Piąta runda tegorocznego Pucharu Świata DH była bardzo nieprzewidywalna, a to głównie za sprawą pogody, która dosłownie zdemolowała trasę… i stawkę. Ciągłe opady deszczu, a także ryzyko ogromnego załamania pogody sprawiły, że sobotnie finały kategorii juniorskich zostały odwołane, a elita na trasę wyruszyła z samego rana.

Puchar Świata DH 2024 #5

Kibice na mecie / zdjęcie: UCI MTB World Series

Juniorzy i juniorki

Z powodu tragicznych prognoz pogody na sobotę, UCI podjęło decyzję o odwołaniu finałowych przejazdów kategorii juniorskich i tym samym ostatecznymi wynikami były te z kwalifikacji. Oznaczało to kolejne triumfy rewelacyjnych w tym sezonie – Asy Vermette (Frameworks Racing) oraz Heater Wilson (Muc-Off Young Guns). Tuż za Vermette uplasował się Max Alran (Commencal/Muc-Off by Riding Addiction), który do zwycięzcy stracił zaledwie 0.075s!

Heather Wilson / zdjęcie: UCI MTB World Series

W piątkowych kwalifikacjach wzięli udział nasi rodacy. Amelia Dudek (HR Racing Team) zajęła 12 miejsce i ostatecznie nie weszłaby do finałów (gdyby te się odbyły). Również jej koledzy z zespołu Mikołaj Gawronek i Kacper Sidło nie przeszliby dalej, zajmując odpowiednio 86 i 91 miejsce.

Asa Vermette / zdjęcie: UCI MTB World Series

Podium juniorów i juniorek:

 1. Asa Vermette (Frameworks Racing) 3:31.016 // Heather Wilson (Muc-Off Young Guns) 4:17.576
 2. Max Alran (Commencal/Muc-Off by Riding Addiction) +0.075 // Ella Svegby +0.531
 3. Jon Mozell (We Are One Momentum Project) +4.179 // Eliana Hulsebosch (Union – Forged by Steel City Media) +1.904
 4. Dane Jewett (Pivot Factory Racing) +5.277 // Erice Van Leuven (Commencal Les Orres) +2.761
 5. Rafaël Pelletier (Muc-Off Young Guns) +6.690 // Sacha Earnest (Trek Factory Racing Gravity) +5.389
YouTube player

Elita kobiet

Wśród pań najlepiej w ekstremalnie trudnych warunkach poradziła sobie Eleonora Farina (MS Intense Racing). Włoszka była zarazem jedyną zawodniczką, która zaliczyła czysty przejazd i z czasem 4:19.168 odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w 10-letniej historii startów w Pucharze Świata DH!

To było czyste szaleństwo! Jak stałam na starcie, to zaczynało padać i jedyne co miałam w głowie, to żeby utrzymać się na rowerze. Bardzo cieszę się z pierwszego zwycięstwa, w końcu po dziesięciu latach mogę to powiedzieć!

Eleonora Farina, MS Intense Racing
Eleonora Farina / zdjęcie: UCI MTB World Series

O tym, że warunki były ciężkie, najlepiej świadczył pierwszy przejazd dnia, w wykonaniu Fridy Heleny Ronning (Union – Forged by Steel City Media). Norweżka upadła już na pierwszym zakręcie, a następnie wypadła z trasy w siatkę zabezpieczającą w dolnej części.

Tahnee Seagrave / zdjęcie: Karolina Krasińska, Red Bull Content Pool

Upadki zaliczyły także Phoebe Gale (Canyon CLLCTV Factory Team), Louise-Anna Ferguson (Intense Factory Racing) czy Nina Hoffmann (Santa Cruz Syndicate). Wtedy perfekcyjny przejazd zaliczyła Eleonora Farina, a tuż po niej dobry czas zaliczyła także Mille Johnset (Canyon CLLCTV Factory Team), która jednak też leżała na ziemi.

Vali Höll / zdjęcie: Karolina Krasińska, Red Bull Content Pool

Wydawało się, że świetny przejazd zaliczy Tahnee Seagrave (Canyon CLLCTV FMD), która jechała cierpliwie i pewnie, ale upadek w końcowej części trasy wystarczył tylko na trzecie miejsce. Z kolei liderka klasyfikacji generalnej Valentina Höll (YT MOB) podeszła do tematu jak zwykle, czyli ruszyła agresywnie od samego początku, ale również i ona straciła przyczepność na jednym z zakrętów i ostatecznie dojechała na metę jako piąta.

Podium elity kobiet:

 1. Eleonora Farina (MS Intense Racing) 4:19.168
 2. Mille Johnset (Canyon CLLCTV Factory Team) +6.768
 3. Tahnee Seagrave (Canyon CLLCTV FMD) +20.665
 4. Myriam Nicole (Commencal/Muc-Off by Riding Addiction) +21.261
 5. Valentina Höll (YT MOB) +24.051
Podium elity kobiet / zdjęcie: Karolina Krasińska, Red Bull Content Pool
YouTube player

Elita mężczyzn

W rywalizacji panów na najwyższym stopniu podium stanął Amaury Pierron (Commencal/MUC-Off by Riding Addiction), który nie tylko wygrał drugą rundę z rzędu, ale także jest czwartym Francuzem, który wygrał tutejsze zawody w ostatnich pięciu latach (2023 Benoit Coulanges, 2022 Loic Bruni MŚ DH, 2021 Thibaut Daprela, 2020 zawody odwołane, 2019 Amaury Pierron).

Amaury Pierron / zdjęcie: Karolina Krasińska, Red Bull Content Pool

Zwycięstwo Amaury’ego z czasem 3:43.976 było wykonane we wspaniałym stylu. Nie tylko jechał pewnie od samego startu, ale także dosłownie zmiażdżył swoich konkurentów, wygrywając z największą różnicą czasową w ostatnich latach. Ponad sześć i pół sekundy nad drugim Andreasem Kolbem (Continental Atherton) i trzecim Gregiem Minnaarem (Norco Race Division).

To było istne szaleństwo! Tak naprawdę nikt nie był w stanie wykręcić dobrego czasu, a jak zaczęło padać, to trasa zrobiła się naprawdę dobra i nieprzewidywalna. To była dobra zabawa, a fani mieli mnóstwo wrażeń!

Amaury Pierron, Commencal/Muc-Off by Riding Addiction
Amaury Pierron / zdjęcie: UCI MTB World Series

Jako pierwszy w sobotnich finałach ruszył na trasę weteran Greg Minnaar, który pokazał, że trudne warunki mu leżą i z czasem 3:40.687 prowadził prawie do końca wyścigu. Z fotela lidera zepchnął go dopiero Andreas Kolb, który później został zdemolowany przez Pierrona.

Większe lub mniejsze upadki na trasie były obecne prawie przy każdym przejeździe. Z błotnistą francuską ziemią przywitali się m.in. George Ethan Craik (Scott Downhill Factory), Benoit Coulanges (Dorval AM Commencal) czy bracia Luke i Remy Meier-Smith (Giant Factory Off-Road Team).

Troy Brosnan / zdjęcie: UCI MTB World Series

Blisko objęcia prowadzenia był Finn Iles (Specialized Gravity), jednak i on zapłacić dużą cenę za agresywną jazdę i musiał obejść się smakiem. Podobnie Troy Brosnan (Canyon CLLCTV Factory Team), który ratował się w dolnej części trasy.

Podium elity mężczyzn:

 1. Amaury Pierron (Commencal/Muc-Off by Riding Addiction) 3:43.976
 2. Andreas Kolb (Continental Atherton) +6.498
 3. Greg Minnaar (Norco Race Division) +6.711
 4. Rémi Thirion (Giant Factory Off-Road Team DH) +9.842
 5. Thomas Estaque (Commencal IC Studio) +9.987
Podium elity mężczyzn / zdjęcie: Karolina Krasińska, Red Bull Content Pool
YouTube player

Tym samym zaczynamy wakacyjną przerwę od emocji związanych z Pucharem Świata DH. Szósta runda odbędzie się dopiero w dniach 6-8 września we francuskim Loudenvielle. Jednak chwilę wcześniej – w dniach 28 sierpnia – 1 września – odbędą się tegoroczne Mistrzostwa Świata DH, które rozegrane zostaną w Vallnord w Andorze.

YouTube player

Co działo się na Pucharze Świata DH do tej pory?

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube