Prawie miesiąc przerwy w środku sezonu to zdecydowanie nie jest to, do czego fani kolarstwa górskiego na najwyższym światowym poziomie są przyzwyczajeni. Na szczęście już w najbliższy weekend powrócą emocję, a wraz z nimi czwarta runda tegorocznego Pucharu Świata DH. W trakcie Bike Kingdom Games w Lenzerheide ponownie będziemy mogli ekscytować się zmaganiami najlepszych zawodników w zjeździe czy cross-country.

Camille Balanche / zdjęcie: Bartek Woliński

Puchar Świata DH #4 – Lenzerheide

Głównymi faworytami czwartej rundy z całą pewnością będą Camille Balanche (Dorval AM Commencal) oraz Amaury Pierron (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction), którzy wygrali do tej pory po dwie rundy.

Loris Vergier / zdjęcie: Bartek Woliński

Camille wygrała na rozpoczęcie sezonu w Lourdes, ale w Fort William musiała uznać wyższość Niny Hoffmann (Santa Cruz Syndicate). Następnie wróciła na zwycięską ścieżkę podczas trzeciej rundy w Leogangu. Z kolei Amaury triumfował w trakcie pierwszych dwóch rund, a w Leogangu z tronu zepchnął go Matt Walker (Madison Saracen Factory Team).

Camille Balanche / zdjęcie: Bartek Woliński

W rywalizacji pań z całą pewnością w gronie faworytek należy umieścić także Myriam Nicole (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction), która wygrała tu w zeszłym roku, oraz Valentinę Höll (RockShox Trek Race Team), która w tym roku wciąż czeka na zwycięstwo. Z kolei wśród panów nie można zapominać o Dannym Harcie (Cube Factory Racing), świeżo upieczonym II-vice Mistrzu Europy DH Benoicie Coulanges’ie (Dorval AM Commencal) czy Laurie Greenlandzie (Santa Cruz Syndicate). Do rywalizacji po kontuzji wraca także Loic Bruni (Specialized Gravity).

Amaury Pierron / zdjęcie: Bartek Woliński

Bike Kingdom Games

W tym roku zawody czwartej rundy Pucharu Świata DH będą częścią imprezy Bike Kingdom Games. Tutejszy Bike Park Lenzerheide obchodzi właśnie 10-lecie istnienia, a to oznacza wielkie świętowanie. Rozpocznie się ono już w piątek od wyścigów XC oraz show „Send It Jump Show”. W sobotę odbędzie się Whip Off, w którym Emilie Siegenthaler, Tarek Rasouli oraz Claudio Caluori przyznawać będą nagrody za najlepszy trik, lot bokiem oraz nagrodę publiczności. Oprócz tego będzie mnóstwo imprez towarzyszących i koncertów. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie bikekingdomgames.ch.

Tahnee Seagrave / zdjęcie: Bartek Woliński

Krótki wywiad z Myriam Nicole

Myriam Nicole to obecna Mistrzyni Świata DH, która wygrała w Lenzerheide w zeszłym roku oraz w 2017 roku.

Myriam Nicole / zdjęcie: Bartek Woliński

W tym sezonie zaliczyłaś trzy podia w trzech startach, jak się z tym czujesz?

Miałam bardzo trudny początek sezonu i to nie jest to czego oczekiwałam. Po Lourdes musiałam się ogarnąć. Rano padało, zaliczyłam upadek, a potem i tak udało mi się zająć drugie miejsce. Następnie spędziłam 5 tygodni wylegując się w hamaku i walcząc ze skutkami wstrząśnienia mózgu. Wróciłam do rywalizacji na imprezę w Fort William i byłam trzecia. Z kolei w Leogangu znów miałam ciężki tydzień, ale udało się dojechać na drugim miejscu. Początek sezonu był dla mnie straszny, ale i tak jest nieźle. Zajmuję drugie miejsce ze 130pkt straty i wciąż jest czas by to odrobić.

Jakie masz oczekiwania względem zawodów w Lenzerheide?

Tutejsza trasa to moja ukochana, więc bardzo cieszę się, że mogę tu wrócić. Nieważne czy to Lenzerheide czy nie, to dla mnie najważniejsze jest by być w dobrej formie psychicznej i złapać pewność siebie na trasie, a do tego potrzeba startów.

Co jest takiego specjalnego w szwajcarskiej trasie?

Nie jest ona zbyt długa, ale jest za to bardzo intensywna. To miejsce, w którym musisz dokładnie określić kluczowe momenty, które robią różnicę. Do tego jest tu wspaniała publiczność i po prostu lubię przebywać w Szwajcarii, a to są dobre prognostyki na weekend.

Myriam Nicole / zdjęcie: Bartek Woliński

Harmonogram imprezy

 • 8 lipiec, piątek
  • 8.45-11.45 treningi DH
  • 12.15 kwalifikacje juniorki
  • 12.30 kwalifikacje juniorzy
  • 13.30 kwalifikacje elita kobiet
  • 14.00 kwalifikacje elita mężczyzn
 • 9 lipiec, sobota

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com