Ledwo opadł bitewny kurz po festiwalu rowerowym w Haute-Savoie, a zawodnicy już muszą przygotowywać się do kolejnej rundy Pucharu Świata Enduro. Areną piątej rundy będzie szwajcarskie Bellwald, które tym samym zadebiutuje w najważniejszym cyklu rowerowego enduro na świecie.

Richie Rude, Puchar Świata Enduro 2024, Finale Ligure

Puchar Świata Enduro 2024 #5

W dniach 12-14 lipca w Szwajcarii odbędzie się już piąta tegoroczna edycja Pucharu Świata Enduro. Będzie to zarazem przedostatnia szansa na zdobycie punktów do klasyfikacji generalnej i zarazem poprawienie swojej pozycji w rankingu.

Zawodnicy zmierzą się na trasach Aletsch Arena w okolicach Bellwald, Valais, w Szwajcarii. Będzie to debiut tego miejsca w Pucharze Świata Enduro, a w przeszłości były rozgrywane tu zjazdowe zawody z serii iXS Downhill Cup.

Puchar Świata Enduro 2024, Bellwald

Niestety tradycją w tym sezonie jest fakt, że w oficjalnym Race Book’u zawodów do samego końca (lub w ogóle) nie ma żadnych informacji na temat konkretnych odcinków i całego wyścigu w ogóle, więc jak tylko uda nam się zdobyć te informacje, to zaktualizujemy artykuł. Zawodnicy do pokonania będą mieli pięć odcinków, a łączny dystans do przejechania sięga 54.46km. Podjazdy sięgną 1583m, a zjazdy to aż 4591m przewyższenia. Szczegółowo wygląda to następująco:

 1. etap: Glaciara Trail: 5.74km / -771m
 2. etap: Alpine Rodeo: 2.72km / -480m
 3. etap: Cow Safari: 3.76km / -697m
 4. etap: Lord of the Rims: 7.12km / -896m
 5. etap: Back to the Roots: 2.62km / -301m

Klasyfikacja generalna

Sytuacja w klasyfikacji generalnej wśród panów jest prawie jasna. Na prowadzeniu z 1837pkt znajduje się Richie Rude Jr (Yeti/Fox Factory Race Team), który ma 387pkt przewagi nad swoim kolegą z zespołu, Sławomirem Łukasikiem. Tuż za Sławkiem ze stratą zaledwie 7pkt znajduje się Charles Murray (Specialized Enduro Team).

Sławek Łukasik, Puchar Świata Enduro 2024, Haute-Savoie / zdjęcie: Dave Trumpore

Wśród pań na prowadzeniu jest Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective), która w swoim ostatnim sezonie startów zgromadziła 1844pkt. Na drugim miejscu z dorobkiem 1693pkt znajduje się Harriet Harnden (Trek Factory Racing Gravity), a podium zamyka Morgane Charre (Pivot Factory Racing) z 1524pkt na koncie.

Isabeau Courdurier, Puchar Świata Enduro 2024, Leogang

Harmonogram imprezy

 • 11 lipca, czwartek
  • 9.00-17.00 treningi
 • 12 lipca, piątek
  • 9.00-17.00 wyścig Enduro Open
 • 13 lipca, sobota
  • 9.00-17.00 wyścig Pucharu Świata Enduro
 • 14 lipca, niedziela
  • 9.00-17.00 wyścig Pucharu Świata E-Enduro
YouTube player

Co działo się w Pucharze Świata Enduro do tej pory?

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube