W sieci pojawił się trzeci odcinek wyścigowej serii dokumentalnej ekipy Red Bull TV – Race Tapes. Video zatytułowane „Alt-rock” skupia się na dzikiej wyprawie w nieznane, w której wzięły udział gwiazdy cross-country: Payson McElveen, Laura Stigger, Nino Schurter i Hailey Batten.

Hailey Batten / zdjęcie: Bartek Woliński

Payson przyznał na samym początku, że „jedna pomyłka i koniec gry”, ale i tak ustalił swój najlepszy czas (5:45:16) na 160-kilometrowej trasie White Rim Trail, gdzie pochłaniał 100g węglowodanów na godzinę, aby tylko utrzymać topową formę.

Payson McElveen / zdjęcie: Dennis Elliott

Ale dlaczego to robią? Po co pchać swoje ciało w kierunku przełamania granic? Payson McElveen powiedział, że dla niego no logiczny progres. Miał po prostu dość przesiadywania w pokojach hotelowych i jeżdżenia tylko po trasach Pucharu Świata. Teraz zmiażdżył swój osobisty rekord na dzikiej, surowej i niebezpiecznej trasie White Rim Trail.

Nino Schurter / zdjęcie: Bartek Woliński

Najlepszy zawodnik cross-country na świecie, Nino Schurter, ma na swoim koncie osiem tytułów Mistrza Świata w klasyfikacji generalnej, a także rekordowe 33 zwycięstwa w Pucharze Świata. Podobnie jak Payson, również jego ciągnie do wyścigów dla przyjemności. Nie chodzi w nich o rywalizację, ale o wielką przygodę na rowerze górskim.

Laura Stigger / zdjęcie: Bartek Woliński

Na ich liście życzeń bardzo wysokie miejsce zajmuje Asba Cape Epic, czyli ośmiodniowy wyścig o długości 681km, z etapami trwającymi nawet 6.5h! Laura Stigger określiła ten wyścig jako Tour de France kolarstwa górskiego, a kiedy ścigasz się po bezdrożach południowoafrykańskiego buszu, to można spodziewać się wszystkiego. Nie ma tu zespołu, który Ci pomaga, jedziesz tylko z jednym kolegą z zespołu i walczysz ze szlakiem, rywalami, swoim rowerem i własnymi słabościami.

Co będzie się działo w serii Race Tapes?

  • Odcinek 1: Road less travelled – Złoty medalista XC z Tokio 2020 Tom Pidcock oraz trzykrotna mistrzyni Pucharu Świata XCO Jolanda Neff udowadniają, że mogą być równie dobrzy na rowerach XC oraz szosowych.
  • Odcinek 2: Doing it yourself – Ile kosztuje bycie przedsiębiorcą? Pięciokrotny zdobywca Pucharu Świata DH Aaron Gwin, Neko Mulally oraz Seth Alvo pokazują co znaczy być właścicielem zespołu, projektantem roweru czy gwiazdą YouTube.
  • Odcinek 3: Alt-Rock – Ściganie się w XC czy jazda endurance wymagają totalnego oddania. 10-cio krotny mistrz XCO Nino Schurter, Laure Stigger, Payson McElveen i Haley Batten pokazują co i jak.
  • Odcinek 4: The freeracers – Gdy freeride spotyka się z wyścigami. Brytyjskie gwiazdy Kade Edwards i Kaos Seagrave balansują pomiędzy dwoma różnymi dyscyplinami i wyciągają z nich maksimum frajdy.
  • Odcinek 5: Between the ears – Kontuzje, wypadki oraz walka mentalna. Brook Macdonald, Kate Courtney i Gee Atherton pokazują ciemne strony kolarstwa górskiego.
  • Odcinek 6: Parental advisory – Gwiazdy DH Valentina Höll oraz Jackson Goldstone pokazują swoją drogę od sukcesów w juniorskich kategoriach po przejście do elity światowego zjazdu.