Trzecia runda tegorocznego Pucharu Świata Enduro za nami! Zawody odbyły się we włoskim regionie Finale Ligure, a trasy, na których ścigali się zawodnicy ulokowane były w sąsiednim Pietra Ligure. Najszybsi w swoich kategoriach okazali się Morgane Charre (Pivot Factory Racing) oraz Jesse Melamed (Canyon CLLCTV Factory Enduro Team).

Isabeau Courdurier

Obydwoje objęli prowadzenie już na pierwszych odcinkach, a następnie kontrolowali wydarzenia. Do pokonania w sumie było 56 kilometrów, na które składało się aż 6 odcinków. Charre wygrała dwa pierwsze odcinki, na których rywalizacja trwała prawie 10 minut. Drugie miejsce zajęła Gloria Scarsi (Canyon CLLCTV Dainese), lokalna zawodniczka, dla której był to największy sukces w karierze. Podium uzupełniła Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective).

Gloria Scarsi

Warto zaznaczyć, że na czwartym miejscu uplasowała się Raphaela Richter (Ibis Enduro Team), która zaliczyła dwie etapowe wygrane (3 i 6 odcinek). W zawodach wzięła udział także Katarzyna Burek, ale z powodu defektu technicznego musiała wycofać się z rywalizacji po czwartym etapie.

Wśród panów na najwyższym stopniu podium stanął Jesse Melamed, który wygrał etapy 2 i 4. Drugie miejsce i zarazem zwycięstwa na odcinkach 1 i 5, zajął Rhys Verner (Forbidden Synthesis Team), a na trzeciej lokacie zawody ukończył Alex Rudeau (Commencal Enduro Project).

Jesse Melamed

Sławomir Łukasik (Yeti / Fox Factory Race Team) zaliczył dobry start i ukończył zmagania na 6 lokacie. Z kolei na 82 miejscu uplasował się Łukasz Szymczuk.

Zwycięstwo w kategorii pań U21 padło łupem Emmy Lan (Forbidden Synthesis Team), która w pokonanym polu zostawiła Lily Planquart i Elly Hoskin. Wśród panów U21 triumfował Raphael Giambi (Specialized Enduro Team), przed Williamem Brodie’m i Alexisem Icardo (Canyon CLLCTV Dainese).

Alex Rudeau

Najlepszym zespołem dnia okazała się ekipa Canyon CLLCTV Factory Enduro Team, ale na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej utrzymał się zespół Yeti/Fox Factory Racing.

Kolejna runda Pucharu Świata Enduro odbędzie się już za dwa tygodnie. W dniach 15-18 czerwca zawodnicy będą po raz pierwszy rywalizować w austriackim Leogangu.

Wyniki trzeciej rundy Pucharu Świata Enduro – Finale Ligure

YouTube player

Wyniki Polaków

W zawodach wystąpiła również całkiem spora reprezentacja naszego kraju. Większość ekipy wystartowała w zawodach kategorii open, które różniły się od głównej serii dystansem oraz ilością odcinków (w formule open zawodnicy nie startowali na pierwszym odcinku). Najlepszy rezultat wykręcił Arkadiusz Perin, który zwyciężył w kategorii Master Men 35+!

• Women Elite: Katarzyna Burek DNF

Co działo się w Pucharze Świata Enduro do tej pory?

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube