Shimano STEPS – wyświetlacz. Centrum dowodzenia.

Pomysł wspomagania kolarza w głowach inżynierów rowerowych zakiełkował zapewne dawno dawno temu i tylko czekał na dobry moment oraz odpowiedni stopnień rozwoju technologii. Wyzwaniem dla projektantów i inżynierów jest zachowanie analogowego odczucia jazdy rowerem, z jednoczesnym dodaniem funkcji wsparcia rowerzysty.

Silnik Shimano Steps.

Japońska firma Shimano stworzyła taki system komponentów (STEPS), który oferuje intuicyjne wspomaganie napędu na szlaku, ale właśnie z zachowaniem uczucia jazdy normalnym rowerem górskim. Konstrukcja jednostki wspomagającej napęd praktycznie wykorzystuje geometrię tradycyjnego roweru, dzięki czemu rower wyposażony w system STEPS MTB może mieć zwrotność i parametry typowego roweru górskiego.

Wszystko estetyczne i ergonomiczne na kierownicy. Shimano STEPS.

Specyfikacja Shimano STEPS:

 • System STEPS zaprojektowany specjalnie, aby zapewnić naturalne poczucie jazdy normalnym rowerem MTB.
 • Stabilna, płynna, intuicyjna moc ułatwia sterowanie rowerem na każdej części szlaku.
 • W sposób ciągły wspomaga prędkości do 25 km/h.
 • Moc maksymalna to 70Nm (250W).
 • Zaprojektowany tak, aby zachować geometrię i sterowanie normalnego roweru MTB.

Trzy tryby wsparcia – ECO, TRAIL i BOOST

Manetka sterująca programami Shimano Steps

System Shimano STEPS wyposażony jest w manetkę, za pomocą której wybieramy tryby wspomagania w zależności od zapotrzebowania. Mamy do wyboru trzy ustawienia: ECO, TRAIL i BOOST. Oczywiście znajdziemy również czwarty tryb OFF, w którym bez oporów jedziemy wyłącznie siłą naszych mięśni…

Boost – turbo wsparcie na podjazdach.

Jak to działa?

Wraz ze wzrostem nachylenia terenu jazda staje się trudniejsza, ale dzięki włączeniu programu wspomagania (trzy tryby Eco, Trail lub Boost), system bardzo intuicyjnie wspiera Ciebie na podjeździe. Poczujesz jakby Twój e-bike otrzymał dodatkową moc (nie z Twoich mięśni ;) ), reagującą dokładnie zgodnie z oczekiwaniami – zawsze i wszędzie. Aby system STEPS działał efektywnie, musisz Ty, jako główna jednostka napędowa dawać dobry impuls do jazdy. Razem możecie więcej! Wszystkie trzy tryby wspomagania Eco, a także Boost i Trail, możesz używać wg własnych upodobań i preferencji. Znajdziemy tu również inną ciekawą opcję, czyli tryb Walk. Nazwijmy go „asystentem” podejścia. Prowadząc rower, wypychając pod górę, otrzymasz wsparcie z napędu Shimano STEPS.

Walk – funkcja pomagająca w podejściu pod górę, gdy już nie masz przyczepności, aby podjechać.

Opcje wspomagania wyświetlane są na ekranie monitora z informacjami o prędkości, zużyciu baterii oraz właśnie trybu jaki masz włączony. Dodatkowo możemy śledzić inne dane, m.in. ilość pokonanych kilometrów czy prędkość maksymalną.

Na wyświetlaczu odczytujemy wiele informacji na temat wspomagania systemu i jazdy.

Funkcje wyświetlacza

 • Wskazania trybu wspomagania, stanu baterii.
 • Nawigacja po ustawieniach przez Bluetooth.
 • Typowe funkcje licznika:
  • przejechany dystans
  • całkowity dystans 
  • prędkość
  • prędkość maksymalna 
  • średnia prędkość 
  • czas jazdy

E-tube – Zmieniaj ustawienia SHIMANO STEPS

Z pomocą aplikacji na telefon/tablet możemy zmieniać ustawienia w Shimano STEPS.

Z pomocą aplikacji Shimano E-tube na komputerze, tablecie lub smartfonie, możesz łatwo dostosować tryby Boost i Trail w swoim rowerze z Shimano Steps E8000. Po prostu możesz stworzyć swoje własne wspomaganie mocy. Z poziomu aplikacji można dokonać zmian w fabrycznych ustawieniach mocy wspomagania, a wszystko po to, aby jeszcze łatwiej pokonywać strome podjazdy. Jeżeli chcesz maksymalnego wsparcia, to ustaw wartość trybu Boost na wysoką, a aby uzyskać optymalną przyczepność, ustaw wartość trybu Trail na niską. Możesz zmieniać ustawienia w trakcie jazdy za pośrednictwem połączenia Bluetooth, ale podczas jazdy lepiej skupić się na prowadzeniu, a ustawieniami pobawić się przed lub po. Zmiany ustawień dotyczą TYLKO mocy, a nie ustawienia maksymalnej prędkości do jakiej Shimano STEPS wspiera kolarza. Otrzymujemy także wsparcie aktualizacji oprogramowania zarządzającego systemem.

Shimano cały czas rozwija swoje produkty i zapewnia wsparcie dla urządzeń.

Pamiętaj, że Shimano STEPS E8000 w fabrycznych ustawieniach i zaleceniach producenta wspiera prędkość maksymalnie do 25km/h, powyżej w sposób płynny wycisza się by dać szansę twoim mięśniom :)

– Zbigniew Nowicki, 43RIDE
MAX 25km/h – do tej wartości Shimano STEPS wspiera kolarza.

Shimano STEPS to system wsparcia kolarza w rowerze. Pamiętaj, że e-bike to wciąż rower, ale ze wsparciem mocy. Sam rower nie pojedzie, potrzebuje Twojego zaangażowania, aby wycisnąć maksymalnie dużo zabawy jaką daje jazda rowerowa. Do zobaczenia gdzieś na szlaku!

Ciesz się chwilą.

Więcej informacji znajdziesz na: shimano-steps.com/e-bikes/poland/pl

Na zdjęciach rower z Shimano Steps – e-bike Focus JAM² 6.8 NINE.

Focus JAM² 6.8 NINE

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube