JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE JUŻ DOSTĘPNY!

Wielkie odliczanie do finałowego przystanku festiwalu rowerowego Crankworx dobiega końca. W dniach 9-18 sierpnia w świątyni kolarstwa górskiego, czyli kanadyjskim Whistler, odbędzie się najważniejszy freeride’owy festiwal na świecie. Emocji będzie naprawdę dużo, więc zobaczmy co będzie się działo przez najbliższe dwa tygodnie.

Nicholi Rogatkin, Red Bull Joyride 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

Trochę historii

Pierwszy festiwal w Whistler odbył się w 2003 roku i była to impreza Whistler Summer Gravity Fest. W programie było zaledwie kilka dyscyplin takich jak Air DH, Joyride Bikercross czy Slopestyle Expression Session. Pierwszy Crankworx miał miejsce rok później i od tamtej pory niezmiennie odbywa się w kanadyjskim Whistler, które z każdym kolejnym rokiem pokazuje, że jest prawdziwą mekką kolarstwa górskiego.

Sam Blenkinsop, Canadian Open DH 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

W kolejnych latach festiwal Crankworx ewoluuje i w 2007 roku po raz pierwszy odbywa się druga impreza poza Whistler. Przez pięć kolejnych lat odbywa się Crankworx Colorado w USA, a w 2012 roku po raz pierwszy pojawia się w Europie – we francuskim Les Gets. W 2015 roku powstaje seria Crankworx World Tour, która rozgrywana jest również w Nowej Zelandii w Rotorua, a w 2017 roku dołącza kolejna lokalizacja – austriacki Innsbruck.

Tomas Slavik vs Kyle Strait, Dual Slalom 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

Crankworx Whistler 2019

Festiwal rowerowy Crankworx to prawdziwe święto freeride’u i kolarstwa górskiego. W trakcie dziewięciu dni obędzie się mnóstwo imprez towarzyszących oraz konkurencji w różnych dyscyplinach. Najważniejsze zawody podczas tegorocznego festiwalu to m.in. Red Bull Joyride, czyli zawody slopestyle, które są również finałem Mistrzostw Świata Slopestyle Crankworx FMBA. Oprócz tego odbędzie się szósta runda Enduro World Series, która po raz pierwszy będzie miała dwudniową formułę, najdłuższy zjazdowy wyścig świata Garbanzo DH, Air DH czy Dual Slalom.

Tomas Lemoine, Pump Track Challenge 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

Rozkład jazdy

Casey Brown, Air DH 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

Transmisje

Wszystkie transmisje dostępne będą na stronie crankworx.com, a zawody slopestyle Red Bull Joyride dodatkowo również na Red Bull TV.

  • 100% Dual Slaom Whistler – czwartek 15.08, start o 2:00 CEST
  • RockShox Ultimate Pumptrack Challenge – piątek 16.08, start o 5:00 CEST
  • CLIF Speed & Style – sobota 17.08, start o 3:00 CEST
  • Red Bull Joyride – niedziela 18.08, start o 1:30 CEST
  • Canadian Open DH presented by iXS – niedziela 18.08, start o 23:00 CEST
Tomas Slavik vs Thomas Genon, Speed & Style 2018 / zdjęcie: Fraser Britton

Tak było rok temu

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr