Już dziś swoją premierę ma kompleksowy i wszechstronny poradnik rowerowy dla fanów ostrej jazdy, którego autorami są dwaj czołowi zawodnicy polskiego zjazdu – Arkadiusz Perin i Sławomir Łukasik.

Jazda na rowerze górskim jest Twoją pasją? Myślisz o karierze zawodnika downhill/enduro? A może jeździsz amatorsko lub dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem? Niezależnie od tego, na jakim etapie swojej rowerowej przygody jesteś, ten poradnik pomoże ci przenieść swoje umiejętności na wyższy poziom!

Z książki dowiesz się, jak:
  • wybrać i skompletować najlepszy dla siebie sprzęt
  • poczuć się na rowerze pewnie, bezpiecznie i swobodnie
  • jeździć skutecznie, poprawnie technicznie i stylowo w różnych warunkach terenowych
  • zaplanować profesjonalny trening, by przygotować się do startów w zawodach
  • ćwiczyć, by utrzymać formę poza sezonem

Wszystkie prezentowane techniki uzupełniają zdjęcia, pokazujące ich wykonanie krok po kroku. Zaplanuj najlepszy dla siebie trening, uwzględniając swoje indywidualne warunki i predyspozycje. Ciesz się coraz lepszymi wynikami i odnajdź swoje rowerowe flow!


Maja Włoszczowska i Arkadiusz Perin na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020

Książkę można kupić na stronie wydawnictwa Dragon: wydawnictwo-dragon.pl, 69,95zł

Opinie o książce:

Arek Perin to jeden z kluczowych członków mojego zespołu, z którym zdobyłam medal na Igrzyskach Olimpijskich w Rio. Szkolenie techniki pod jego czujnym okiem to nie tylko nauka kontroli roweru, szybszej i bezpieczniejszej jazdy. Arek genialnie zaraża radością z jazdy oraz wprowadza luz, który jest niezwykle ważny, abyśmy podnieśli swoje umiejętności. Polecam lekturę każdemu, kto chce czerpać z jazdy rowerem górskim maksimum przyjemności.

– Maja Włoszczowska, medalistka olimpijska i Mistrzyni Świata w kolarstwie górskim

Ogromna dawka praktycznej rowerowej wiedzy, przekazana w bardzo przystępny sposób. Jest tu wszystko – od podstaw, po wysokie loty. Obojętnie, czy chcecie jeździć dla zabawy, czy też startować w zawodach – pozycja obowiązkowa dla każdego.

– Szymon Godziek, czołowy zawodnik świata w slopestyle’u, uczestnik Red Bull Rampage
Szymon Godziek / zdjęcie: Eric Palmer

W każdym sporcie, a zwłaszcza ekstremalnym, liczą się nie tylko skuteczność i odpowiednia technika, ale również bezpieczeństwo. Połączenie tych trzech elementów to droga do sukcesu. Arek na łamach swojej książki pokazuje, jak to zrobić. Wiedza, pasja, zaangażowanie i profesjonalizm – to wszystko, co tutaj znajdziecie.

– Kajetan Kajetanowicz, wielokrotny rajdowy Mistrz Polski i Europy

Fragment wstępu

W tej książce chcę podzielić się z Tobą moimi zawodniczymi i trenerskimi doświadczeniami, które być może będą dla ciebie inspiracją. Znajdziesz tu przydatne tipy, trochę technicznych wskazówek dla zaawansowanych riderów, sporo informacji sprzętowych, a także pomysły na profesjonalny trening, który pozwoli Ci przygotować się do startów. Zawodnicy będą mogli porównać swoje dotychczasowe doświadczenia z moimi, zarówno jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne, jak i o psychologię sportu. Jeśli natomiast dopiero zaczynasz się ścigać i myślisz o karierze sportowca, spróbuję pokazać Ci również blaski i cienie tej drogi.

Mam nadzieję, że spory fragment mojego rowerowego życia, którym się tu dzielę, będzie dla ciebie interesujący i przyda się przy dokonywaniu własnych wyborów. Moim głównym celem jest ułatwienie Ci odnalezienia prawdziwego rowerowego FLOW. Chcę pomóc Ci poczuć się na rowerze pewniej, bezpieczniej i swobodniej. Spróbuję dodać trochę odwagi i wskażę, jak poprawić umiejętności, żeby twoja jazda stała się skuteczniejsza, poprawna technicznie i stylowa. Mam nadzieję, że ta książka choć w części przyczyni się do tego, że poprawisz swoje wyniki, ale przede wszystkim – że zaczniesz czerpać z jazdy dużo więcej przyjemności niż wcześniej. Starałem się zwracać uwagę głównie na zagadnienia techniczne; zostały one tutaj kompleksowo zebrane i uporządkowane. Znajdziesz tu wszystko, co musisz wiedzieć, żeby prawidłowo jeździć na rowerze górskim: począwszy od rzeczy najprostszych, być może oczywistych, przez te bardziej skomplikowane, aż do elementów, których opanowanie wymaga wielu godzin treningów. Chciałbym też rozwiewać Twoje wątpliwości, często wynikające z jazdy samodzielnie lub treningów z różnymi, nie zawsze w pełni kompetentnymi ludźmi.

Zależy mi, żeby ta książka przybliżyła Ci istotę jazdy na rowerze i żeby dzięki niej łatwiej było Ci zrozumieć, dlaczego czasem wyprzedza cię dziewięciolatek. Chcę też pokazać, jak ważne jest indywidualne podejście do treningów, bo nie zawsze to, co sprawdza się u twoich znajomych, zadziała u Ciebie. Skupienie na własnych odczuciach i potrzebach jest konieczne, żeby osiągać efekty. Najbardziej jednak zależy mi na tym, żebyś po przeczytaniu tej książki, za każdym razem, gdy wsiadasz na rower, miał lub miała taką frajdę jak dziecko!

Jak tylko książka dotrze do redakcji 43RIDE, to możecie liczyć na naszą recenzję!

O autorach książki

Arkadiusz Perin – jeden z najbardziej doświadczonych polskich zawodników kolarstwa grawitacyjnego. Od 2004 roku z powodzeniem bierze udział w zawodach downhillu i enduro w Polsce i na świecie. Stał na podium blisko 80 razy, w wolnych chwilach nadal startuje. Jest Mistrzem Polski Enduro 2015 w kategorii Elita, Mistrzem Polski Downhill 2020 w kategorii Masters oraz wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski Downhill w kategoriach Elita i Junior. Poza karierą zawodniczą jest również trenerem kolarstwa górskiego w jego różnych odmianach. Do jego największych sukcesów trenerskich należy srebrny medal Mai Włoszczowskiej w XCO, zdobyty podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Od 2014 roku jest trenerem i selekcjonerem polskiej kadry narodowej downhillu. Wielu zawodników trenowanych przez niego zdobywa medale w zawodach rangi Mistrzostw Polski, a także na arenie międzynarodowej. Od kilku lat prowadzi team kolarski ABC Team, którego członkowie co roku stają na podiach najważniejszych zawodów downhillu i enduro w Polsce. Na co dzień wraz z żoną prowadzi firmę Arek Bike Center, która specjalizuje się między innymi w budowie i obsłudze obiektów rowerowych (trasy, bike parki, pumptracki), prowadzeniu szkoleń, a także organizowaniu obozów i kolonii kolarskich dla dzieci w Polsce i Europie.

Sławomir Łukasik – najbardziej utytułowany polski downhillowiec. Naturalny talent, całkowicie oddany szybkiej jeździe na rowerze. Wielokrotny mistrz Polski, mistrz i wicemistrz Europy w downhillu. Mistrz Polski na pumptracku. Z dużymi sukcesami startuje również w zawodach enduro, także w tych najwyższej światowej rangi – Enduro World Series.