To był zaledwie drugi wyścig sezonu, ale od razu zamienił się w najtrudniejszy. Słoweńska Kranjska Gora przywitała zawodników ekstremalnymi warunkami pogodowymi i przy okazji zmusiła organizatorów do zmian w harmonogramie. Tym samym kwalifikacje oraz finały rozegrane zostały jednego dnia, a najlepsi w tych warunkach okazali się Lea Rutz i Kevin Maderegger.

Błotnisty weekend w Kranjskiej Gorze / zdjęcie: Rick Schubert

Zawody w Kranjskiej Gorze odbyły się po raz piąty w historii iXS Pucharu Europy DH i tym razem zjawiło się tu ponad 200 zawodników reprezentujących 25 krajów. Druga z sześciu tegorocznych rund zapewniła zawodnikom niesamowite widoki oraz najwyższy poziom ścigania.

Jednak swoje plany miała pogoda i dostarczyła trzy pełne dni deszczu oraz dodatkowo niskie temperatury. Dość powiedzieć, że w niedzielę po zawodach spadł śnieg. Wszyscy, którzy znają tutejszą trasę wiedzieli, że będzie to bardzo trudna przeprawa, a pogoda była coraz gorsza.

W porównaniu do zawodów z zeszłego roku, trasa doczekała się kilku małych zmian, a najważniejszą z nich jest nowy rock garden. Jednak ogromna ilość korzeni na tutejszej trasie sprawia, że nie jest łatwo w suchych warunkach, a co dopiero w deszczu. Pierwsza sesja treningowa odbyła się w piątek, a zawodnicy walczyli o każdy metr zjazdu by dojechać na sam dół w jednym kawałku.

Prognozy pogody na weekend nie były optymistyczne i ostatecznie zmusiły organizatorów do przesunięcia finałów na sobotę. Tym samym przejazdy kwalifikacyjne oraz finałowe miały zostać rozegrane jednego dnia.

Błoto było wszędzie / zdjęcie: Rick Schubert

Sobota – kwalifikacje i finały

W sobotni poranek było zimno i mokro, a z napiętym harmonogramem po prostu nie było czasu do narzekania. Na szczęście około ósmej rano przestało padać i można było spokojnie rozegrać pierwsze treningi. Ostatecznie po kwalifikacjach najszybsi w elicie byli: Szwajcarka Lea Rutz (iXS Gravity Union) oraz Niemiec Matthias Hafner (Bikepark Albstadt).

Masters

Jako pierwsi na trasę tradycyjnie ruszyli mastersi. Najszybszy w tych warunkach był Niemiec Frank Hedwig (RAD-ART), który wyprzedził Czecha Tomasa Brozika (TJ Dobrany) oraz swojego rodaka Willi’ego Lützelera (Cube). Zwycięski czas to 3:20.282. Szóste miejsce zajął Mateusz Jasiński (GoRide NS Bikes Racing Team), który do zwycięzcy stracił 37s.

Frank Hedwig / zdjęcie: Rick Schubert

Juniorzy i juniorki U17

Norweżka Kine Haugom (Drammen Cykleklubb), która dotarła na zawody zaledwie noc wcześniej, jako jedyna juniorka U17 ukończyła zawody. Wśród juniorów najszybszy był Portugalczyk Nuno Zuzarte Reis (Commencal), który uzyskał czas 3:20.432. Było to jego drugie zwycięstwo w sezonie, więc warto zwrócić na niego uwagę w przyszłości. Drugie miejsce zajął Szwajcar Nicolas Baechler (Idirt Racing Team), a podium uzupełnił Czech Robin Novotny (Ofbike Scott Team). Dziewiąte miejsce ze stratą 48s zajął Alex Kaszycki (GoRide NS Bikes Racing Team).

Nuno Zuzarte Reis / zdjęcie: Rick Schubert

Elita kobiet

Wśród pań świetny wynik z kwalifikacji powtórzyła Lea Rutz, która z czasem 4:05.850 wygrała z ponad 26-sekundową przewagą nad Włoszką Alessią Messiaggią (Team Zanolini Bike). Trzecie miejsce zajęła Niemka Silja Fröhlich (RC 50 Erlangen), która po raz pierwszy stanęła na podium w elicie kobiet.

Lea Rutz / zdjęcie: Rick Schubert

Juniorzy i juniorki U19

Gdy na trasę weszli juniorzy U19 to trasa zaczęła przesychać z każą kolejną minutą. Jedyną juniorką startującą w kategorii była Włoszka Samanta Pesenti, która ukończyła zawody z czasem 7:02.571. Wśród juniorów najszybszy okazał się Fin Onni Rainio (Saracen SportSource). Jego czas 3:08.543 dałby mu trzecie miejsce w elicie mężczyzn! Drugie miejsce zajął Niemiec Hannes Lehmann (MRC Saracen Racing Team), a trzeci był Słoweniec Marko Niemiz (Sinter Brakes Team). Szóste miejsce ze stratą 8s zajął Krzysztof Kaczmarczyk (GoRide NS Bikes Racing Team), a 20 był Wojciech Ranosz (Gravity Revolt, +34s).

Krzysztof Kaczmarczyk / zdjęcie: Rick Schubert

Elita mężczyzn

Gdy miał rozpocząć się Super Finał to znów zaczęło padać, a trasa była coraz bardziej zniszczona – zwłaszcza w górnej sekcji. Kolejni zawodnicy nie mieli nawet szansy by wykręcić czas lepszy niż najszybszy junior U19, aż do mety dojechał Norweg Brage Vestavik (MS Mondraker). Jednak jego rezultat 3:09.756 starczył tylko na trzecie miejsce. Drugą lokatę zajął Szwajcar Constantin Ruetsch (iXS Gravity Union), a czas dnia i zwycięstwo w zawodach ustalił Kevin Maderegger, który uzyskał rezultat 3:04.926.

Kevin Maderegger / zdjęcie: Rick Schubert

Zwycięzca kwalifikacji Matthias Hafner popełnił kilka błędów na trasie i zajął czwartą lokatę.

Teraz czeka nas przerwa do czerwca, gdy kolejne zawody z serii iXS Pucharu Europy DH zostaną rozegrane we włoskim Abetone. Z kolei seria iXS Downhill Cup odbędzie się w Niemczech. Pierwsza runda odbędzie się w ramach Festiwalu Rowerowego w Willingen, a tuż po nim zawodnicy zmierzą się w Winterbergu, gdzie odbywać się będzie iXS Dirt Masters Festival.

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).