Zawody Specialized RockShox Rookies Cup zakończyły tegoroczny sezon zmagań podczas juniorskiej serii wyścigów zjazdowych w Europie. Był to już piętnasty sezon serii skierowanej do przyszłych seniorskich zawodników, którzy zbierają pierwsze szlify podczas międzynarodowej rywalizacji, a tegorocznym zwieńczeniem sezonu były również iXS Międzynarodowe Mistrzostwa DH Juniorów.

Schladming / zdjęcie: Sebastian Gruber

Zawody iXS w Schladming

Tegoroczne Mistrzostwa odbyły się w nowym miejscu, ponieważ dotychczasową areną było Serfaus-Fiss-Ladis. Tym razem impreza została przeniesiona do Schladming, które nie było dla młodych zawodników żadną nowością, ponieważ imprezy z serii iXS Rookies odbywały się tu w latach 2014-2019 i zawieszone zostały ze względu na światową pandemię koronawirusa.

Zawody rozpoczęły się w czwartek od pieszego zapoznania z trasą zjazdową, która specjalnie na potrzeby młodszych uczestników została zmodyfikowana i trochę skrócona. Pierwsze treningi rozpoczęły się w piątek, a pogoda była zdecydowanie lepsza niż w prognozach. Nie oznaczało to oczywiście, że było idealnie, ponieważ miejscami zalegało błoto, a korzenie były wciąż bardzo śliskie.

Zdjęcie: Sebastian Gruber

Specialized RockShox Rookies Cup

W sobotę po ostatnich treningach przyszła pora na ostatnie w tym sezonie zdobycze punktowe do ogólnej klasyfikacji. Na starcie stanęło ponad 260 zawodników i zawodniczek reprezentujących 20 krajów. Kompletną nowością była kategoria U11, w której wystartowało 37 uczestników.

W kategorii dziewczyn U17/19 drugie miejsce zajęła Amelia Dudek, która straciła 11 sekund do zwyciężczyni, Niemki Leni Eller (Scott Sports x Rasenmäher Racing). W kategorii chłopców U15 na 51 pozycji zawody ukończył Bartosz Kusiak, w U13 na 9 miejscu znalazł się Szymon Niedziela, a 29 był Borys Painta.

Amelia Dudek / zdjęcie: Sebastian Gruber

Pełne wyniki: Specialized RockShox Rookies Cup

iXS Międzynarodowe Mistrzostwa DH Juniorów

Niedziela stanęła już pod znakiem Mistrzostw i tu na starcie stanęło 180 uczestników, którzy rywalizowali w kategoriach U13, U15 oraz U17. Nieoficjalne Mistrzostwa Świata nie są sankcjonowane przez UCI, ale i tak w swojej historii mogą zapisać znane nazwiska, takie jak tegoroczna Mistrzyni Świata DH Valentina Höll, Mistrzyni Świata DH Juniorek z 2021 roku Izabella Yankova, czy zwycięzca tegorocznych zawodów Red Bull Hardline oraz klasyfikacji generalnej Pucharu Świata DH, Jackson Goldstone.

Azbe Kalinsek / zdjęcie: Sebastian Gruber

Rywalizacja rozpoczęła się od przejazdów kategorii U13, gdzie z czasem 2:49.478 triumfował Francuz Juliano Lavergne (Gen-S). Drugie miejsce zajął sobotni zwycięzca, Brytyjczyk Reid Simpson, który finiszował ze stratą zaledwie 0.7s. Podium uzupełnił Włoch Riccardo Vender (Centro Bike Val di Sole). W rywalizacji wziął także udział Polak, Borys Painta, który ukończył zmagania na 26 pozycji.

Reid Simpson / zdjęcie: Sebastian Gruber

W kategorii dziewczyn U15 najszybsza okazała się Austriaczka Rosa Zierl (DH Team Tirol), która z wynikiem 2:51.779, aż o 4.5s wyprzedziła swoją rodaczkę, Lenę Frener (Team Propheus). Na trzecim miejscu ze stratą kolejnej sekundy wyścig ukończyła Dunka Rosa Marie Jensen (Gen-S). Co ciekawe, Rosa Zierl triumfowała także dwa lata wcześniej, ale wtedy w kategorii U13.

Rosa Zierl / zdjęcie: Sebastian Gruber

Kategoria chłopców U15 to triumf Słoweńca Azbe Kalinseka (Bikehanic-20Chocolate), który uzyskał czas 2:41.764. Dwie sekundy wolniejszy był Niemiec Levin Klausmann (Klausmann Suspension/Propain), a podium uzupełnił Austriak Paul Schmidinger (Bikesport RC Kremstal).

Podium kat. U15 chłopców / zdjęcie: Sebastian Gruber

Najszybszą dziewczyną w kategorii U17 okazała się Polka Amelia Dudek! Z czasem 3:20.075 aż o prawie 15 sekund wyprzedziła drugą na mecie Czeszkę Karolinę Kadlecovą (X-Ride Team Racing Lešná) oraz kolejne 28 sekund, Niemkę Nelly Jo Fischer (Radlager Racing Team). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że to nie pierwszy dobry start Amelii w Europie, ponieważ w czerwcu bieżącego roku zajęła dobre piąte miejsce podczas Mistrzostw Europy DH w Mariborze w kategorii U17.

Karolina Kadlecova / zdjęcie: Sebastian Gruber

Kategoria chłopców U17 to triumf Mike’a Hutera (Gamux Factory Racing). Młody Szwajcar rozpoczął swój przejazd w deszczu i pomimo niesprzyjających warunków, wykręcił najlepszy czas dnia – 2:35.539. Drugie miejsce zajął Austriak Oliver Vogl (DH Team Tirol), a trzeci był Estończyk Riko Mäeuibo (AP/saglab racing team).

Mike Huter / zdjęcie: Sebastian Gruber

Tym samym premierowe Mistrzostwa w Schladming okazały się prawdziwym sukcesem, a zawodnicy mogą udać się na w pełni zasłużoną zimową przerwę. W ciągu kilku najbliższych tygodni ogłoszony zostanie kalendarz na przyszły sezon, a póki co, my gratulujemy doskonałego wyniku Amelii Dudek i liczymy na więcej w 2023 roku!

Pełne wyniki: iXS Międzynarodowe Mistrzostwa DH Juniorów