REKLAMA

Na końcu jest tak samo jak było na początku. Dlaczego? Pomysł na rower eBike bardzo długo dojrzewał w mojej głowie. Podstawowym parametrem, który miał spełnić taki eBike to przede wszystkim parametry techniczne maksymalnie zbliżone do analogowego i uzupełnione o system wspomagania napędu. Oprócz idealnych parametrów technicznych musiał mieć również super linię, czyli po prostu dobrze wyglądać.

Wiedząc czego szukam spośród dosłownie kilku kandydatów wybrałem rower Focus Jam2. Piękna linia, super parametry, czego chcieć więcej?

Focus JAM² 6.8 NINE

Szukałem sprzętu, na którym w terenie bez wyciągów będę mógł maksymalnie czerpać radość z wolnego czasu. Oznaczało to wykorzystanie do maksimum nie tylko swojej energii, ale także tej pochodzącej ze wspomagania.

Focus JAM² 6.8 NINE jest rowerem stworzonym do przemieszczania się po każdym terenie, a podróż staje się przyjemnością. Była to nie tylko zasługa napędu Shimano XT 1×11, którego zakres w zupełności wystarczył w terenie, ale również systemu wspomagania Shimano STEPS E8000. Podjazdy stały się… inaczej, góry na podjazdach wypłaszczyły się. Zapominasz się…

Shimano STEPS E8000: 70Nm i 250W.

To co dla mnie najważniejsze – eBike Focus Jam z systemem STEPS E8000 zachowuje się jak tradycyjny rower, z tą różnicą, że jeżeli masz zapotrzebowanie na pomoc w podjeździe, to otrzymujesz ją adekwatnie do włożonej własnej mocy w pedałowanie (w trzech różnych trybach). W praktyce to działa tak, że „niewidzialna ręka” pomaga wjechać na górę, a wszystkie inne aspekty jazdy rowerowej są na tradycyjnym poziomie.

Niebieska energia ON.

Kluczem do maksymalnego wykorzystania roweru i jego energii jest odpowiednia kadencja, czyli częstotliwość pedałowania. Im mniej jeździsz na twardo, tym dalej zajedziesz (tak jak w tradycyjnym rowerze – zasada się nie zmienia). Na zużycie energii oprócz kadencji wplywa również waga rowerzysty/tki. Przy tej samej kadencji, tych samych przełożeniach, takim samym początkowym stanie naładowania, takim samym terenie, kolarze o rożnych masach będą różnie zużywać energię (prąd/baterię). Trzecim czynnikiem mającym wpływ na baterię jest temperatura zewnętrzna. Do wyboru masz trzy tryby wspomagania, ale dzięki temu, że STEPS E8000 nie stawia żadnego oporu możesz pokusić się czasem o jazdę bez wspomagania (da się!).

Napęd Shimano XT 1×11 pozwala dobrze dostosować kadencję i efektywnie wykorzystać wspomaganie STEPS E8000.

Najważniejsze pytanie jakie słyszę „na ile km wystarcza bateria”, mógłbym napisać, że na 69km, ale ktoś może zrobić 39, a ktoś 102. Wszystko zależy od czynników, które opisałem powyżej. Najważniejszą baterią w tym zestawie jesteś TY! Bez Twojej mocy rower sam nie pojedzie, więc musisz zarządzać energią elektryczną tak samo jak własną.

Focus JAM² 6.8 NINE – T.E.C. (Tailored Energy Concept) zwiększająca pojemność do 756 Wh.

Focus JAM² 6.8 NINE wyposażony jest w wewnętrzną baterię 378Wh. W miejscu na bidon możemy jednak zamontować baterię T.E.C. (Tailored Energy Concept) zwiększającą całkowitą pojemność do 756Wh.

Dodatkowa bateria T.E.C. zwiększająca pojemność zestawu do 756Wh.

Wbudowana bateria gwarantuje pełne wspomaganie napędu Shimano STEPS E800, który z kolei uzupełni moc z Twojej łydki w trudnych momentach na trasie.

Spend More Time On The Trails!

Jeżeli planujesz jazdę po wysokich górach, dłuższe dystanse, to system T.E.C. (Tailored Energy Concept) zwiększający pojemność zestawu do 756Wh zdecydowanie będzie dobrym rozwiązaniem.

Kokpit w Focus JAM² 6.8 NINE wygląda jak… rowerowy :)

Manetka zarządzająca zmianą trybów w Shimano STEPS E8000 nawiązuje swoim wyglądem do tradycyjnej manetki Shimano. Takie proste rozwiązanie, ale przypomina, że wciąż jedziesz rowerem.

Koła 29″ pozwalają efektywnie pokonywać podjazdy oraz bezpiecznie zjazdy.

Focus Jam to E-mtb, gdzie litera E oznacza (wg mnie) eksplorację, MTB – to wiadomo. Dla mnie idealna mieszanka. Do tego typu jazdy skok w jaki został wyposażony rower, czyli 150mm, koła w rozmiarze 29″ oraz napęd 1×11, jest optymalnym wyborem, ani za dużo, ani za mało. Po prostu balans pomiędzy podjazdem i zjazdem, z naciskiem na E jak eksploracja.

KindShock E30i przydaje się podczas interwałów. Siodełko, nie dogadałem się z nim…
Przedni amortyzator FOX 34 Float z osią 110×15 mm i skokiem 150 mm w wersji E-bike.
Wewnętrzne prowadzenie przewodów.

Jaki jest ten Focus JAM² 6.8 NINE?

Jam to typowy łazik górski, eksplorator. Zawieszenie podczas podjazdu ładnie wybiera nierówności, zachowując przy tym dobre parametry jezdne. Cała grupa napędowa Shimano XT jest wystarczająca. Jedyną zmianę jakiej dokonałem w napędzie to wymiana przedniej zębatki na mniejszą Narrow Wide od Banless. Zawieszenie F.O.L.D. (FOCUS OPTIMIZED LINKAGE DESIGN) wyposażone w podstawowe modele FOX sprawowało się bezawaryjnie.

Za zatrzymanie odpowiedzialne są hamulce Shimano BR-M520. To mocny i precyzyjny hamulec, ale przy długich alpejskich zjazdach i mojej masie już troszkę za słabe. Koła 29″ zbudowane na obręczach Race Face i piastach Novatec pomimo mojej wysokiej masy z rowerem kręcą się prosto do dziś. Opony w eBike’u zużywają się troszkę szybciej i firmowy zestaw Maxxis Rekon zamieniłem na CST Patrol. Ogólnie wyszło słodko, ale takie jest życie!

Stawiam firmę Focus Bikes wśród tych, które wyznaczają trend – jak powinien wyglądać i działać dobry rower ze wspomaganiem elektrycznym bez utraty DNA analogowej wersji. Żadna lambada słów nie zatrzyma tego trendu i cieszę się, że są firmy, które potrafią zachować balans pomiędzy siłą mięśni i wspomaganiem elektrycznym. W nadchodzących sezonach wspomnicie moje słowa – e-tsunami nadchodzi!

– Zbigniew Nowicki, 43RIDE

Na końcu jest tak samo jak było na początku. Dlaczego?

Ponieważ to był dobry wybór! Decyzja jak najbardziej słuszna. Szukajcie, sprawdzajcie, nie czekajcie, nie słuchajcie malkontentów, sami spróbujcie i testujcie!

Dobrej zabawy, to pisałem ja samozwańczy ambasador eBike ;)

– Zbigniew Nowicki, 43RIDE
W rowerze Focus Jam wbudowana jest bateria 378 Wh, jeżeli dodamy opcjonalnie
T.E.C – Tailored Energy Concept zwiększamy pojemność zestawu do 756 Wh)

Dla przypomnienia specyfikacja:

 • Rama: 7005 hydroformed Aluminum, 3D forging, 150 mm F.O.L.D. kinematic, 148×12 mm tylna oś, wew. prowadzenie przewodów, post mount 180 mm
 • Widelec: FOX 34 Float, 110×15 mm, 150 mm
 • Damper: FOX Float DPS Performance, 3-position lever, 210/55 mm, custom tune
 • Silnik: Shimano Steps E8000, 70 Nm, 250 W
 • Bateria: 378 Wh internal (+ opcjonalnie
  T.E.C – Tailored Energy Concept zwiększająca pojemność do 756 Wh)
 • Wyświetlacz: Shimano Steps E8000, colored LCD display, walk assist, bluetooth
 • Manetki: Shimano XT 8000
 • Napęd: Shimano Deore XT 8000, 11-speed
 • Kaseta: Shimano SLX 11S, 11-46T
 • Korba: Shimano FC-E8000, 34T
 • Kierownica: BBB, Aluminum, Di2, flatbar, 760mm, rise: 0mm, backsweep: 9degree
 • Mostek: BBB, Aluminum, Di2, 31.8 mm, 55 mm
 • Suport: Acros AZX-212 R5AH
 • Siodełko: FOCUS Trail Saddle
 • Sztyca: KindShock E30i, 31,6mm,
 • Hamulce: Shimano BR-M520, 200 mm / 200 mm
 • Koła: Race Face AEFFECT R, piasty Novatec 148×12 mm / 110×15 mm
 • Opona przód: Maxxis Rekon 29×2.6″ 3C EXO TR
 • Opona tył: Maxxis Rekon 29×2.6″ Dual EXO TR
 • Waga: 21,50 kg
Ścieżkowiec Focus Jam kocha przestrzenie – more and more.