JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE JUŻ DOSTĘPNY!

Sierpień to bardzo emocjonujący czas w kolarstwie górskim. Wraz z rozpoczęciem drugiego miesiąca wakacji odbyła się szósta runda Pucharu Świata DH w Val di Sole, a już w najbliższy weekend odbędzie się siódma runda w szwajcarskim Lenzerheide. Co jeszcze? Wraz z siódmą rundą wystartuje festiwal Crankworx Whistler, a w drugiej części miesiąca czekają nas takie imprezy jak Mistrzostwa Świata DH Mastersów, piąta runda iXS Pucharu Europy DH czy siódma runda Enduro World Series, a wraz z końcem miesiąca rozpoczną się tegoroczne Mistrzostwa Świata DH w Mont-Sainte-Anne. Uff, będzie się działo!

Greg Minnaar, Mistrzostwa Świata DH Lenzerheide 2018

7 runda – Lenzerheide

W ubiegłych latach najlepsi zjazdowi zawodnicy świata przyjeżdżali do Lenzerheide regularnie. W 2016 roku podczas piątej rundy Pucharu Świata DH triumfowali tu Danny Hart i Rachel Atherton, podczas gdy rok później najszybsi okazali się Greg Minnaar oraz Myriam Nicole. Z kolei w ubiegłym roku odbyły się tu kończące sezon Mistrzostwa Świata DH, a złote medale zabrali ze sobą do domu Loic Bruni i Rachel Atherton.

Danny Hart, Mistrzostwa Świata DH Lenzerheide 2018 / zdjęcie: Bartek Woliński

Trasa

Trasa w Lenzerheide rozpoczyna się na wysokości 1904 metrów n.p.m. i po 2.2 kilometra kończy się nad miejscowym jeziorem. Przewyższenie sięga 418 metrów, a średnie nachylenie to aż 18%. Jest to jedna z najszybszych i najbardziej widowiskowych tras w całym cyklu, a to głównie dzięki temu, że w znacznej części wije się ona pod wyciągiem i można obserwować większość trasy z jednego miejsca.

Tak wyglądała trasa w 2018 roku.

Faworyci

Podczas szóstej rundy Pucharu Świata DH w Val di Sole najszybsi byli Laurie Greenland (MS Mondraker) oraz Marine Cabirou (Scott Downhill Factory). Wśród pań pod nieobecność kontuzjowanych Rachel Atherton (Atherton Bikes), Tahnee Seagrave (Transition / Muc-Off) czy Myriam Nicole (Commencal / Vallnord) walka ponownie rozegra się pomiędzy Marine Cabirou, a Tracey Hannah (Polygon UR). Nie można zapominać m.in. o Ninie Hoffmann czy Emilie Siegenthaler (Pivot Factory Racing), które również mają duże szanse powalczyć o zwycięstwo w Szwajcarii. Zwłaszcza Emilie będzie miała dodatkową motywację, ponieważ startować będzie przed własną publicznością.

Marine Cabirou, Puchar Świata DH 2019 – Val di Sole / zdjęcie: Bartek Woliński

Wśród panów w pełnym gazie oprócz Greenlanda jest również aktualny Mistrz Świata DH Loic Bruni (Specialized Gravity). W Val di Sole był drugi, ale wcześniej odniósł aż cztery zwycięstwa w pięciu rundach! Wysoką i równą formę prezentują również Loris Vergier (Santa Cruz Syndicate) czy Amaury Pierron (Commencal / Vallnord), a nie można zapominać o takich graczach jak Danny Hart (Madison Saracen Factory Team) czy Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate), który w Lenzerheide zawsze jest bardzo groźny.

Loic Bruni, Mistrzostwa Świata DH Lenzerheide 2018

Harmonogram

 • Piątek, 9 sierpień
  • 12.15 kwalifikacje juniorek
  • 12.30 kwalifikacje juniorów
  • 13.30 kwalifikacje elity kobiet
  • 14.00 kwalifikacje elity mężczyzn
 • Sobota, 10 sierpień
  • 9.45 finały juniorek
  • 10.15 finały juniorów
  • 12.30 finały elity kobiet
  • 13.30 finały elity mężczyzn

Transmisję z zawodów przeprowadzi Red Bull TV. Start transmisji przejazdów elity kobiet w sobotę o 12.30, a elity mężczyzn o 13.45.

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata Mercedes-Benz UCI MTB to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
uci.org
Transmisje zawodów LIVE:
redbull.tv
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com