W pandemicznych czasach, gdy każdy dostępny komponent jest na wagę złota, niektórzy rowerzyści zwracają się w kierunku części, na które normalnie nie zwróciliby uwagi. Nie oszukujmy się, czy ktokolwiek z Was w ogóle rozważałby wsadzenie hamulców Shimano Deore do swojego roweru? Mój wybór zawsze oscylował wokół grup SLX czy XT, z nieśmiałym spoglądaniem w kierunku XTRa. Jednak czy takie myślenie było słuszne?

Grupa Shimano Deore serii M6000

Wraz z premierą 12-rzędowych napędów Shimano, grupa Deore serii M6000 nie tylko została wyposażona w większą ilość biegów, ale także przeszła gruntowną modernizację.

Najbardziej interesującą nas zmianą są prezentowane w tym artykule hamulce. Dostępna jest wersja 2-tłoczkowa dedykowana do XC oraz 4-tłoczkowa (prezentowana przez nas) dedykowana do jazdy trail/enduro.

Klamka hamulcowa

Podobnie jak w pozostałych modelach, kompletną nowością jest zmodernizowana klamka, która wspiera standard I-SPEC EV oraz posiada zupełnie nowe obejmy mocujące konstrukcję do kierownicy. Sama konstrukcja jest praktycznie identyczna jak w wyższych modelach – mała podpórka przy 1-palcowej dźwigni czy odsunięta klamra mocująca do środka – ale jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach.

Klamka hamulcowa Shimano DEORE serii M6100.

Podobnie jak w grupie SLX nie znajdziemy tu śrubki regulującej Free Stroke, która występuje tylko w modelach XT/XTR. W Deore brakuje również wygodnego pokrętła do regulacji odległości dźwigni od kierownicy. Pokrętło zastąpione zostało zwykłą śrubką, więc aby ustawić pasującą nam odległość, po prostu musimy użyć klucza imbusowego.

Zamiast pokrętła w modelu DEORE znajdziemy śrubkę na klucz imbusowy.

Zacisk hamulcowy

Dużo większą różnicę w stosunku do starszych braci SLX/XT widać natomiast w konstrukcji zacisku Deore M6120. Kształtem przypomina on trochę bardziej konstrukcje wyższych grup z poprzednich sezonów, a to za sprawą inaczej umieszczonego odpowietrznika. W nowych modelach SLX/XT jest on umieszczony na samym końcu zacisku, a w Deore znajduje się tuż za połączeniem z przewodem hamulcowym. Również mocowanie przewodu jest inne, ponieważ nie znajdziemy tu znanego z wyższych modeli banjo, ale zwykłą śrubę.

4-tłoczkowy zacisk hamulcowy Shimano DEORE serii M6100.

Najnowszy hamulec Shimano Deore podobnie jak pozostałe grupy wspiera technologię ICE Technologies, ale seryjnie dostarczane klocki nie posiadają wbudowanych radiatorów. Niestety nie są one też zamienne i mocowane są na spinkę, a nie wkręcaną śrubkę. Ostatnia drobna różnica, to materiał tłoczków, ale co ciekawe, dotyczy ona tylko wersji dwutłoczkowej (M6100). W wyższych grupach oraz wersjach 4-tłoczkowych są one ceramiczne, a w 2-tłoczkowych Deore plastikowe, co wpływa trochę gorsze odprowadzanie ciepła.

Do DEORE nie zamontujemy klocków z radiatorami, a sposób ich mocowania to dobrze znana spinka.

Specyfikacja

 • duża siła hamowania przy niewielkim nacisku na klamki
 • zintegrowany cylinder
 • materiał: aluminium anodowane i lakierowane
 • długość dźwigni: 2-palcowa
 • klamka regulowana kluczem
 • olej hamulcowy: Shimano olej mineralny
 • technologia: I-Spec EV
 • okładziny metaliczne lub organiczne
 • 4-tłoczkowa konstrukcja
 • mocowanie Post Mount
 • waga: 304/320g przód/tył
 • cena: 449/469zł przód/tył – shop.43ride.com
Dziś wyjątkowo zamiast zdjęcia „z akcji” – mój rower testowy, w którym Deorki spędzą najbliższy czas.

Pierwsze wrażenie

Ciekaw jestem czy najbardziej budżetowe hamulce z oferty Shimano do ostrzejszej jazdy sprawią, że szybko zatęsknię za SLX/XT? A może wręcz przeciwnie? Na pierwszy rzut oka wszystko jest takie same, zmiany w klamce dla mnie są praktycznie nieistotne, w końcu jak często zmieniacie ustawienie dźwigni? Większą uwagę przykładam natomiast do zacisku. Mój mechanik wielokrotnie narzekał na nowe ustawienie odpowietrznika w najnowszych hamulcach SLX/XT, więc powrót „do starego” typu z pewnością go uszczęśliwi haha. A jak będzie z jakością hamowania? To się okaże w trakcie sezonu!

– Tomasz Profic, 43RIDE

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube