Już w najbliższy weekend (3-4 czerwca) we włoskim Finale Ligure odbędzie się trzecia runda tegorocznego Pucharu Świata Enduro. Będzie to zarazem początek czerwcowego maratonu z Pucharem Świata MTB, ponieważ zaledwie tydzień później (9-10 czerwca) w Lenzerheide sezon rozpocznie seria zjazdowa. Mało? W dniach 15-18 czerwca w Leogangu odbędzie się impreza łącząca wszystkie serie Pucharu Świata MTB (XC, enduro, downhill), a 24-25 czerwca zawodnicy enduro zmierzą się ponownie, tym razem w Val di Fassa Trentino.

Sławomir Łukasik, Enduro World Series 2021, Finale Ligure

Region Finale Ligure

Włoski region Finale Outdoor przez wielu rowerzystów uważany jest za prawdziwą europejską mekkę, a już na pewno jako jedno z obowiązkowych miejsc do jazdy. Rejon ten oferuje mnóstwo tras czy wycieczek trasami, które zlokalizowane są tuż przy wybrzeżu i tym samym zapewniają niesamowite przeżycia wizualne. Tutejsza różnorodność krajobrazów, terenów i widoków wydaje się nie mieć końca, a rowerzyści doświadczą pełnej palety wrażeń przejeżdżając przez liczne lasy, szczyty, grzbiety i średniowieczne miasta. W sumie znajduje się tu 180 tras o łącznej długości 590 kilometrów, a wszystko to dostępne jest przez cały rok.

Zespół Nowej Zelandii podczas Pucharu Narodów EWS 2022 w Finale Ligure.

Puchar Świata Enduro 2023 #3 – Finale Ligure

Ostatnie zawody z serii Enduro World Series odbyły się w Finale Ligure w sezonie 2021, natomiast rok później rozgrywany był tu Puchar Narodów Enduro World Series. Tegoroczne zmagania odbędą się w niedzielę 4 czerwca, a zawodnicy będą mieli do pokonania sześć bardzo wymagających odcinków specjalnych zlokalizowanych w Pietra Ligure. Łącznie będą musieli przejechać 56 kilometrów, które zapewnią 2070m podjazdów oraz 3105m zjazdów.

  • Odcinek 1 – Hiroshima Mon Amour, 5.07km, 760m przewyższenia
  • Odcinek 2 -Oltrefinale, 3.9km, 690m przewyższenia
  • Odcinek 3 – Armuin, 0.85km, 120m przewyższenia
  • Odcinek 4 – Dolcenera, 1.02km, 255m przewyższenia
  • Odcinek 5 – Spillpietra, 1.88km, 240m przewyższenia
  • Odcinek 6 – Cuore di Cervo, 1.28km, 220m przewyższenia
Sławomir Łukasik, Puchar Świata Enduro 2023, Derby

Sytuacja w Pucharze Świata Enduro 2023

Wśród mężczyzn na prowadzeniu po dwóch rundach znajduje się Richie Rude (Yeti/Fox Factory Race Team, 782pkt), który wraz ze swoim kolegą z zespołu, Sławomirem Łukasikiem, zdominował drugą rundę w australijskim Derby. Na drugim miejscu aktualnie znajduje się Daniel Booker, który uzbierał 708pkt. Podium uzupełnia zwycięzca pierwszej rundy w Maydenie, Luke Meier-Smith (Giant Factory Off-Road Team), który ma 689pkt, a tuż za nim znajduje się Sławomir Łukasik (Yeti/Fox Factory Race Team) z 641pkt.

Richie Rude, Puchar Świata Enduro 2023, Derby

W rywalizacji pań prowadzi Rebbeca Baraona (Yeti/Fox Factory Race Team), która uzbierała 847pkt dzięki czwartemu miejscu podczas pierwszej rundy i zwycięstwu w drugiej rundzie. 830pkt zdobyła Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective), a 778pkt widnieje na koncie Elli Conolly (Cannondale Enduro Team).

Bex Baraona, Puchar Świata Enduro 2023, Derby

Co działo się w Pucharze Świata Enduro do tej pory?

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube