Gdy na przełomie lutego i marca dotarły do mnie 4-tłoczkowe hamulce Shimano Deore z serii M6120, to wiedziałem, że będzie to ciekawe doświadczenie. W czasie pandemii dostępność wielu komponentów jest mocno ograniczona i w przypadku awarii bieżącego sprzętu trzeba się ratować tym co jest po prostu dostępne.

Hamulce Shimano Deore M6120 nie mają ze mną łatwego życia.

Hamulce tarczowe Shimano Deore M6120

Grupa Shimano Deore serii M6000 to podstawowa grupa do rowerów górskich japońskiego producenta. Można powiedzieć, że to też pierwsza linia komponentów, które w ogóle warto brać pod uwagę w przypadku budowania roweru enduro lub po prostu do trochę ostrzejszej jazdy niż po chodniku ;) Same 4-tłoczkowe hamulce dedykowane są do jazdy trail/enduro i znaleźć je można w wielu podstawowych konfiguracjach seryjnych rowerów.

Klamka hamulcowa Shimano Deore M6120.

Klamka hamulcowa Shimano Deore M6120

Klamka hamulcowa nie różni się zbytnio od swoich wyższych braci SLX/XT/XTR. Ten sam kształt obudowy, dźwigni, standard I-Spec EV czy system tłoczków – to samo jest również w wyższych grupach, więc gdzie tkwi różnica? Otóż w Deore nie znajdziemy regulacji Free Stroke czy pokrętła ułatwiającego ustawienie odległości dźwigni od kierownicy – w tym miejscu trzeba poratować się kluczem imbusowym, aby przekręcić śrubkę.

Największa różnica w klamce, to brak pokrętła do regulacji odległości dźwigni od kierownicy – zamiast niego jest zwykła śrubka.

Zacisk hamulcowy Shimano Deore M6120

Inaczej ma się sprawa w przypadku zacisku hamulcowego. Kształtem przypomina on poprzednie generacje zacisków wyższych grup, co łatwo zauważyć np. po umieszczeniu odpowietrznika przy mocowaniu przewodu. Również sam przewód jest wkręcany w zacisk i nie wykorzystuje połączenia typu banjo.

Zacisk hamulcowy Shimano Deore M6120.

Ciekawostką są z kolei klocki, które nie są w 100% kompatybilne z wyższymi modelami. Generalnie klocki z Deore zamontujemy w SLX/XT/XTR, ale wersji z radiatorami znanych z owych grup nie zamontujemy już do Deore. Różnicę widać też w mocowaniu klocków, Deore wykorzystuje spinkę, podczas gdy w pozostałych modelach znajdziemy wygodną śrubkę.

Główne różnice w stosunku do SLX/XT: przewód wkręcany na śrubę, lokalizacja odpowietrznika oraz spinka zamiast śruby mocującej klocki.

Podsumowanie

Zestaw hamulców Deore użytkuję już ponad cztery miesiące i nie mogę powiedzieć o nich złego słowa. Czucie klamki i wygoda użytkowania nie odbiega od wyższych modeli. Poza brakiem wygodnej regulacji, której używam w praktyce tylko przy pierwszym montażu, to nie widzę żadnej różnicy. Odczuwalna jest natomiast różnica w pracy samego zacisku, który pomimo czterech tłoczków jest trochę słabszy. Na kilkunastokilometrowe zjazdy w Alpach raczej wybiorę model SLX/XT, ale jak na krajowe wymagania, hamulce Shimano Deore w zupełności dają radę. Będzie to również doskonały wybór dla osób, które szukają dobrej jakości hamulców bez rujnowania zawartości portfela.

– Tomasz Profic, 43RIDE
Deorki dają radę również w cięższym terenie!

Prezentowane hamulce tarczowe Shimano Deore M6120 można kupić w naszym sklepie shop.43ride.com:
2-tłoczkowe Shimano Deore M6100 – 386/406zł
4-tłoczkowe Shimano Deore M6120 – 449/469zł

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube