Rozpoczęła się druga podwójna impreza Enduro World Series, a to oznacza, że rozegrana została trzecia runda tegorocznego kalendarza, którą były zawody Vittoria EWS La Thuile.

Zawodnicy do pokonania mieli cztery odcinki specjalne, a ostatni z nich był Królewskim Etapem, na którym można było zdobyć dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej. W praktyce był to również etap, który decydował o ostatecznym zwycięstwie, ponieważ rywalizacja była tak zacięta, że najlepszych zawodników dzieliła mniej niż sekunda!

W rywalizacji pań szybko na prowadzenie wyszła Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective), która wygrała pierwszy etap. Drugi odcinek padł łupem aktualnej liderki klasyfikacji generalnej, Melanie Pugin, ale trzeci odcinek ponownie wygrała Courdurier. W tym momencie Isabeau miała zaledwie pół sekundy przewagi nad swoją rodaczką.

Melanie Pugin

Na czwartym odcinku do gry wkroczyła tegoroczna rewelacja serii, Harriet Harnden (Trek Factory Racing), która zwyciężyła na ostatnim etapie z przewagą 10 sekund. Drugie miejsce na tym odcinku zajęła Pugin, a Courdurier zaliczyła upadek tuż przed sekcją podjazdową i tym samym musiała pożegnać się z szansami na zwycięstwo. Tym samym trzecią rundę wygrała Pugin, drugie miejsce zajęła Harnden, trzecia była Andreane Lanthier Nadeau (Rocky Mountain Race Face Enduro Team), a tuż za podium zawody ukończyła Isabeau Courdurier.

Morgane Charre

W rywalizacji nie wzięła udziału nasza reprezentantka Kasia Burek, która w trakcie treningów zaliczyła upadek i z powodu kontuzji odpuściła start.

Niefortunny upadek na treningu pokrzyżował nie tylko moje plany co do startów, ale i jakieś więzadła w okolicy kości strzałkowej 🤷🏻‍♀️ Chwila dekoncentracji, stopa zahaczyła o zbocze koleiny i tylko usłyszałam mini trzaski jakby coś się rwało. Czy będę w stanie kontynuować starty okaże się w sobotę na treningu. Na razie jestem dobrych myśli.

– Kasia Burek
Richie Rude

Równie ekscytująco było w wyścigu panów, gdzie o zwycięstwo bili się triumfator pierwszej rundy Richie Rude (Yeti/Fox Factory Racing) oraz zwycięzca drugiej rundy Jack Moir (Canyon Collective). Na pierwszym etapie górą był Rude, podobnie na drugim, ale na trzecim odcinku do walki włączył się Martin Maes (GT Factory Racing), który odniósł swoje pierwsze etapowe zwycięstwo w tym sezonie.

Jack Moir

Przed Królewskim Etapem na prowadzeniu był Rude, który miał mniej niż sekundę przewagi nad Moirem i bardzo chciał ją powiększyć. Rewelacyjna jazda sprawiła, że wygrał ostatni etap i na mecie powiększył przewagę do dwóch sekund. Drugie miejsce zajął Moir, a na trzecie miejsce wskoczył Adrien Dailly (Lapierre Zipp Collective). Maes kompletnie zawiódł na ostatnim etapie i tym samym zakończył zmagania na dziewiątej pozycji.

Martin Maes

Zawody na świetnym 14-tym miejscu ukończył Sławek Łukasik, a na 127 pozycji uplasował się Łukasz Szymczuk.

Jestem bardzo zadowolony z 14 miejsca w klasyfikacji generalnej. Wszystkie przejazdy na odcinkach miałem dość równe. Dobrze odnajduje się w tej formule ścigania na EWS i stałe wyniki w top 20 to dla mnie ogromny sukces. W sobotę kolejna runda zawodów i kolejna szansa na wynik 🙂

– Sławek Łukasik

W kategorii U21 zwycięstwo odniósł Luke Meier-Smith, który pokonał zwycięzcę poprzednich dwóch rund, Jamiego Edmondsona. Na najniższym stopniu podium uplasował się natomiast Jackson Goldstone, który kilka dni wcześniej odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w kat. Juniorów w trakcie drugiej rundy Pucharu Świata DH. Wśród pań najszybsza okazała się Simonka Kuchynkova, przed Sophie Rive i Helen Weber.

Simona Kuchynkova

Kategoria masters to trzecie z rzędu zwycięstwo Leonie Picton (Liv Racing), która pokonała Sandrę Bohn Thomsen i Mary Mcconneloug. Wśród panów zwyciężył Adrien Vesenbeckh, a podium uzupełnili Mads Weidemann i Ludovic Corre.

Najlepszym zespołem dnia została ekipa Canyon Collective, przed Rocky Mountain Race Face Enduro Team i Orbea FOX Enduro Team. W klasyfikacji generalnej na prowadzeniu jest ekipa Canyona, która ma 90pkt przewagi nad zespołem Pivot Factory Racing.

Czwarta runda odbędzie się już w sobotę, gdy rozegrany zostanie Prolog (Pro Stage), a w niedzielę zawodnicy ponownie wyjadą na cztery finałowe odcinki. W międzyczasie rozegrane zostaną zawody amatorów EWS100 i EWS80.

Pełne wyniki trzeciej rundy: kliknij tutaj
Klasyfikacja generalna po trzech rundach: kliknij tutaj

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube