W pierwszej części naszej wycieczki po szwajcarskiej Gryzonii (Graubünden) zabraliśmy Was na trasy enduro po okolicznych miejscowościach, które wchodzą w skład rowerowego królestwa Bike Kingdom. Tym razem zapraszamy na zwiedzanie Bike Parku Lenzerheide, który jest centralnym punktem całego kompleksu oraz naszą główną bazą wypadową.

Najnowsza konstrukcja w Bike Parku Lenzerheide to dwie drewniane litery BK, które służą również za dropy.

Bike Parki w Bike Kingdom

W skład Rowerowego Królestwa wchodzą dwa Bike Parki – Lenzerheide oraz Alpenbikepark Chur. W obydwu miejscach znajdziemy 5 różnych tras o zróżnicowanym stopniu trudności, ale z racji naszego dość ograniczonego czasu w Gryzonii, zdołaliśmy lepiej poznać tylko Bike Park Lenzerheide, w którym znajduje się m.in. trasa znana z Pucharu Świata DH – STRAIGHTline.

Bike Park Lenzerheide

Bike Park Lenzerheide znajduje się pomiędzy dolną (1500m n.p.m.), a środkową stacją (1904m n.p.m.) wyciągu Rothorn-Scharmoin. Znajdziemy tutaj 5 tras oraz specjalną strefę dla początkujących. Dodatkowo istnieje również ścieżka LenziBike dla off-roadowych hulajnóg, ale to raczej atrakcja dla turystów niż rowerzystów.

Mapa Bike Parku Lenzerheide wygląda następująco.

Trasy

FLOWline – jedyna niebieska ścieżka w całym bike parku, o długości 2.7km oraz przewyższeniu sięgającym niecałych 350m. Jest to świetna trasa na początek dnia lub dla mniej zaawansowanych rowerzystów. Znajdziemy na niej mnóstwo płynnych band oraz kilka hopek. Podczas naszego pobytu trwała budowa ostatniej sekcji, która doprowadzi rowerzystów do wylotu przy strefie dla początkujących.

Redaktorka Justyna na trasie FLOWline.

PRIMEline – czerwona bardzo skoczna linia o długości 2.8km i przewyższeniu 407m. Znajdziemy na niej mnóstwo dużych band oraz hop, w tym także podwójnych – dużo frajdy i czasu w powietrzu gwarantowane! Oczywiście każda trudniejsza sekcja posiada objazd, więc linia nadaje się również dla nielotów.

SHOREline / STYLEline – w praktyce jest to jedna czerwono-czarna trasa o długości zaledwie 700 metrów. Jest to również odnoga od trasy PRIMEline, z którą ścieżka łączy się na początku i końcu. SHOREline to nic innego jak klasyczne northshore’y w łatwiejszej i trudniejszej wersji.

W środkowej sekcji znajdziemy odcinek STYLEline, który został wykorzystany m.in. przez Thomasa Genona w filmie promującym Bike Kingdom „The Legend of Tommy G”. W praktyce niestety jest to zaledwie sekcja dropów i duża hopa idealna do sztuczek. Następnie wracamy do jazdy po deskach, która z pewnością dostarczy Wam mnóstwa emocji.

Takich hop na linii STYLEline mogłoby być więcej!

STRAIGHTline – czarna trasa, na której regularnie rozgrywane są zawody Pucharu Świata DH, a w 2018 roku zorganizowano na niej Mistrzostwa Świata DH. Trasa o długości 2.2km i przewyższeniu ponad 415m zapewnia wszystko to co powinno znaleźć się na trasie zjazdowej – duże stromizny, kamienie, korzenie oraz duże loty.

Od samego początku trasy jest stromo i nierówno…

Z racji faktu, że my nie nagraliśmy tu żadnego przejazdu, zobaczcie jak poradził sobie Amaury Pierron podczas swojego zwycięskiego przejazdu w 2019 roku:

Tu naprawdę było stromo!

