Ledwie opadł kurz po pierwszym starciu, a chwilę później zawodnicy ponownie spotkali się na starcie zawodów Met Helmets Enduro World Series Val Di Fassa Trentino. W międzyczasie odbyły się zawody amatorów EWS100 i EWS80.

W zawodach EWS100 świetne 6 miejsce w elicie mężczyzn zajął Łukasz Szymczuk, a 33 był Marcin Tarkowski. W kategorii masters na 14 lokacie uplasował się Bartłomiej Kiszala, a tuż za nim zawody ukończył Bartosz Szwed.

Z kolei zmagania profesjonalistów rozpoczęły się od piątkowego Etapu Pro, podczas którego pogoda dołożyła swoje trzy grosze do rywalizacji. Tuż przed tym jak na trasę mieli wyruszyć najlepsi, rozpadało się. Podczas prologu można było zgarnąć ekstra punkty do rywalizacji, ale biorąc pod uwagę fakt, że najlepsza z pań jechała już w najgorszych możliwych warunkach, to wyniki mocno się różniły od przewidywań.

Melanie Pugin

Zwyciężczynią prologu została profesjonalna narciarka Camille Rast, ale dobry wynik na początek nie wystarczył do osiągnięcia dobrego rezultatu na koniec wyścigu. W sobotę od samego początku pałeczkę liderki przejęła Melanie Pugin, która kontrolowała zawody od samego początku. Wygrała pierwszy odcinek, a następnie jej przewaga rosła, aż ostatecznie wygrała zawody z przewagą 36 sekund. Drugie miejsce zajęła Morgane Charre (Pivot Factory Racing), a trzecia była Harriet Harnden (Trek Factory Racing). Na 25 miejscu sklasyfikowana została natomiast nasza reprezentantka, Kasia Burek.

To była dobra szkoła jazdy. Zawody w Val di Fassa pokazały jak dużo jeszcze pracy przede mną. I fajnie! 25 miejsce to dobra motywacja i mam teraz zamiar z niej korzystać. Już myślimy o następnych startach!

– Kasia Burek

W rywalizacji panów Richie Rude (Yeti/Fox Factory Racing) wydawał się niepowstrzymany. Wpierw wygrał prolog, a następnie pierwszy etap. Jednak jego plany bardzo chciał pokrzyżować Jack Moir (Canyon Collective), który wygrał dwa finałowe odcinki i tym samym odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w historii startów w Enduro World Series. Z kolei Rude musiał zadowolić się drugim miejscu.

Jack Moir

Na trzecim miejscu do samego końca trzymał się Jesse Melamed (Rocky Mountain/Race Face Enduro Team), ale słaba postawa na ostatnim Królewskim Etapie sprawiła, że tuż przed metą na podium wskoczył Charlie Murray (Specialized Racing). 28-me miejsce w rywalizacji zajął z kolei Sławek Łukasik.

Jestem z siebie mega zadowolony! Co prawda wczoraj byłem bardzo rozczarowany po prologu, zrobiłem bardzo dużo błędów i prawie minuta straty była już nie do odrobienia, ale dziś dałem z siebie wszystko i zajmowałem na odcinkach kolejno 10, 10 i 12 miejsce, co łącznie dało mi 28 pozycję. Jest to dla mnie bardzo dobry wyniki i cieszę się z tego. Mam w planach jeszcze kilka startów w Enduro World Series, więc jeszcze będzie okazja do dobrego ścigania na najwyższym poziomie.

– Sławek Łukasik

Rywalizacja U21 to kolejne zwycięstwo Jamiego Edmondsona, który w pokonanym polu zostawił Luke’a Meier-Smith’a i Alexisa Icardo (Theory Global Enduro Team). Wśród pań triumfowała Sophie Riva, przed Jessicą Blewitt i Polly Henderson.

Kategoria masters to kolejne zwycięstwo Karima Amoura, który pokonał Michaela Brodericka i Nigela Page’a (Chain Reaction Cycles). Wśród pań ponownie najszybsza była Leonie Picton (Liv Cycling). Drugie miejsce zajęła Fejola Stepanka Nestlerova, a trzecia była Daniela Michel.

Canyon Collective

Najlepszym zespołem dnia została ekipa Canyon Collective, która wyprzedziła zespoły Pivot Factory Racing i Ibis Enduro Team.

Kolejne zmagania w ramach Enduro World Series odbędą się już za dwa tygodnie we francuskim La Thuile, gdzie ponownie zostanie rozegrana podwójna runda.

Wyniki:

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube