Gdy przychodzi do wyboru nowego komponentu, to jedną z ważniejszych decyzji jakie przychodzi nam podjąć, jest wybór materiału: aluminium czy karbon. O ile jeszcze kilka lat temu karbonowe kierownice nie cieszyły się wielkim zaufaniem, a posiadanie takowej świadczyło raczej o zasobności portfela niż świadomym wyborze, to w obecnych czasach jest to bardzo często spotykany karbonowy komponent w rowerach górskich.

Kierownica PRO Tharsis 3FIVE w wersji karbonowej i aluminiowej, ale która jest która?

Jaką kierownicę wybrać? Pomijamy kąty gięcia, szerokość czy wznios. Na przykładzie kierownicy PRO Tharsis 3FIVE spróbujemy porównać dwa materiały, a ostateczny werdykt… i tak należy do kupującego.

Specyfikacja kierownicy PRO Tharsis 3FIVE:

  • materiał: karbon serii T800 lub aluminium AL7075
  • szerokość: 800mm (z możliwością przycięcia do 720mm)
  • średnica mocowania: 35mm
  • wznios: 20mm
  • kąt cofnięcia: 9st
  • waga: karbon 202g / aluminium 264g
  • sugerowana cena detaliczna: 608zł / 279zł
Aluminiowa kierownica PRO Tharsis 3FIVE.

Karbon vs aluminium

Porównując obie kierownice z zewnątrz, nie jesteśmy w stanie odróżnić ich od siebie. Identyczne parametry, grafiki, kolor. Wszystko to sprawia, że dopiero po namacalnym teście jesteśmy w stanie określić czy jest to włókno węglowe czy aluminium. Jednak co wpływa na wybór pomiędzy tymi dwoma materiałami?

1. Komfort

Większość osób wybierająca pomiędzy dwoma materiałami kierownicy na pierwszym miejscu powinna postawić komfort użytkowania. To co wynika ze specyfiki danego materiału idealnie przekłada się na wady i zalety kierownicy. Karbon sam z siebie lepiej tłumi wszelkie wibracje powstające z nierówności na trasie, podczas gdy sztywniejsze aluminium przenosi ich więcej na ręce rowerzysty. W efekcie karbonowa kierownica może zaoszczędzić sporo siły na wymagających trasach.

Podczas montażu karbonowej kierownicy miejsce styku z mostkiem zaleca się posmarować specjalną pastą zwiększającą tarcie między karbonem i aluminium.

2. Sztywność

Komfort i sztywność są ze sobą połączone, ale generalnie karbonowe kierownice są równie sztywne, a nawet sztywniejsze od ich aluminiowych odpowiedników. Sporo osób błędnie myśli, że to aluminium jest sztywniejsze, ponieważ ich czucie jest twardsze od karbonu, ale wynika to po prostu z różnic w tłumieniu obydwu materiałów.

3. Waga

Dla wielu osób kwestia wagi jest ważniejsza niż poprzednie punkty. W tym miejscu zwycięzca jest tylko jeden i jest to karbonowa wersja. 202 gramy kontra 259g to różnica bardzo niewielka i powiedziałbym nieodczuwalna, ale jednak gram do grama… ;)

4. Koszt zakupu

Koszt zakupu to z kolei niekwestionowany zwycięzca w postaci wersji aluminiowej. W przypadku naszej testowej kierownicy PRO Tharsis 3FIVE jest to ponad dwukrotna wartość. Również patrząc na ceny innych producentów możemy przyjąć, że karbonowa kierownica kosztuje 2x tyle co jej aluminiowy odpowiednik.

5. Wytrzymałość

Jeśli chodzi o wytrzymałość na uderzenia, to obydwa materiały są bardzo porównywalne. Obydwie wersje wytrzymają bardzo dużo bez uszkodzeń, ale gdy już dojdzie do awarii, to różnice w zachowaniu są znaczące. Dobrej jakości aluminiowa kierownica podczas uderzenia wgniecie się, wygnie lub odkształci w jakikolwiek inny sposób i tym samym będziemy dobrze widzieli, jak dużą siłę do niej przyłożyliśmy i czy nadaje się do dalszego użytkowania. Karbonowa kierownica nie wygnie się, tylko od razu złamie. Gdy przekroczymy pewien próg siły lub zużycia materiału, to karbon nie wytrzymuje i po prostu pęka.

Karbonowa kierownica PRO Tharsis 3FIVE w trakcie pierwszych górskich wojaży.

Podsumowanie

Dla mnie wybór jest prosty i wynika przede wszystkim z komfortu użytkowania. Przez tyle lat mojej jazdy na rowerze górskim zdobyłem sporo doświadczenia i przerobiłem sporo kierownic, zarówno aluminiowych jak i karbonowych. W moim odczuciu twardszy kokpit z aluminiową kierownicą przegrywa z karbonową wersją. Dlaczego? Po całym dniu jazdy w górach na jednej i drugiej wersji, mniejsze zmęczenie rąk czuję na wersji karbonowej. Specyfika materiału, który pochłania większą ilość drgań, sprawia że jestem w stanie dłużej wytrzymać podczas jazdy w ciężkim terenie i odczuwam mniejsze zmęczenie rąk.

– Tomasz Profic, 43RIDE

O marce PRO-Bikegear

Marka PRO-Bikegear jest częścią koncernu Shimano oraz kieruje się prostą misją: pracować z najlepszymi, aby tworzyć najlepsze produkty na świecie. Dlatego właśnie skupiają wokół siebie najlepszych zawodników, projektantów oraz współpracują z Shimano Dynamics Lab.

Oficjalna strona: pro-bikegear.com
Media: facebook, instagram