagą ponad półtorej minuty. A było to zaledwie kilka tygodni temu. Tym razem nie będzie ścigać go Sam Hill (Chain Reaction Cycles PayPal), ale nie można zapominać o Damienie Otonie (Devinci Global Racing) czy Florianie Nicolaiu (Rocky Mountain Urge bp), którzy zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Zapowiedź piątej rundy Enduro World Series 2016

Wśród pań zdecydowaną faworytką jest Cecile Ravanel (Commencal Vallnord Enduro Team), która zdominowała tegoroczną rywalizację i nie widać żadnych znaków, aby miała ochotę zwolnić. Ponownie będzie musiała zmierzyć się ze swoimi najgroźniejszymi rywalkami pod postacią Isabeau Courdurier (SUNN) czy Anneke Beerten (GT Factory Racing). Również zawodniczki, które ponownie dołączą do stawki – Casey Brown (Trek Factory Racing) czy Andreane Lathier Nadeau (Rocky Mountain Urge bp) – mogą sporo zamieszać w wyścigu.

Z kolei w kategorii U21 na prowadzeniu jest Francuz Adrien Dailly (Lapierre Gravity Republic), który w La Thuile osiągnął znakomity reuzltat – po pierwszym dniu był trzeci w ogóle! Jego rodak Sebastien Claquin (Rocky Mountain Urge bp) z pewnością będzie deptał mu po piętach, a obydwaj do pokonania będą jeszcze mieli ponad 40 zawodników – będzie to najliczniejsza reprezentacja kategorii U21 w historii Enduro World Series. Wśród mastersów w tym sezonie niepokonany jest Karim Amour i to właśnie on jest głównym faworytem do zwycięstwa w Kolorado.

Brandon Ontiveros, Big Mountain Enduro:

Jesteśmy podekscytowani faktem, że będziemy gościć w Kolorado zawody serii Enduro World Series. W tym roku wytyczyliśmy bardzo długą trasę, a zawodnicy będą musieli liczyć się ze zjazdami o długościach oscylujących wokół 1km, dzięki czemu są to jedne z najszybszych tras w całej serii EWS. Będą to bardzo wyczerpujące fizycznie oraz psychicznie odcinki i każdy z zawodników będzie musiał dać z siebie wszystko.


Oficjalna strona: enduroworldseries.com