Za nami cztery z ośmiu rund serii Nie Pompujesz – Nie Jedziesz. Łącznie, we wszystkich zawodach udział wzięło ponad 200 zawodników i zawodniczek z całej Polski! Oto kilka wniosków, które wyciągnęliśmy po pierwszej połowie sezonu:

Pump track nadal rośnie w siłę!

I dzieje się to bardzo dynamicznie! Nie chodzi nam tylko o liczbę zawodników startujących w imprezach z cyklu Nie Pompujesz – Nie Jedziesz, ale przede wszystkim o lokalne społeczności, które budują się wokół torów powstających w różnych częściach Polski. W ostatnich latach zaobserwowaliśmy wzrost liczby amatorów i profesjonalistów, którzy biorą udział w regularnych treningach i organizują wspólne wyjazdy na zawody. Teamowe koszulki, trenerzy, video-analiza – podejście do jazdy, po “rowerowych torach zabaw” naprawdę bardzo się zmieniło. Pump tracki to nadal najlepsze miejsca do zapoznania się z grawitacyjnymi odmianami kolarstwa, ale rowerzyści podchodzą do nich dużo bardziej świadomie – dbając o bezpieczeństwo, podnosząc swoje umiejętności i szkoląc nowe osoby, które pojawiają się na torach!

Młodość rządzi

Wracamy do omówienia tego, co wydarzyło się na pierwszych czterech rundach cyklu. Zawodnicy podzieleni są na juniorów, profesjonalistów, amatorów oraz kobiety, które jadą w jednej, wspólnej kategorii. Nie będziemy się zagłębiać w szczegółowe analizy, bo na to przyjdzie jeszcze czas, ale chcemy w tym miejscu zwrócić uwagę na dwoje zawodników – Dawida Kożucha i Marikę Kudrę. To właśnie ta dwójka okazała się najszybsza w pierwszych trzech wyścigach. Zarówno Dawid (15l), jak i Marika (21 l.) byli zupełnie poza zasięgiem swoich rywali, którzy niejednokrotnie mogli się pochwalić dużo większym doświadczeniem. Zwycięskie serie zostały przerwane dopiero w czwartej rundzie – na ziemnym torze w Rybniku. Zupełnie inna charakterystyka trasy i nietypowa nawierzchnia sprawiły, że Dawid wylądował na 4 pozycji, a Marika musiała odpuścić start w zawodach ze względu na odniesioną dzień wcześniej kontuzję.

Forma zbudowana na jednym torze, przekłada się na inne

Warto to zaznaczyć. Pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej w każdej kategorii jest obstawione przez zawodników posiadających na swoim koncie 4 (amator, junior) lub 3 (kobiety, pro) zwycięstwa. Jest to najlepszy dowód na to, że jeśli ktoś odpowiednio przepracował zimę i naprawdę sumiennie podszedł do treningów, teraz może cieszyć się świetnymi wynikami i regularnie zgarniać cenne nagrody. Najlepsi zawodnicy z każdej kategorii doskonale odnaleźli się na każdym torze, niezależnie od tego jaki przebieg zawodów wyznaczyli organizatorzy. Trzeba jechać “odwrotnie” niż zawsze? Nie ma problemu. Padał deszcz i jest ślisko? No trudno! Jest super gorąco i ledwo da się oddychać? Jakoś sobie poradzimy! Prawdziwi specjaliści od pompowania bez problemu poradzili sobie w każdych warunkach!

Ściganie na ziemnych torach to czysta zajawa!

Czwarta impreza z cyklu Nie Pompujesz Nie Jedziesz, która została rozegrana na oldschoolowym ziemnym torze w Rybniku dostarczyła nam niezwykłych emocji. Jazda po ziemnej trasie, na której można ścigać się również w dual slalomie, sprawiła zawodnikom mnóstwo frajdy! Mogłoby się wydawać, że ze względu na “niestandardowy” format oraz wydłużoną trasę, różnice między zawodnikami będą o wiele większe niż zwykle, ale  rzeczywistość jak zwykle okazała się zupełnie inna. Różnice między najlepszymi zawodnikami były dosłownie mikroskopijne, a emocje kibiców i fanów zgromadzonych przy trasie, większe niż kiedykolwiek. Liczymy, że w kolejnych latach organizatorzy nie zapomną o tej legendarnej miejscówce, na której kilkanaście lat temu tworzyła się polska scena dirtowa!

Sprawy w generalce jeszcze nie są przesądzone!

Przypominamy, że o finałowym miejscu w generalce zadecyduje 5 najlepszych rezultatów, a ostatnie zawody będą punktowane podwójnie! Jeśli jeszcze nie udało Ci się wpaść na zawody z cyklu Nie Pompujesz Nie Jedziesz, niczym się nie przejmuj – w tym sezonie masz jeszcze 4 szanse! Najbliższa impreza w Bełchatowie – już 6 lipca, a więcej informacji o pozostałych imprezach na stronie organizatora: www.pompuje.pl

Aktualną klasyfikację generalną oraz wyniki poszczególnych zawodów znajdziesz w tym miejscu:
43ride.com/wyniki-zawodow/pompuje-2024/

O zawodach Nie Pompujesz – Nie Jedziesz

Oficjalna strona: pompuje.pl
Media: facebook, instagram, youtube