Światowa pandemia koronawirusa ponownie miesza w kalendarzu Pucharu Świata DH, ale w tym sezonie nie tak poważnie jak w zeszłym roku. Wszyscy zawodnicy nie mogą doczekać się pierwszej rundy w Leogangu, więc nie mogli przepuścić okazji by sprawdzić się podczas drugiej edycji testowej sesji iXS NotARace, która miała miejsce w Schladming.

Danny Hart / zdjęcie: Sebastian Gruber

W ubiegłym roku zawody iXS Downhill Cup były mocno przetrzebione i jednym z głównych wydarzeń godnych zapamiętania była impreza NotARace w Schladming. Tegoroczny sezon zapowiada się znacznie lepiej, choć jego start i tak został opóźniony.

Nina Hoffmann / zdjęcie: Sebastian Gruber

W związku z tym organizatorzy serii iXS Pucharu Europy DH ponownie zaangażowały osoby, które pomagały przy organizacji poprzedniej sesji testowej i dzięki wsparciu lokalnego zawodnika Markusa Pekolla, który przygotował trasę, czy Wyna Mastersa, który zadbał o obecność najlepszych zawodników, druga edycja iXS NotARace mogła odbyć się bez przeszkód.

Greg Minnaar / zdjęcie: Sebastian Gruber

Czas i miejsce były idealne, ponieważ już w najbliższy weekend w sąsiednim Leogangu odbędzie się pierwsza runda tegorocznego Pucharu Świata DH, więc wszyscy zawodnicy byli praktycznie na miejscu. Dodatkowo z okazji skorzystały ekipy SRAM / RockShox czy FOX, które mogły sprawdzić i doszlifować ustawienia sprzętu dla swoich zawodników. W porównaniu do ubiegłego roku ilość uczestników podwoiła się, co było akurat maksymalnym limitem w związku z aktualnie panującymi obostrzeniami.

Max Hartenstern / zdjęcie: Sebastian Gruber

W tym roku zaszła zmiana także na samej trasie. Tym razem do pomiarów czasu użyta została dolna część trasy Pucharu Świata DH w Schladming, a cała sesja rozpoczęła się od spotkania team managerów w czwartek. Dane były zbierane na sekcji o długości 1500 metrów i 345m przewyższenia, pogoda dopisała, więc czego można było chcieć więcej?

Monika Hrastnik / zdjęcie: Sebastian Gruber

Każdy z zawodników przyjechał na testy z innymi celami. Dla przykładu czterokrotny Mistrz Świata DH Loic Bruni (Specialized Gravity), wykorzystał treningi do powrotu do formy po kontuzji kostki tydzień wcześniej. Większość z uczestników wykonała 5 mierzonych przejazdów, ale Luca Shaw (Santa Cruz Syndicate) i Wyn Masters (GT Factory Racing) zrobili ich 6. W trakcie pierwszej sesji najszybszy był Bernard Kerr (Pivot Factory Racing), który wykręcił czas 2:22.151. Walka była zacięta, a świadczy o tym fakt, że w zakresie czasu 2:22 byli także Joe Breeden (NS Bikes UR), Danny Hart (Cube Factory Racing), Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate) czy Loris Vergier (Trek Factory Racing).

Piątkowa sesja ponownie rozpoczęła się od idealnej pogody, a zawodnicy otrzymali kolejną godzinę na treningi przed pomiarami czasu. Większość z nich zdążyła wykonać po 4 zjazdy, a najszybszy okazał się Joe Breeden przed Dannym Hartem i Lorisem Vergierem.

Wśród pań najszybsza okazała się Valentina Höll (RockShox Trek Race Team), która pokonała rywalki prawie o 4 sekundy. Na „podium” znalazły się także zawodniczki Dorval AM Commencal – Monika Hrastnik oraz Camille Balanche.

Valentina Höll / zdjęcie: Sebastian Gruber

Pełne wyniki można znaleźć w tym miejscu. Tym samym impreza iXS NotARace przeszła do historii, a zawodnicy wrócili do Leogangu by przygotowywać się przed inauguracją Pucharu Świata DH 2021.

O serii iXS Downhill Cup

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube