Kross Soil 3.0 / 2016 – test

DSC05544

Soil to najmłodsze dziecko z rowerowej rodziny Krossów MTB. Rower o skoku 130 mm przeznaczony jest do tzw. jazdy trailowej, czyli niezbyt agresywnej  górskiej jazdy. Model 3.0 to najwyższy model ze wszystkich Soil’ów i na tle pozostałych modeli (1.0 oraz 2.0) wyróżnia się bardzo niską wagą – 13 kg. Wszystkie modele mają kolorystykę w nasyconych barwach i matowe wykończenie.

RAMA I ZAWIESZENIE
Rama Soila wykonana jest z Aluminium Superlite – bardzo sztywnego oraz wytrzymałego na przeciążenia i oczywiście lekkiego. Miejscami potrójnie cieniowana, w innych zaś miejscach – narażonych na uszkodzenie jest ona dodatkowo wzmacniana.

Najważniejsza cecha Soila to zmienna geometria, co uzyskano poprzez zastosowanie dwóch podpór dampera. Możemy je sobie w szybki sposób wymieniać, co właśnie zmienia geometrię ramy.
Do wyboru mamy dwa ustawienia: t-trial do efektywnego pedałowania, a szczególnie podjeżdżania i skręcania oraz ex-trail obniżający środek ciężkości na zjazdy i przeszkody. Dzięki temu rozwiązaniu mamy prawdziwe 2w1!
Zmienna geometria idealnie pasuje dla osób takich jak ja, czyli bardzo lubiących podjazdy w siodle, ale też zjazdy, szlifowanie techniki i pokonywanie własnego strachu.

Na uwagę zasługuje też flagowy system RVS – Revo Virtual Suspension. Budowa zawieszenia za pomocą systemu krzywek sprawia, że zawieszenie jest odizolowane od napędu. W dużym skrócie RVS ma zapewnić nie zapadanie się dampera podczas pedałowania, ale też jego płynność przy pokonywaniu nierówności. Trzeba przyznać, że RVS spisuje się na medal, Soil świetnie trzyma się w terenie i nie buja podczas podjeżdżania, co zdecydowanie wyróżnia go na tle wielu marek. System ten sprawdza się bardzo dobrze w interwałowym terenie możliwym do pokonywania w całości w siodle, do jakiego model Soil jest stworzony.

DSC06053

Mam 175 cm wzrostu i testowałam ramę w rozmiarze M. Rozmiar ten pasował idealnie. Bardzo wygodna pozycja na Soilu sprawiła, że nawet dłuższe trasy nie były wcale uciążliwe, mimo zimowego braku rozjeżdżenia oraz zmiany roweru.

AMORTYZACJA / SKOKI

W modelu Soil 3.0 zamontowano prawdziwe perełki czyli nowości Foxa. Na przód Fox Factory 34 FIT4 (skok 130mm, stożkowa rura sterowa; Kashima, QR15) a na tył analogicznie Fox Factory Float LV EVOL Kashima. Nie da się ukryć że wysokiej jakości amor i damper działają jak marzenie! Bardzo płynnie uginają się nawet na małych przeszkodach (co jednak nie zmienia efektywności jazdy dzięki systemowi RVS), a ich trzystopniowa regulacja działa znakomicie i bardzo przydaje się na szutrowych i asfaltowych dojazdówkach. Całkowita blokada dampera sprawia, że rower staje się naprawdę sztywny, zaczynamy czuć się jak na rowerze HT, blokada działa więc bez zarzutów.
Mimo stosunkowo niewielkiego skoku rower świetnie radzi sobie podczas skakania małych hopek czy dropów, a dzięki jego wadze jest to czystą przyjemnością!

