Czy (twój) EX może być lepszy od obecnego? W tym jednym przypadku może. Dotyczy on bowiem nowego ścieżkowca Krossa – Soila 2.0 EX, czyli czymś pomiędzy Soilem, a Moon’em.

Kross Soil (test Krossa Soil 3.0) to popularny ścieżko wiec o średnim skoku i zmiennej geometrii. Jedna z najważniejszych cech Soila to właśnie wymienna krzywka pod damperem pozwalająca na zmianę geometrii na bardziej zjazdową lub wprost przeciwnie. Rama Soila to nadal ta sama aluminiowa rama o 130 mm skoku ale tym razem w wybitnie pięknej czarnej odsłonie (miłośnicy czarnych matowych ram, niech moc będzie z wami!).
Standardowe modele Soila wyposażone są w amortyzator 130 mm. Tu właśnie widzimy największą zmianę. Soil 2.0 EX ma bowiem amortyzator o długości 140 mm – jest to popularny Rock Shock Pike RC Solo Air. Czy centymetr robi różnicę? Zobaczymy. Mężczyznom na pewno ;)


Z tyłu EX wyposażony jest za to w RockShox Monarch RT DebonAir 190x51mm.


Soil EX wyposażony jest w piękny wizualnie napęd XT 1×11 z zębatką 32 z przodu i 11-46 z tyłu co jest idealnym rozwiązaniem zarówno na podjazdy jak i zjazdy.Hamulców Shimano XT BR-M8000 chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Co prawda świat dzieli się na ich zwolenników i przeciwników, ale chyba tych pierwszych jest więcej. Na kierownicy razi jednak trochę mocowanie hamulca i manetki na osobnych obejmach.


Różnicę między soilem „na sterydach”, a zwykłym poczujemy też na szerszej kierownicy. Model EX wyposażono w 780 mm kierownice Kross osadzoną na krótszym o 5 mm o poprzednika mostku 55 mm także sygnowanym marką Kross, podobnie jak wygodne rączki. Spójna Krossowo całość prezentuje się naprawdę świetnie.


Sztyca regulowana to popularny  Rock Shock Reverb o długości 125 mm (przy ramie M, w S jest to 100 mm, a w Lce 150mm). Siodło też bez zmian – WTB Volt Sport dobrze dobrane kolorem do ramy. Na uwagę zasługują za to obręcze DT o szerokości wewnętrznej 30 mm  oraz opony –  WTB Trail Bossy 2,4.


Całość prezentuje się naprawdę dobrze, a stosunek wagi (13,75 kg) do ceny 12999 zł jest bardzo przyzwoita. Z pewnością Soil 2.0 EX znajdzie wielu zwolenników. Zaczynamy właśnie testy tego egzemplarza, jeśli macie jakieś pytanie to piszcie!

 

Przydatne linki do innych modeli Kross:

producent : http://www.kross.pl

Kross Moon V2 – https://43ride.com/roznosci/2016/kross-moon-2-0-test/

Kross Moon Z1 – https://43ride.com/reviews/2015/kross-moon-z1-1blood/

Kross Soil 3.0 – https://43ride.com/reviews/2016/kross-soil-3-0-2016-test/

RVS system – https://43ride.com/roznosci/2015/kross-revo-virtual-suspension/