Skill Center – strefa dla początkujących znajdująca się przy dolnej stacji wyciągu. Znajdziemy tu sporo elementów, na których początkujący mogą nauczyć się pokonywania małych przeszkód takich jak hopki, dropy czy kładki. W skład strefy Skill Center zaliczyć można również dwa duże dropy tuż przy samej stacji, na których można zaliczyć naprawdę konkretne loty.

Pumptrack – w centrum miasta Lenzerheide znajdziemy również asfaltowy pumptrack. My byliśmy na nim tylko pieszo, ale jeśli znajdziecie chwilę by po nim pojeździć, to z całą pewnością będziecie zadowoleni.

Więcej informacji o Bike Parkach wchodzących w skład Bike Kingdom znajdziecie na stronach:
Bike Park Lenzerheide
Alpenbikepark Chur

Było B na początek, jest K na koniec :)

Aplikacja Bike Kingdom

Dla ułatwienia poruszania się po całym regionie powstała specjalna aplikacja na telefony – Bike Kingdom App. Jest to bardzo ciekawa aplikacja, która ma w sobie wszystkie najważniejsze informacje z regionu. Oprócz newsów czy mapy tras znajdziemy tu również nutkę rywalizacji.

Twórcy aplikacji stworzyli coś na kształt rywalizacji klanów. Cały region został podzielony na obszary, a do wyboru mamy przyłączenie się do jednej z trzech grup (flow, drop, shred). Znajdziemy tu mnóstwo wyzwań do zrealizowania, za które zdobywamy punkty doświadczenia, a czasem można wygrać prawdziwe nagrody. Rejestrowanie przejechanych tras odbywa się z kolei z wykorzystaniem Stravy.

Więcej informacji o aplikacji Bike Kingdom znajdziecie na tej stronie.

Przydatne informacje

  • Trasa z Warszawy do Lenzerheide to niewiele ponad 1300 kilometrów, czyli jakieś 13-15h jazdy.
  • Na szwajcarskie autostrady obowiązuje winieta. Jest tylko jedna, roczna za 40CHF (~160PLN). Ważna informacja: w nocy czy po 18.00 zapomnijcie o kupieniu jej na stacji w Szwajcarii, bo wszystko jest wtedy pozamykane.
  • Przygotujcie się również na płacenie wszędzie za parking, darmowych miejsc nie ma nawet pod hotelem.
  • W kwestii noclegu warto wybrać Revier Mountain Lodge, który nie tylko znajduje się tuż przy Bike Parku Lenzerheide, ale również w ofercie jest limitowana ilość dziennych karnetów w dużo lepszej cenie. 12CHF w tygodniu lub 24CHF w weekend zamiast 48CHF bezpośrednio w bike parku. No i ten widok z okna apartamentu na jezioro!
  • Szwajcaria generalnie nie należy do tanich krajów, zwłaszcza dla Polaków, ale ceny nie odbiegają znacząco od europejskich, tyle że płacimy we frankach. Dla prostych szacunków, za śniadanie w Revier Mountain Lodge życzą sobie 18CHF (~75PLN), a obiad na mieście to koszt średnio 25CHF (~100PLN).
  • W sezonie Bike Parki Lenzerheide i Chur czynne są codziennie w godzinach 8.30-17.
  • Pełny cennik biletów znajdziecie w tym miejscu. Karnety ważne są na wszystkich wyciągach wchodzących w skład Bike Kingdom (Arosa, Lenzerheide, Chur), honorowana jest również karta GraVity Card.

O Bike Kingdom Lenzerheide

Witajcie w Bike Kingdom, miejscu nieskończonych tras oraz odważnych i nieustraszonych rowerzystów, którzy walczą o dominację w dolinach ze swoimi karbonowymi i aluminiowymi rumakami. My, którzy cicho unosimy się nad korzeniami, szutrem i hopami. Płynnymi ruchami w pocie czoła walczymy o to, w co wierzymy. Że rowerowe niebo jest na ziemi i istnieje naprawdę! Dlatego stworzyliśmy prawdziwy rowerowy raj: Bike Kingdom Lenzerheide. Dołącz do nas i zostań naszym rycerzem!

Officjalna strona: bikekingdom.ch
Media: facebook, instagram, youtube