DSC06138

DSC06125
KOŁA / JAZDA W DÓŁ

Koła w Soilu 3.0 złożone są na piastach i obręczach DT Swiss M 1700 Spline z oponami Schwalbe Nobby Nic 2,25 w systemie bezdętkowym . Jazda na Soilu była moją pierwsza dłuższą jazdą na kołach 27,5” (dotychczas jeździłam na 26”). Cóż mogę powiedzieć? Jeździ się znakomicie! Różnica między 26, a 27,5” jest dużo bardziej odczuwalna niż się tego spodziewałam i to na zdecydowany plus dla większych kół. Na początku miałam problem z wąskimi technicznymi odcinkami i ciasnymi zakrętami, co nie jest tylko kwestią kół, ale też długością całego roweru. Szybko jednak można nadrobić braki w technice i nie chce się już wracać do dwudziestek szóstek, bo Soil jest wyjątkowo zwrotny i chętny do współpracy.

DSC05339

NAPĘD / JAZDA W GÓRĘ
Jako, że trójka to najwyższy model Soil’a to także w napędzie mamy do czynienia ze świetnym osprzętem. Napęd 1×11 marki Sram z manetkami X01 Trigger i korbą X1 działa jak marzenie. Minusem dla mnie była zbyt duża zębatka z przodu (34) która utrudnia podjazdy w typowo górskim terenie. Owszem, można tu dyskutować czy zębatka jest za duża, czy łydki za małe. Moim zdaniem napęd powinien nam jednak ułatwiać, a nie utrudniać podjazdów w porównaniu do starych standardów z dwoma czy trzema blatami z przodu. Choć może takie było założenie projektantów w stosunku do roweru nazwanego trailowym, który jest przeznaczony na nieco łagodniejszy teren niż na przykład model Moon.
Za to moje obawy co do braku większej zębatki z przodu w przypadku jazdy po płaskim terenie były zupełnie bezpodstawne, bo przy 11 zębatkach z tyłu niczego nam nie zabraknie.

DSC06140

DSC06691

HAMOWANIE
Hamulce w tym modelu to także marka Sram – model Guide RS z tarczami 180 mm zarówno z przodu jak i z tyłu. Hamulce te mają bardzo dobrą modulację i są bardzo czułe w różnych warunkach pogodowych. Miałam okazję sprawdzić je zarówno w terenie suchym jak i mokrym, na śniegu czy mrozie i nigdy mnie nie zawiodły.

DSC06130

DSC06096

KOMPONENTY
Poza wyżej wymienionymi Soil posiada też 760cm kierownicę, która wydawała mi się za szeroka do momentu pierwszej jazdy… i nigdy więcej, oraz 35 mm mostek Richey, który jest dla mojego wzrostu optymalną długością.
Świetnym uzupełnieniem tego wysokiej klasy modelu jest też regulowana sztyca Rock Shox Reverb z bardzo wygodną blokadą za pomocą przycisku na kierownicy.

DSC06402

PODSUMOWANIE

Jakie są największe plusy Soila 3.0? Z pewnością jego bardzo niska waga 13 kg, która sprawia dużo przyjemności na podjazdach, czy podczas skakania. Świetnie skomponowany i niezawodny osprzęt uwieńczony nowoczesną ramą w trzech matowych wersjach kolorystycznych (zielony, niebieski i żółty) w zależności od modelu. W modelu 3.0 na uwagę zasługują też kolorystyczne „smaczki” takie jak zielone logo na amortyzatorze oraz tylnej przerzutce.
Soil 3.0 to rower bardzo uniwersalny, który sprawdzi się w zróżnicowanym terenie. Mając możliwość blokady amortyzacji możemy nim swobodnie poruszać się po drogach szutrowych, za to hydrauliczna sztyca i świetnie działające progresywne zawieszenie z systemem RVS i zmienną geometrią sprawiają, że nawet w trudnym terenie czujemy się na nim pewnie.

Czy zmieniłabym swój obecny rower na Kross Soil 3.0? Bez wahania.

Tekst / Test ; Ania Makuszewska http://www.enduroride.pl   ||  https://www.facebook.com/enduroride

Przydatne linki:

producent : http://www.kross.pl

Kross Moon V2 – https://43ride.com/roznosci/2016/kross-moon-2-0-test/

Kross Moon Z1 – https://43ride.com/reviews/2015/kross-moon-z1-1blood/

Kross Moon Z1 prezentacja – https://43ride.com/roznosci/2015/kross-moon-z1/

RVS system – https://43ride.com/roznosci/2015/kross-revo-virtual-suspension/

ania_kross_soil_43ride