Kompresor, turbo pompka, a może zbiornik powietrza? Cóż, zdania są podzielone, ale na pewno nie jest to sprężarka. Według producenta jest to kompresor zawierający zbiornik powietrza, pozwalający szybko i wygodnie napompować, a tym samym, ułożyć opony bezdętkowe w obręczach Tubless Ready. Czyli w sumie trochę też pompka… Dzięki marce PRO otrzymaliśmy do testu wspomniany kompresor i nadeszła w końcu pora by podzielić się wrażeniami z całego sezonu użytkowania.

PRO Compressor Team

Zasada działania PRO Compressor Team polega na nabiciu zbiornika powietrzem wtłaczanym do jego trzewi przy pomocy pompki. Najlepiej stacjonarnej, bo nawet przy takiej, do maksymalnej wartości ciśnienia i 12 bar (180 PSI) namachać się troszku trzeba.

Komora powietrza wraz ze stopką wykonane zostały ze stali, natomiast uchwyt kompresora wykonano z trwałego plastiku. W zbiorniku powietrza zamontowano popularny wentyl samochodowy tzw. „Schräder”.

Kompresor został wyposażony w automatyczny zawór bezpieczeństwa oraz głowicę do wentyli (obu typów) Snaplock EZ – czyli taką bez wajchy, jak w przypadku typowych pompek. Po odpowiednim zamontowaniu głowicy na wentylu ta trzyma się pewnie. Skompresowane w zbiorniku powietrze uwalnia się do opony za pomocą dźwigni. Z kolei niewłaściwe zamontowanie głowicy spowoduje jej wysunięcie pod wpływem wysokiego ciśnienia sprężonego powietrza.

Jak już wcześniej wspomniałem, maksymalne ciśnienie zbiornika wynosi 12 bar (180 PSI), co wydaje się odpowiednią wartością do szybkiego i bezproblemowego założenia opony bezdętkowej. Czy faktycznie? No faktycznie!

Sporym ułatwieniem w trakcie pompowania z pewnością będzie to, że nie trzeba wykręcać wentyli by poprawnie nabić oponę powietrzem – przy tak dużym ciśnieniu zdaje się to nie mieć większego znaczenia.

W trakcie testów nabijałem zbiornik do 9 atmosfer, co w każdym przypadku okazało się wystarczającą wartością. Jak wyglądał sam proces wypełniania opony skompresowanym powietrzem możecie zobaczyć na poniższym filmie:

YouTube player

Podsumowanie

W sumie jeden pies czy „kompresor ze zbiornikiem powietrza” czy „pompka”, dla mnie najważniejszą kwestią jest fakt, iż w końcu przestałem stresować się wymianą opon na obręczach bezdętkowych. Kilka ruchów pompką, jeden strzał z wajchy i gotowe!

Dane techniczne kompresora

  • Numery części: PRPU0087
  • Materiał podstawy: Stal
  • Kolor: Czarny
  • Głowica: Snaplock EZ
  • Zakres ciśnienia: 0-12 bar I 0-180 PSI
  • Kompatybilne wentyle: Presta, Schräder

O marce PRO Bikegear

Marka PRO-Bikegear jest częścią koncernu Shimano oraz kieruje się prostą misją: pracować z najlepszymi, aby tworzyć najlepsze produkty na świecie. Dlatego właśnie skupiają wokół siebie najlepszych zawodników, projektantów oraz współpracują z Shimano Dynamics Lab.

Oficjalna strona: pro-bikegear.com
Media: facebook, instagram