Przedostatnia runda National Downhill League, która została rozegrana na Mosornym Groniu / PKL Bike Parks przeszła już do historii, więc nadszedł czas na krótkie podsumowanie tego co czeka nas podczas finałowego starcia na górze Żar, już 23-24 września podczas Local Series of Downhill.

Zapisy: race-timing.pl/pl/zawody/226/

PS. Obowiązuje limit osób w liczbie 150, a o kolejności zgłoszeń będzie decydowała kolejność wpłat!

Przypominamy, że cykl National Downhill League już od 3 lat zrzesza niezależne imprezy downhillowe w Polsce (Hard Downhill League, Downhill City Tour oraz Local Series of Downhill) i jest substytutem dla Pucharu Polski, w formie od rowerzystów dla rowerzystów. W tym sezonie w ramach cyklu rozegranych zostanie 6 imprez, a sezon 2024 zapowiada się jeszcze lepiej!

Jak zatem wygląda klasyfikacja generalna dla poszczególnych kateogrii tuż przed finałowym rozdaniem?

Zdjęcie: Aleksandra Hejduk

KIDS

W kategorii najmłodszych bezkonkurencyjny w tym sezonie jest Aleksander Kozieł [HIGH FIVE CREW], który wygrywając wszystkie dotychczasowe rundy zbudował sobie tak wielką przewagę nad rywalami, że już teraz może być pewny zwycięstwa. Walka o pozostałe miejsca na podium za to będzie bardzo ciekawa, bo różnice punktowe między chłopakami nie są duże. Obecnie na pozycji vicelidera znajduje się Wojciech Chrapla (628 punktów), na najniższym stopniu podium Mikołaj Juroszek (590 pkt), a po piętach depcze im z niewielką stratą Nikodem Gruszka [LERNEDO Team] (540 pkt).

HARDTAIL

W kategorii najtwardszych z twardych na prowadzenie ponownie wyszedł Maciej Mrożek (1200 punktów), spychając Marcina Matusznego na drugą pozycję [HIG FIVE CREW] (1140 pkt). Obaj Panowie zdominowali ten sezon i ostatnia runda rozstrzygnie, który z nich zgranie tytuł najlepszego zawodnika w kraju w tej kategorii w sezonie 2023. Na trzecim miejscu plasuje się Jakub Kaliciński [SLOW MOTION OPOLE] z dorobkiem 800 punktów, a matematyczne szanse na walkę o przysłowiowe pudło ma jeszcze Miłosz Dolański (526 pkt).

Paweł Reczek / zdjęcie: Aleksandra Hejduk

MASTERS

Najstarsza kategoria National Downhill League jest bardzo mocno obstawiona. Na prowadzeniu znajduje się Mateusz Kostusiak [SKILLS ON WHEELS], który mimo nieobecności na 2 rundach zgromadził (wygrywając każdą rundę na której był obecny) wystarczająca ilość punktów (900), by udowodnić, że ten sezon należy do niego. Ale jak to w sporcie bywa… Zdarzyć może się wszystko, a rywale nie pozostają mu dłużni, a dodatkowo dzielą ich niewielkie różnice punktowe, więc walka będzie zacięta! Viceliderem aktualnie jest Łukasz Krajcarz [HIGH FIVE CREW] (848 pkt), a tuz za nim Michał Ligocki, który posiada na swoim koncie 732 punkty, jednakże do walki o podium może się włączyć jeszcze kilku zawodników – między innymi 4. Marcin Bukowiec (624 pkt), 5. Dariusz Biela (556 pkt), czy szósty Bartłomiej Olszewski (514 pkt).

Zdjęcie: Ewa Kania

KOBIETY

W kategorii Pań, podobnie jak w kategorii KIDS zwycięzca jest już pewny – Monika Nowak w tym sezonie jest niepokonana. Walka o pozostałe dwa miejsca na podium rozegra się pomiędzy Klaudią Powroźnik [Force Team Enduro Bielsko] a Katarzyną Darską [Grupa Jura’PL], które podzielone są niewielką różnicą punktową. W przypadku nieobecności którejś z Pani, na podium (zakładając zwycięstwo) może stanąć również zawodniczka zajmująca aktualnie czwartą lokatę – Amelia Dudek [HR Racing Team] (300 pkt).

Zdjęcie: Aleksandra Hejduk

JUNIOR

W najliczniej obstawionej kategorii tego sezonu będzie się działo! Obecnie liderem jest Kacper Sidło [HIGH FIVE CREW] z dorobkiem 1080 punktów, który po zwycięstwie w minionej rundzie zepchnął Mateusza Krawczyka (1060 pkt) na drugą lokatę, lecz Panów dzieli różnica tylko 20 punktów, więc to oznacza, że ostatnie starcie w tym sezonie rozstrzygnie, kto okaże się najlepszym zawodnikiem w kategorii juniorskiej. O ile dwie pierwsze lokaty są już pewne, o tyle walka o najniższy stopień podium (aktualnie zajmowany przesz Igora Krywulta [Trek Bielsko Racing] (720 pkt)) jest otwarta i dostarczy wielu emocji, bo pretendentów do jego zajęcia jest sporo. Praktycznie każdy zawodnik z miejsc 4-9 może wskoczyć na pudło! Najbliżej tego jednak są: zajmujący 4. lokatę Jan Kawula [u Żaby] (643 pkt) oraz piąty Maciej Zawada (636 pkt). Oj będzie gorąco!

Rafał Bojarski / zdjęcie: Aleksandra Hejduk

FULL

W ostatniej kategorii cyklu National Downhill League walka o zwycięstwo rozegra się głównie między czterema zawodnikami. Dwa pierwsze miejsca zajmują aktualnie zawodnicy Gravity Revolt – Sebastian Podgórski (940 pkt) oraz Adrian Toboła (840 pkt). Najniższy stopień podium wciąż należy do Artura Olszewskiego (739 pkt), lecz tylko 6 punktów do niego traci Dawid Juroszek (733 pkt), będący obecnie na czwartej pozycji. W przypadku niedyspozycji któregoś z Panów do walki o pudło może się włączyć także Jakub Dziedzic [Piwnica Rowerowa] (622 pkt). Jedno jest pewne – emocji nie zabraknie, a walka potrwa do ostatnich metrów na trasie!

Pełną klasyfikację generalną National Downhill League znajdziecie w tym miejscu. Do zobaczenia na górze Żar!