Ledwo opadły emocje po szóstej rundzie Pucharu Świata DH w Snowshoe, a już w najbliższy weekend czekają nas kolejne wyścigowe emocje. W kanadyjskim Mont-Sainte-Anne odbędzie się siódma runda, która będzie zarazem próbą generalną przed nadchodzącymi Mistrzostwami Świata DH w Les Gets. Będzie to zarazem miejsce, w którym mogą zostać przypieczętowane ostateczne rozstrzygnięcia na jedną rundę przed końcem sezonu.

Loic Bruni, Mistrzostwa Świata DH 2019, Mont-Sainte-Anne / zdjęcie: Nathan Hughes

Puchar Świata DH 2022 #7

Zawodnicy do Mont-Sainte-Anne powracają po trzyletniej przerwie i będzie to już 31 edycja zawodów na najwyższym światowym poziomie w tym miejscu. Ostatnią ważną imprezą w tym miejscu były Mistrzostwa Świata DH w 2019 roku, w których złote krążki zdobyli Francuzi: Loic Bruni oraz Myriam Nicole.

Myriam Nicole, Mistrzostwa Świata DH 2019, Mont-Sainte-Anne / zdjęcie: Nathan Hughes

Trasa

W kwestii trasy to od razu padają pytania czy organizatorzy przygotują coś nowego? Na chwilę obecną brak jakichkolwiek informacji, które mogłyby świadczyć o zmianach, ale jak mogliśmy się przekonać w ostatnich miesiącach, wszystkie informacje trzymane są do ostatniej chwili.

YouTube player

Faworyci

W elicie mężczyzn głównym faworytem do zwycięstwa jest lider klasyfikacji generalnej, Amaury Pierron (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction), który uzbierał 1180pkt. Drugi w klasyfikacji Loris Vergier (Trek Factory Racing DH) ma 758pkt, a to oznacza, że tylko zwycięstwa Vergiera i brak punktów Pierrona, może pozbawić go końcowego triumfu w całym sezonie. Z kolei tuż za Lorisem w generalce znajduje się Finn Iles (Specialized Gravity), który traci do niego zaledwie 12pkt i z całą pewnością walka o drugie miejsce na koniec sezonu będzie bardzo zacięta.

Amaury Pierron, Puchar Świata DH 2022, Snowshoe / zdjęcie: Red Bull

Podobnie sytuacja wygląda wśród juniorów i juniorek, gdzie tegoroczny sezon został zdominowany przez Jacksona Goldstone’a (Santa Cruz Syndicate) oraz Gracey Hemstreet (Norco Factory Racing). Młodzi Kanadyjczycy pewnie zmierzają po końcowe zwycięstwa w swoich kategoriach i wszystko wskazuje na to, że już w sobotę będą mogli świętować zdobycie Pucharu Świata DH.

Gracie Hemstreet, Crankworx Summer Series 2021, Sun Peaks / zdjęcie: Clint Trahan

Najbardziej zacięta walka trwa natomiast w elicie kobiet, choć przy odpowiednich rezultatach i tu może wszystko się wcześniej rozstrzygnąć. Na prowadzeniu z 1335pkt znajduje się Camille Balanche (Dorval AM Commencal), która triumfowała w Snowshoe i udowodniła, że im trudniejsze warunki na trasie, tym lepiej sobie radzi. Na drugim miejscu znajduje się Myriam Nicole (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction), która uzbierała 1105pkt, a podium klasyfikacji generalnej zamyka Valentina Höll (RockShox Trek Race Team) z 966pkt. Czy Myriam zachowa szanse na końcowy triumf i zmniejszy dystans do Camille? A może Szwajcarka wygra po raz kolejny i tym samym przypieczętuje tegoroczny sezon? O tym wszystkim przekonamy się już w sobotę!

Camille Balanche, Puchar Świata DH 2022, Lenzerheide / zdjęcie: Bartek Woliński

Harmonogram

 • 4 sierpień, czwartek
  • 8.45-11.15 treningi grupa B
  • 11.15-12.30 treningi grupy A i B
  • 12.45-15.15 treningi grupa A
  • 15.30-17.00 treningi z pomiarem czasu
 • 5 sierpień, piątek
  • 8.45-10.15 treningi grupa B
  • 10.15-11.45 treningi grupa A
  • 12.15 kwalifikacje juniorki
  • 12.30 kwalifikacje juniorzy
  • 13.30 kwalifikacje elita kobiet
  • 14.00 kwalifikacje elita mężczyzn
 • 6 sierpień, sobota

Co działo się w poprzednich rundach?

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.

Oficjalna strona:
ucimtbworldseries.com
Media:
facebook, twitter, instagram, youtube
Ciekawe statystyki: worldcup.eliotjackson.com