Już dziś w słoweńskim Mariborze odbędzie się trzecia runda iXS Pucharu Europy DH. Zawody te będą zarazem Mistrzostwami Europy DH oraz zapowiedzią tego, co będzie się tu działo już za tydzień. A to właśnie wtedy rozegrana zostanie trzecia runda Pucharu Świata DH.

Greg Minnaar / zdjęcie: Rick Schubert

Wśród zawodników, którzy powalczą w ten weekend o punkty znaleźli się najlepsi na świecie, którzy wykorzystują okazję do dodatkowego treningu przed swoimi zmaganiami. Tym samym na starcie stanie ponad 300 zawodników reprezentujących 33 kraje.

Valentina Höll / zdjęcie: Rick Schubert

Tutejsza trasa będzie nieznacznie zmieniona pomiędzy iXS Pucharem Europy DH oraz Pucharem Świata DH, ale całkowita jej długość 2600m oraz przewyższenie 450m pozostaną bez zmian.

W środowych kwalifikacjach działo się dużo. Zwycięzcą okazał się Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate), który z czasem 3:06.851 wyprzedził triumfatora drugiej rundy iXS Pucharu Europy DH, Tuhoto-Ariki Penego (The Union) o 1.221s. Tuż za nimi uplasował się Luca Shaw (Santa Cruz Syndicate). Na dwunastym miejscu kwalifikacje ukończył Sławek Łukasik (NS Bikes Factory Racing), 30-ty był Damian Konstanty (Gravity Revolt), 50-te miejsce zajął Wojciech Ranosz (Antidote Gravity Revolt), 52-gi był Michał Ziobro (Arek Bike Center), a 73-ci był Sebastian Podgórski (Antidote Gravity Revolt).

Rastislav Baranek / zdjęcie: Rick Schubert

Wśród pań najszybsza w kwalifikacjach była Valentina Höll (RockShox Trek Race Team), która z czasem 3:37.679 nie dała najmniejszych szans rywalkom. Druga na mecie Mille Johnset (Continental Atherton) straciła ponad 15 sekund, a trzecia Abigail Hogie (Tilit Gravity Team) prawie 17s.

Mille Johnset / zdjęcie: Rick Schubert

W kategorii junior U19 26-te miejsce zajął Adrian Toboła, a 50-ty był Kacper Gawlak-Socka (Gravity Revolt). Z kolei na 9-tym miejscu kwalifikacje mastersów ukończył Marek Bieda (Gravity Revolt).

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube