Pierwsze dwudniowe zawody enduro w historii festiwalu Crankworx Whistler zakończone! W sumie podczas trzech imprez: Kidsworx Enduro, Bell Canadian Open Enduro 80 oraz CamelBak Canadian Open Enduro presented by Specialized (EWS100 oraz PRO) wystartowało 848 zawodników i zawodniczek.

Richie Rude / zdjęcie: Fraser Britton

Najszybsi podczas szóstej rundy Enduro World Series okazali się Richie Rude (Yeti / Fox Shox Factory) oraz Isabeau Courdurier (Intense Mavic Collective). Po sześciu odcinkach w trakcie dwóch dni zwycięski czas Rude’a to 52:41.29, a Courdurier 1:01:59.71.

Najwyższy stopień podium w Whistler jest dobrze znany dla Rude’a, który wygrywał tu już w 2015 oraz 2016 roku. Jednak tym razem największą przeszkodą były warunki panujące na trasie, które sprawiły mu mnóstwo problemów.

Credit: Fraser Britton / Crankworx 2019

Wszędzie było bardzo ślisko po deszczu. Zwłaszcza na górze było bardzo mokro, a niektóre korzenie sprawiały, że jechało się jak na lodowisku.

– Richie Rude

To był szalony dzień. Mieliśmy naprawdę trudne warunki na górze, a niektóre sekcje były super śliskie i dzikie. Cieszę się, że jestem w jednym kawałku na mecie.

– Isabeau Courdurier
Noga Korem / zdjęcie: J.Stokoe

Francuzka była ostatnią zawodniczką, która przyjechała na metę w wyścigu pań. To co wyglądało na ogromny ból po zmęczeniu całym wyścigiem, okazało się cierpieniem z powodu urazu. Courdurier uderzyła w drewnianą przeszkodę na ostatnim etapie i tuż po zakończeniu odcinka musiała skorzystać z pomocy medycznej.

Wydaje mi się, że to był mój najtrudniejszy dzień w całym sezonie. Ciężko mi się jechało od pierwszego odcinka w drugim dniu, wypadłam z trasy i nie mogłam się skupić. A na ostatnim etapie zaliczyłam ogromną glebę i straciłam mnóstwo czasu. Pomyślałam sobie, że już po zawodach i nie wygram, więc po prostu chcę dojechać na dół. Byłam bardzo zaskoczona i szczęśliwa, że jednak znów jestem na najwyższym stopniu podium.

– Isabeau Courdurier
Sam Hill / zdjęcie: Fraser Britton
Pełne wyniki zawodów CamelBak Canadian Open Enduro presented by Specialized, czyli szóstej rundy Enduro World Series znajdziecie w tym miejscu.

Tuż za Courdurier zawody ukończyła Noga Korem (GT Factory Racing), która poprawiła swój wynik z zeszłego roku o jedną lokatę. Trzecie miejsce zajęła lokalna zawodniczka Andreane Lanthier Nadeau (Rocky Mountain / Race Face Enduro Team).

Andreanne Lanthier Nadeau / zdjęcie: Fraser Britton

To świetne uczucie być Kanadyjką w pełni kanadyjskim zespole, który swoją siedzibę ma w tym rejonie – po prostu jestem z tego dumna! Etap Top of the World zawsze jest ogromnym wyzwaniem, a w takich warunkach jak dziś, to już w ogóle było szaleństwo.

– Andreane Lanthier Nadeau
Edward Masters / zdjęcie: Fraser Britton

W wyścigu panów drugie miejsce ze stratą prawie minuty zajął Sam Hill (Chain Reaction Cycles Mavic), a trzeci był Eddie Masters (Pivot Factory Racing). Jednak jedne z największych zebranych braw zdobył zawodnik, który ukończył imprezę na 29 miejscu – Jesse Melamed (Rocky Mountain / Race Face Enduro Team).

W zeszłym roku nie mogłem wystartować, a to mój domowy wyścig. Wszyscy bardzo mnie wspierali po upadku w Val di Sole i po prostu musiałem zrobić wszystko by wystartować. Czułem się na tyle dobrze, że mogłem spróbować i jestem bardzo wdzięczny wszystkim kibicom za ogromne wsparcie i doping.

Podium szóstej rundy Enduro World Series: 2. Sam Hill, Noga Korem, 1. Richie Rude, Isabeau Courdurier, 3. Andreanne Lanthier Nadeau, Edward Masters / zdjęcie: J.Stokoe

Kolejny dzień na festiwalu Crankworx Whistler to zawody amatorów podczas Air DH. Dzień później swoją rywalizację na słynnej trasie A-Line rozegrają zawodowcy.

Poprzednio na Crankworx Whistler 2019

O serii Crankworx

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr