Największe miejskie zawody slopestyle na świecie powracają! Po pięcioletniej przerwie na ulicach Norymbergi ponownie odbędzie się impreza Red Bull District Ride. W dniach 2-3 września na żywo zmagania najlepszych zawodników będzie obserwować ponad 80 tysięcy ludzi.

Szymon Godziek na Red Bull District Ride / zdjęcie: Bartek Woliński

Głównym faworytem do zwycięstwa jest szwedzka maszyna do trików, czyli Emil Johansson, który pozostaje niepokonany od siedmiu imprez z serii Mistrzostw Świata Crankworx FMBA Slopestyle. Jednak podczas Red Bull District Ride nie miał okazji stanąć na najwyższym stopniu podium i z całą pewnością będzie chciał zdetronizować poprzedniego zwycięzcę, Nicholiego Rogatkina, który w 2017 roku jako pierwszy zawodnik na świecie wykonał obrót 1440 na rowerze górskim. Warto mieć oko także na reprezentantów gospodarzy, czyli Lukasa Knopfa i Erika Fedko, którzy z całą pewnością będą mieli największe wsparcie publiczności.

Emil Johansson / zdjęcie: Bartek Woliński

Specjalną rzeczą w zawodach Red Bull District Ride jest fakt, że nie ma tu kwalifikacji. Dzięki temu zaproszeni zawodnicy nie tylko mają więcej czasu na treningi, ale mają też gwarancję pokazania swoich umiejętności podczas wielkiego sobotniego finału.

Diego Caverzasi / zdjęcie: Bartek Woliński

Gdy Red Bull District Ride wzywa, to na scenie stawi się 13 najlepszych zawodników z rankingu FMB World Tour oraz dwóch szczęśliwców, którzy wygrali dzikie karty. Tym samym na zawodach zobaczymy Tima Bringera, który zajmuje aktualnie trzecie miejsce w rankingu FMB, a także Dawida Godźka, który niedawno wygrał złote zawody FMB World Tour – Eurobike Skyline Ride. W zawodach weźmie także udział brat Dawida, Szymon Godziek. Szymek powrócił niedawno do touru i z całą pewnością będzie chciał przypomnieć publiczności, że w 2017 roku zajął trzecie miejsce, a kilka lat wcześniej wygrał nagrodę za najlepszą sztuczkę imprezy, gdy wykonał jako pierwszy na świecie tsunami backflipa. Kandydatem do podium będzie również Tomas Lemoine, który znany jest z niesamowitej wszechstronności i nie ważne czy chodzi tu o robienie sztuczek czy o jak najszybsze przejechanie trasy.

Szymon Godziek, Red Bull District Ride 2017

Erik Fedko, którego kariera w zasadzie rozpoczęła się od zawodów w Norymberdze, posiada specjalną więź z imprezą Red Bull District Ride. W 2017 roku wygrał dziką kartę na zawody i przed domową publicznością zajął świetne piąte miejsce. Od tej pory regularnie pnie się w światowym ranking FMB i od dawna jest jednym z kandydatów do zwycięstwa w każdych zawodach. Erik zajmuje obecnie drugie miejsce w rankingu i wymieniany jest jako największe zagrożenie dla Emila Johanssona.

Erik Fedko / zdjęcie: Bartek Woliński

Drugim lokalnym faworytem jest Lukas Knopf, który wziął już udział w Red Bull District Ride w 2014 i 2017 roku. 26-latek z całą pewnością będzie miał wsparcie lokalnej publiczności. Z kolei Miguel Guerrero objawił się światu niedawno, podczas zawodów Eurobike Skyline Ride. W Frankfurcie pokazał się ze świetnej strony i dzięki zajęciu czwartego miejsca oraz wygranej podczas best tricka, wygrał dziką kartę na zawody w Norymberdze.

Miguel Guerrero / zdjęcie: Benjamin Härer

Lista zawodników Red Bull District Ride 2022:

 1. Emil Johansson (Szwecja)
 2. Erik Fedko (Niemcy)
 3. Timothe Bringer (Francja)
 4. Nicholi Rogatkin (USA)
 5. Dawid Godziek (Polska)
 6. Tomas Lemoine (Francja)
 7. Griffin Paulson (Kanada)
 8. Lucas Huppert (Szwajcaria)
 9. Max Fredriksson (Szwecja)
 10. Torquato Testa (Włochy)
 11. Paul Couderc (Francja)
 12. Szymon Godziek (Polska)
 13. Jakub Vencl (Czechy)
 14. Lukas Knopf (Niemcy) – dzika karta
 15. Miguel Guerrero (Hiszpania) – dzika karta

Zawody będą transmitowane na żywo na stronie Red Bull TV, ale na dzień dzisiejszy nie są znane szczegóły transmisji.

O zawodach Red Bull District Ride

Red Bull District Ride to największe miejskie zawody slopestyle na świecie, które odbywają się w niemieckiej Norymberdze. W tym roku odbędą się w dniach 2-3 września i ponownie spodziewana jest publiczność przekraczająca 80 tysięcy ludzi. W piątek odbędą się zawody Best Trick, a w sobotę będzie miała miejsce główna impreza, w której zmierzy się 15 najlepszych zawodników slopestyle na świecie.

Trasa Red Bull District Ride wiedzie z zamku Kaiserburg na centralny plac miejski Hauptmakrt, gdzie w samym centrum Norymbergi znajduje się największa hopa Big Air. Trasa wiedzie przez stare miasto i jest podzielona na pięć oddzielnych dystryktów, z których każdy wymaga innych umiejętności. Tym samym Red Bull District Ride nie jest jak zwykłe zawody slopestyle czy freeride, ponieważ wymagają umiejętności jazdy po skateparku, a także dużych hopach czy dropach.

W 2022 roku impreza odbędzie się po raz szósty w historii (wcześniej zawody odbywały się w 2005, 2006, 2011, 2014 i 2017 roku) i jak do tej pory lista zwycięzców prezentuje się następująco: Aaron Chase (USA), Cameron McCaul (USA), Sam Pilgrim (Wielka Brytania), Brandon Semenuk (Kanada), Nicholi Rogatkin (USA). Zawody Red Bull District Ride są częścią diamentowej serii FMB World Tour.